Polskie Radio
Section05

Armia Krajowa

"Inka" i "Zagończyk". Połączył ich wspólny los

- To dwie całkowicie różne postacie. "Zagończyk" walczył z sowietami już podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Można powiedzieć, że jest postacią, która szukała śmierci. Całe jego życie prowadziło w tym kierunku. Jest bohaterskim żołnierzem, którego należy czcić - mówił w Jedynce były wiceprezes IPN dr Paweł Ukielski.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak HISTORIA historia Polski IPN Janusz Kurtyka Lech Kaczyński Łukasz Kamiński Paweł Ukielski pogrzeb Inki Wiesław Molak Żołnierze Wyklęci

Losy „Inki”

Jako dziecko lubiła psoty i figle. Jednak wojna przerywa jej sielankowe dzieciństwo. Jej ojciec zostaje zesłany na Syberię, a matka ginie z rąk Gestapo. Pracuje jako łączniczka i sanitariuszka w oddziałach „Łupaszki”. Aresztowana w 1946, w tym samym roku ginie po wydaniu na nią wyroku śmierci. O historii „Inki” mówiła w Polskim Radiu 24 Luiza Łuniewska, autorka książki „Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny”.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA POLSKA Danuta Siedzikówna

Jaki jest fenomen Muzeum Powstania Warszawskiego?

- Muzeum Powstania Warszawskiego jest żywe, bardzo emocjonalne, przemawia obrazem i dźwiękiem, jest spersonifikowane i działa jak człowiek, ma duszę i serce. Nie ma w nim anonimowych bohaterów, każdy ma swoje imię, nazwisko i historię - opowiada Barbara Kłaput, współautorka wystawy Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Górny historia Polski II wojna światowa Muzeum Powstania Warszawskiego Powstanie Warszawskie Trójka Warszawa