Polskie Radio
Section05

FILM

Przedwojenne polskie kino - czy można z niego odczytać obraz rzeczywistości?

Kino dwudziestolecia międzywojennego to kino z początku zapomniane, a później przypomniane za sprawą telewizyjnego programu "W starym kinie" wielkiego kustosza tej kinematografii, Stanisława Janickiego. Czasem uwielbiane, czasem wyśmiewane, jest częścią naszej kultury. Czy było tylko lepszą, lub gorszą, rozrywką, czy może także zapisem tamtych czasów?
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski kino Dwudziestolecie międzywojenne Eugeniusz Bodo Aleksander Żabczyński

Maria Zbąska: nikt w Polsce nie lubi słowa "obyczajowy", chociaż to najważniejszy gatunek filmowy

"To nie mój film" Marii Zbąskiej zostanie zaprezentowany w konkursie "Perspektywy" podczas 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. O tej produkcji Ryszard Jaźwiński rozmawiał z reżyserką, która zarazem jest autorką scenariusza i zdjęć, oraz Marcinem Sztabińskim, odtwórcą jednej z dwóch głównych ról.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński FPFF w Gdyni festiwal filmowy Gdynia kinematografia Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2024

Polskie Radio 24 Film "Lee. Na własne oczy". "Fragment życiorysu, ale szczerze opowiedziany"

To opowieść o słynnej amerykańskiej modelce, korespondentce wojennej Lee Miller, której fotografie pokazały światu horror II wojny światowej i przeszły do historii. 13 września film z Kate Winslet w roli głównej miał swoją polską premierę. Wziął w niej udział operator filmowy Paweł Edelman. O postaci głównej bohaterki opowiadała w audycji "Weekend kulturalny" Joanna Kinowska, historyczka sztuki, kuratorka i fotografka.
Zobacz więcej na temat:  kino KULTURA rozrywka zdjęcia operator kinematografia Polskie Radio 24

Reżyser "Bestii": punkt wyjścia wziąłem z Henry'ego Jamesa

- Geniusz Henry'ego Jamesa zasadza się na tym, że udało mu się uchwycić ludzką duszę. Z jego powieści wziąłem tylko punkt wyjścia, choć dla mnie to jedna z najbardziej poruszających rzeczy, jakie kiedykolwiek przeczytałem - mówił w Dwójce Bertrand Bonello, reżyser filmu "Bestia". Obraz od piątku (13.09) można oglądać w kinach.
Zobacz więcej na temat:  kino KULTURA Dwójka Artur Zaborski Bertrand Bonello science-fiction Léa Seydoux

49. Festiwal Filmowy w Gdyni. "To tydzień prawdziwego święta polskiego filmu"

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to święto polskiego kina. W tym roku wydarzenie odbędzie się po raz 49. Poza produkcjami walczącymi o główne nagrody nie zabraknie także imprez towarzyszących m.in. skierowanych do młodych twórców.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kino festiwal filmowy w Gdyni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2024 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Małgorzata Wosiek KULTURA

"Ona była Polką, nie Francuzką!". Maria Skłodowska-Curie i dyskusje po filmie Tima Burtona

Czy świat w ogóle wie, skąd pochodziła Maria Skłodowska-Curie? Jak się określa tę uczoną – jako "polską" czy może jednak "polsko-francuską"? W końcu: co sama Maria Skłodowska-Curie mówiła o swoim przywiązaniu do Polski? Te i inne pytania wywołała jedna ze scen w filmie "Beetlejuice, Beetlejuice" Tima Burtona, w której Maria Curie została nazwana – ku oburzeniu polskich widzów - "francuską fizyczką".
Zobacz więcej na temat:  Maria Skłodowska-Curie I wojna światowa POLSKA Francja Tim Burton NAUKA

Kate Winslet jako Lee Miller. Historia korespondentki wojennej, która kąpała się w wannie Hitlera

O tym, jak barwne było życie Lee Miller świadczy fakt, że Kate Winslet, odtwórczyni głównej roli, a przede wszystkim producentki filmu o słynnej modelce, fotografce i korespondentce wojennej, zdołała nakreślić tylko połowę biografii jednej z najciekawszych kobiet pierwszej połowy XX wieku. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa USA Wielka Brytania fotografia Kate Winslet Paweł Edelman

Ratowanie związku na zimowych plażach Bałtyku. "Naprawianie czegoś dziś jest warte szacunku"

Maria Zbąska debiutuje pełnometrażowym "To nie mój film". Produkcja przedstawia parę, która chcąc ratować swój związek, wyrusza w podróż zimowym wybrzeżem polskiego morza. Autorka filmu i jego producentka - Inga Kruk - podkreśliły w Dwójce, że obraz ten dotyka problemów współczesnego społeczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kino film polski Marcin Pesta Maria Zbąska Inga Kruk KULTURA

"Lee. Na własne oczy" w kinach. Swoimi zdjęciami dawała głos tym, którym go odebrano

- Lee Miller przywraca nam najważniejszą powinność dziennikarza: jesteś tam, gdzie nikogo innego nie ma, zaglądasz za kulisy brutalnej rzeczywistości i ją pokazujesz. Czasem świat tej prawdy nie chce oglądać, ale przychodzi ten czas, żebyśmy jej historię i zdjęcia poznali jeszcze raz - mówiła w Dwójce przed premierą filmu "Lee. Na własne oczy" Anita Czupryn, była korespondentka wojenna w Afganistanie.
Zobacz więcej na temat:  korespondent wojenny Paweł Edelman kino KULTURA premiera II wojna światowa fotografia Lee Miller Małgorzata Wosiek

Spacer po Warszawie śladami aktorki Danuty Szaflarskiej

Aktorka Danuta Szaflarska z pochodzenia była urodzoną w Kosarzyskach góralką, ale wiele lat ze swojego długiego, trwającego aż 102 lata życia spędziła w Warszawie. Tu studiowała, uczestniczyła w powstaniu, brała udział w podziemnym życiu teatralnym i pierwszych powojennych produkcjach filmowych. Występowała na deskach stołecznych teatrów.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Dorota Kołodziejczyk Danuta Szaflarska TEATR KULTURA Warszawa Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Selfie z widokiem na film. Set-jetting - nowe hobby kinomanów

- Set-jetting często polega na tym, że nie tylko wybieramy się w konkretne miejsce, gdzie film był kręcony lub gdzie wydaje się, że był kręcony, choć tak naprawdę był realizowany w studio, i poszukujemy tam konkretnych lokacji, które odpowiadają temu, co widzieliśmy na ekranie - mówiła w Dwójce dr Paulina Kwiatkowska z Instytutu Kultury Polskiej UW.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kino podróże Piotr Gociek Adriana Prodeus KULTURA