Polskie Radio
Section05

Centrum Nauki Kopernik

Konkurs CanSat. Sonda jak puszka i naukowe badania

CanSat to międzynarodowe wyzwanie Europejskiej Agencji Kosmicznej, podczas którego młodzież konstruuje symulatory sond kosmicznych oraz przeprowadza za ich pomocą badania naukowe. - Udział w tym konkursie to dla nas szansa, żeby nauczyć się ciekawych rzeczy i zdobyć doświadczenie - mówi zespół z Liceum Bednarska Szkoła Realna.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Hoppe badania uczniowie satelita konkurs Europejska Agencja Kosmiczna

Budowa Gigantycznego Teleskopu Magellana. Nowe "oczy" na wszechświat

Ten projekt ma już 18 lat, w tym roku wszedł w dorosłość. A we wrześniu rozpoczęto odlewanie z 17 ton szkła siódmego, o średnicy około 8,5 metra, zwierciadła przyszłego teleskopu Magellana. To ostatni element czaszy, która ma posłużyć obserwacjom kosmosu z Ziemi po 2029 roku. I to z rozdzielczością 10 razy lepszą niż kosmiczne super oko – czyli działający od 1990 roku Kosmiczny Teleskop Hubble'a.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak kosmos astronomia astronautyka planety planetoida

Rewolucje naukowe i wiele więcej. Tak bawiliśmy się podczas 26. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i CNK [WIDEO]

Mnóstwo ciekawych i czasem zaskakujących pokazów, a w tym m.in. możliwość zobaczenia robota humanoidalnego czy stworzenie mapy 3D lodowców. 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik skupił rzesze młodych naukowców i fanów poznawania świata. Zapraszamy do zapoznania się z relacją! 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Piknik Naukowy zabawa edukacja Polskie Radio

26. Piknik Naukowy: nauka, odkrycia i świat wokół nas

26. edycja Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na PGE Narodowym spotkała się z ogromnym zainteresowaniem: w sobotę odwiedziło go kilkadziesiąt tysięcy osób. Największym powodzeniem cieszyła się jak zwykle strefa eksperymentów, ale w innych rejonach też było tłoczno. Podsumowujemy tę jedyną w swoim rodzaju popularno-naukową imprezę.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA odkrycia i ciekawostki Piknik Naukowy 2023 Polskie Radio Stadion Narodowy Warszawa Bartosz Bielecki Witold Lazar Trójka

"Rewolucje naukowe" z Trójką. Podsumowanie 26. Pikniku Naukowego [WIDEO]

Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik wyjaśniała, czym są "Rewolucje naukowe", Bartas Szymoniak wprowadzał w tajniki beatboksu, a Robert Korzeniowski przekonywał, że regularne chodzenie przedłuża życie. To wszystko wydarzyło się w trakcie specjalnej audycji "Trójka na Pikniku", nadawanej na żywo ze Stadionu PGE Narodowy w Warszawie, podczas 26. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Robert Korzeniowski Bartas Szymoniak Piknik Naukowy 2023

26. Piknik Naukowy. Robot Kopernik i doświadczenia nad sztuczną inteligencją

- Jest to robot humanoidalny wyposażony w Chat GPT3, czyli moduł sztucznej inteligencji bardziej zaawansowany niż powszechnie używany Chat GPT - mówił w mobilnym studiu Dwójki o robocie Kopernik, jednej z atrakcji 26. Pikniku Naukowego, Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik.
Zobacz więcej na temat:  Piknik Naukowy 2023 Dwójka Robert Firmhofer Stadion Narodowy sztuczna inteligencja Paweł Siwek Jakub Jamrozek

Prezes PR Agnieszka Kamińska: wszyscy uwielbiamy Piknik Naukowy

- Wszyscy to uwielbiamy. Ja widzę i słyszę, jak pan redaktor się cieszy, ma wielką frajdę z tego, że jest tutaj i może o tym opowiadać. Przychodzą tłumy, coraz ich więcej na stadionie, z wielką ciekawością zaglądają, dopytują, chcą się zapoznać z wieloma różnymi atrakcjami, które tutaj mamy - mówi prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska w audycji specjalnej z Pikniku Naukowego "Jedyne takie miejsce".
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2023 sztuczna inteligencja Agnieszka Kamińska