Polskie Radio
Section05

Auschwitz

Rada Oświęcimska murem za dyrektorem Muzeum Auschwitz

"Miejsca Pamięci muszą pozostać przestrzenią wolną od bieżących sporów politycznych, a instytucje państwa powinny aktywnie chronić ich działalność przed kampaniami kłamstw i nienawiści" - oświadczyła Międzynarodowa Rada Oświęcimska. Rada wydała oświadczenie "w związku z falą kłamliwych ataków i jawnych oszczerstw" kierowanych pod adresem dyrektora Muzeum Auschwitz Piotra Cywińskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Holokaust

W Gruncie Rzeczy: Historia św. Maksymiliana

Maksymilian Maria Kolbe – polski franciszkanin, założyciel miesięcznika „Rycerz Niepokalanej”, redaktor „Małego Dziennika”. Zginął śmiercią męczeńską, w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. W audycji W Gruncie Rzeczy Tomasz Terlikowski, publicysta i autor książki „Maksymilian M. Kolbe. Biografia świętego męczennika”, opowiadał o życiu i śmierci duchownego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maksymilian Maria Kolbe II wojna światowa Tomasz Terlikowski chrześcijaństwo

"To bardzo dobry krok ze strony Niemiec"

Sigmar Gabriel opublikował na swoim Twitterze oświadczenie, w którym poinformował, że Niemcy biorą na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust. "Polska może być pewna, że jakakolwiek próba zafałszowania historii - jak w sformułowaniu polskie obozy koncentracyjne - zostanie przez nas w sposób jasny i zdecydowany odrzucona" – poinformował. Rozmawiali o tym goście Młodej Audycji Politycznej.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust II wojna światowa Niemcy Izrael

Jarosław Sellin: musimy sami dbać o własny wizerunek

- Waga wiedzy historycznej w głowach własnego narodu, społeczeństwa nie była doceniana przez wiele lat przez świat polityki i ludzi odpowiedzialnych za władzę – powiedział w audycji Nos Kleopatry wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. O edukacji historycznej, a także o tym, jak powinny być skonstruowane polskie podręczniki i czego możemy wymagać od systemów edukacji innych krajów, mówił także Piotr Legutko, dyrektor TVP Historia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Jarosław Sellin Piotr Legutko IPN Izrael Holokaust

Spór z Izraelem: Chodzi o to, byśmy zaczęli płacić

– Problem narasta od lat. Nowelizacja ustawy o IPN to tylko pretekst (…) do frontalnego ataku. Ten atak wynika nie z antypolonizmu, a interesu. Chodzi o to, byśmy zaczęli płacić – mówił w Polskim 24 Radiu Witold Gadowski. Publicysta w ten sposób powiązał kwestię obecnego sporu na linii Polska-Izrael z kontrowersjami wokół afery reprywatyzacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  Witold Gadowski Izrael II wojna światowa Holokaust reprywatyzacja

Debata Poranka: Publicyści o konflikcie polsko-izraelskim

– Wyjaśniać, wyjaśniać i jeszcze raz wyjaśniać. Tak długo, jak będzie to konieczne – to zdaniem dra Sebastiana Gajewskiego z Centrum im. I. Daszyńskiego recepta na zażegnanie konfliktu polsko-izraelskiego na tle nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. W Debacie Poranka o sprawie mówił również Maciej Kożuszek z „Gazety Polskiej Codziennie”.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Izrael Żydzi Holokaust

"Może z tego skandalu będzie wspólny owoc"

"Naszą suwerenną decyzją odstępujemy od organizacji pikiety przed ambasadą Izraela. Dziś nie jest naszą intencją konfrontowanie się z państwem polskim" – poinformował prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki. O tym, a także o relacjach polsko-izraelskich i polsko-ukraińskich mówili w audycji Gorący Temat Aleksander Majewski (Sieci, wPolityce.pl) i prof. Jan Wiesław Wysocki z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Holokaust II wojna światowa IPN