Polskie Radio
Section05

Europa Zachodnia

Elżbieta Rafalska o PE: głuchota na argumenty jest taka sama jak w polskim parlamencie

- Być może kultura wymiany poglądów w Parlamencie Europejskim jest ciut wyższa i mniej żywiołowa niż w polskim parlamencie, ale głuchota na argumenty pozostaje taka sama - powiedziała w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Elżbieta Rafalska. - Za działania społeczne Polska jest doceniana, ale to nie zmienia ich ostatecznych poglądów, w których w Polsce panuje reżim - dodała.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Rafalska Antoni Opaliński Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska Parlament Europejski Europarlament ŚWIAT Europa

Kto obejmie rządy po Johnsonie? Dr Winkler tłumaczy wysokie szanse Liz Truss

- Jej przekaz jest spójny i został sprofilowany pod działaczy konserwatywnych - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Winkler, ekspert do spraw międzynarodowych, komentując szasne szefowej brytyjskiego MSZ w wyborach nowego szefa Torysów, a więc i nowego premiera Wielkiej Brytanii. - Firmowała swoim nazwiskiem politykę zagraniczną Borisa Johnsona, czyli twarde stanowisko Londynu wobec Rosji i Unii Europejskiiej - dodał i wyjaśnił, co jej wygrana oznacza dla polityki zagranicznej Londynu.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Opaliński ŚWIAT Wielka Brytania Europa Londyn Boris Johnson wojna na Ukrainie

PR24 "Toczy się gra o obalenie Scholza". Prof. Chwedoruk o politycznych skutkach wojny

- Wewnątrz europejskiej polityki coraz wyraźniej widać podział na "partię europejską" i "partię amerykańską" - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem w polityce niemieckiej podział na obie grupy nie odpowiada liniom partyjnym i widać, że "w Niemczech toczy się gra o obalenie Olafa Scholza i usunięcie socjaldemokratów z rządu".
Zobacz więcej na temat:  Rafał Dudkiewicz Rafał Chwedoruk ŚWIAT Europa Niemcy Olaf Scholz

Kryzys energetyczny wciągnie Niemcy w recesję? Dr Andrzejewski wyjaśnia

- Niemiecka gospodarka oparła swoją konkurencyjność na trzech elementach: taniej sile roboczej z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, taniej energii i surowcach pochodzących z Rosji i inwestycjach na chłonnym rynku chińskim. Tanie surowce i inwestycje w Chinach są ryzykowne i Niemcy to ryzyko ponoszą - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Andrzejewski z Instytutu Zachodniego, komentując problemy gospodarcze naszego zachodniego sąsiada.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Antoni Opaliński Europa Niemcy energetyka

Robert Pszczel o postawie Zachodu wobec Rosji po inwazji na Ukrainę

Ukraina świętuje swój Dzień Niepodległości. 24 sierpnia to jednak nie tylko wielkie ukraińskie święto, ale także czas, gdy mija okrągłe pół roku od rozpoczęcia pełnoskalowej rosyjskiej agresji na naszego sąsiada. W Polskim Radiu 24 o wydarzeniach związanych z wojną, pomocą międzynarodową dla Ukrainy i przeprojektowaniem porządku światowego mówił Robert Pszczel, dyplomata, były dyrektor biura NATO w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Ukraina Rosja NATO wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni

We Francji upamiętniono bitwę pod Falaise. Jan Kasprzyk: krzyże na cmentarzu to cena pokoju

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Langannerie odbyła się Msza Święta w intencji generała Stanisława Maczka oraz jego podkomendnych. Eucharystia stanowiła początek obchodów 78. rocznicy bitwy pod Falaise i Chambois we francuskiej Normandii. W uroczystościach wziął udział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który podkreślił, że żołnierze 1. Dywizji Pancernej udowodnili, że Polacy potrafią dzielnie walczyć nie tylko o własną niepodległość, ale również o niepodległość innych krajów. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja II wojna światowa Stanisław Maczek Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie siły zbrojne Wojsko Polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego