Polskie Radio
Section05

Fryderyk Chopin

Noc listopadowa - zryw, który wpisał się w polską kulturę

W nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku w Warszawie wybuchło - skierowane przeciwko rosyjskiemu zaborcy - powstanie listopadowe. Jak obraz Nocy Listopadowej utrwalany został w naszej kulturze przez literatów, ludzi teatru i muzyków? Jakie znaczenie w historii miał ten zryw i całe powstanie? O tym rozmawialiśmy w audycji "Dwójka na miejscu".
Zobacz więcej na temat:  powstanie listopadowe Monika Zając Katarzyna Hagmajer-Kwiatek historia Polski Dwójka Iwona Rusek Andrzej Chwalba Juliusz Słowacki Adam Mickiewicz Stanisław Wyspiański Zobacz także

Nominacja do Oscara, światowy sukces. Aleksander Tansman i jego barwne życie

- Mój przyjazd w 1919 do Paryża był raczej awanturą. Znalazłem się bez środków materialnych, na szczęście wkrótce poznałem Ravela - opowiadał w archiwalnym radiowym nagraniu Aleksander Tansman. 15 listopada 2023 roku mija 38 lat od śmierci tego wybitnego polskiego kompozytora, który mimo skomplikowanych losów stał się jednym z najbardziej znanych muzyków swoich czasów.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Łódź Francja Aleksander Tansman Karol Szymanowski

Ensemble Dialoghi na Festiwalu "Chopin i jego Europa"

Założone w 2014 roku Ensemble Dialoghi proponuje niekonwencjonalne podejście do dzieł klasycyzmu i romantyzmu, przy czym niezwykle istotny dla członków zespołu jest aspekt komunikacji z publicznością. Podczas występu na tegorocznym Międzynarodowym Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" muzycy wykonali m.in. dzieła Mozarta i Chopina.
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa 2024 koncert Wolfgang Amadeusz Mozart Ludwig van Beethoven Klaudia Baranowska

Chopin czy nie Chopin? Sensacyjne odkrycie budzi kontrowersje

- Tak jak współpracujący z nami muzykolog Jeffrey Kallberg twierdzi, że nie ma raczej wątpliwości, że było to pisane ręką Chopina, tak zastanawiamy się, z muzyką jakiego charakteru mamy do czynienia. Wiemy też, że bywało, że Chopin zapisywał postępy kompozytorskie swoich uczniów - mówił w Dwójce Artur Szklener, szef Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Zobacz więcej na temat:  Beata Stylińska Dwójka Artur Szklener Narodowy Instytut Fryderyka Chopina Tomasz Ritter MUZYKA KULTURA

Niezapomniany Arthur Moreira-Lima

Wybitny brazylijski pianista, laureat II nagrody VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1965 roku. Rywal przyszłej triumfatorki tego konkursu Marthy Argerich i rodak Nelsona Freire, których zastąpił jako juror podczas ostatniego Konkursu Chopinowskiego w 2021 roku. Bohaterem audycji był zmarły 30 października w wieku 84 lat Arthur Moreira-Lima.
Zobacz więcej na temat:  Róża Światczyńska Arthur Moreira-Lima muzyka klasyczna Dwójka

Nieznany rękopis Fryderyka Chopina - analiza pianisty Grzegorza Niemczuka

Odnalezionego walca nagrał światowej sławy chiński pianista Lang Lang. W ślad za nim idą inni pianiści, specjalizujący się w interpretacji muzyki Fryderyka Chopina. - Szalenie ciekawą analizę tego króciutkiego utworu i jego interpretację przedstawił norweski pianista polskiego pochodzenia Grzegorz Niemczuk. Posłuchajmy tej opowieści - zachęca Adam Rozlach, prowadzący audycję "Koncert Chopinowski".
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach muzyka klasyczna

Pogrzebani żywcem. Makabryczne historie, które dały początek epidemii lęku

Przebudzenie w grobie to niestety nie tylko wymysł autorów powieści grozy. Historia zna przypadki ekshumacji, które zakończyły się przerażającym odkryciem zadrapanych od środka wiek trumien i zdartych do krwi palców przedwcześnie pogrzebanych. Dwa wieki temu strach przed takim losem, tafefobia, dał początek serii niezwykłych wynalazków.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA śmierć pogrzeby NAUKA Edgar Allan Poe Wszystkich Świętych