Polskie Radio
Section05

Francja

Z Francji, Szwajcarii, a nawet Turcji. Pośmiertne peregrynacje wybitnych Polaków

4 lipca 1890 roku pochowano na Wawelu sprowadzone z Paryża szczątki Adama Mickiewicza. Jak pokazała historia, nie był to jedyny przypadek, gdy Rzeczpospolita zabiegała o przetransportowanie prochów wielkiego Polaka do ojczyzny. W ciągu ostatnich dwustu lat miało miejsce kilkanaście takich sytuacji. Oto opowieści o niektórych z nich. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Adam Mickiewicz Władysław Sikorski Cyprian Kamil Norwid Henryk Sienkiewicz Fryderyk Chopin Maurycy Mochnacki pogrzeby śmierć Powstanie Warszawskie Szwajcaria

Bronisław Prugar-Ketling - dowódca 2 Dywizji Strzelców Pieszych oczerniony po śmierci przez komunistów

Dowódca jednej z dwóch polskich dywizji piechoty, które walczyły przeciwko Niemcom we Francji, przez pięć długich lat dbał o swoich żołnierzy internowanych w Szwajcarii. Po wojnie wrócił do kraju, by odbudować Wojsko Polskie. Po śmierci, 18 lutego 1948 roku, zamiast czci, spotkały go fałszywe oskarżenia. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wojsko Polskie II RP 1939 1940 II wojna światowa Szwajcaria komunizm historia Polski

POLSKIE RADIO 24 "Tę falę będzie trudno zatrzymać". Prof. Zajączkowski o zwycięstwie Le Pen

- Sytuacja z początku XXI wieku nijak się ma do obecnej sytuacji, gdy wielu Francuzów nie rozumie prezydenta Macrona, nie rozumie jego polityki - powiedział w Polskim Radiu 24 dyrektor Centrum Europejskiego UW prof. Kamil Zajączkowski komentując wyniki wyborów we Francji. - Francuska skrajna prawica jest na fali i tę falę będzie bardzo trudno zatrzymać - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Zachodnia Marine Le Pen

Wybory we Francji. Zerka: w tej chwili decyduje się, którzy kandydaci wycofają się z wyścigu

Po wyborczym zwycięstwie nad centrową koalicją prezydenta Macrona francuscy narodowcy chcą konfrontacji już tylko z lewicą. - Będziemy mieli do czynienia z bardzo skomplikowanym wyścigiem w II turze - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Zerka z Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych. Czy lewicowi politycy wycofają się z udziału w II turze wyborów, aby umożliwić pokonanie partii Marine Le Pen?
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Marine Le Pen Paweł Zerka Bartłomiej Nowak Dominik Sipiński

Partia Le Pen zapewne wygra wybory. Ugrupowanie ma korzenie neofaszystowskie i prorosyjskie nastawienie

Skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe (RN), którego nieformalną liderką jest Marine Le Pen, według ogłoszonych w poniedziałek oficjalnych wyników wygrało I turę wyborów parlamentarnych we Francji. Partię, która ma neofaszystowskie korzenie i nastawienie prorosyjskie, na francuskiej scenie politycznej otaczał dotąd ścisły kordon sanitarny.
Zobacz więcej na temat:  Marine Le Pen wybory we Francji

Polskie Radio 24 Triumf Le Pen we Francji. Szejna o przeszłości jej ojca

 - Cytuję to za "The Economist", że Jean-Marie Le Pen był członkiem Waffen SS. To pokazuje korzenie Zjednoczenia Narodowego. Nie da się tego przypudrować 29-letnim Jordanem Bardellą. Chciałbym mieć za partnera premiera Francji socjaldemokratę. To nadal jest możliwe - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef polskiej dyplomacji Andrzej Szejna. 
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polityka zagraniczna Polski polityka ŚWIAT Marine Le Pen Emmanuel Macron Sylwia Białek

NASZ WYWIAD Dlaczego Francuzi głosują na skrajną prawicę? "Trzy powody"

- Francuzi są rozczarowani polityką Emmanuela Macrona. Tymczasem poparcie dla skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego jest z dnia na dzień coraz wyższe. Jeśli uzyska ono większość bezwzględną, młody przewodniczący partii 28-letni Jordan Bardella podejmie się kierowania rządem. Marine Le Pen, faktycznie dowodząca ugrupowaniem, czeka na wybory prezydenckie w 2027 roku - przekazała portalowi polskieradio24.pl Amanda Dziubińska (PISM).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Emmanuel Macron wybory we Francji Marine Le Pen Europa NASZ WYWIAD