Polskie Radio
Section05

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

"Wielogłos o Monografiach FNP". Spotkania nie tylko dla naukowców

- Na spotkania, które nazwaliśmy "Wielogłos o Monografiach FNP" zapraszamy nie tylko specjalistów, którzy zajmują się różnymi tematami. Zależy nam na tym, żeby pokazać, że na podstawie książek naukowych można rozpocząć dyskusję ciekawą też dla humanistów i osób po prostu zwyczajnie ciekawych świata - mówiła dr Karolina Marcinkowska - szefowa i organizatorka tych spotkań.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA nauki humanistyczne Paweł Siwek

Piotr Łozowski: w średniowieczu istniały dwie Warszawy

- Najpierw, jak się przypuszcza, w okolicach końca XIII w. lub na początku kolejnego stulecia została założona stara Warszawa. Po sukcesie tej inicjatywy lokacyjnej na początku wieku XV została założona nowa Warszawa. Funkcjonowała ona tam, gdzie jest ul. Freta, która doprowadza nas do Rynku Nowego Miasta. To był zupełnie odrębny organizm miejski - mówił w Dwójce historyk z Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA HISTORIA Katarzyna Kobylecka Warszawa średniowiecze

Badania terenowe... nad flirtem i podrywem

- Miłość to bardzo wdzięczny obszar do badania. Dla mnie jednak był to pretekst do stawiania bardzo poważnych problemów teoretycznych i poszerzenia instrumentarium teoretycznego socjologii jakościowej, z którą jestem związana, o takie narzędzia, które pozwalają badać też fenomeny ucieleśnienia - mówiła w Dwójce dr Katarzyna Kalinowska, autorka książki "Praktyki flirtu i podrywu - studium z mikrosocjologii emocji".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka socjologia KULTURA

Co umowy małżeńskie między szlachtą mówią o pozycji kobiet?

- Chciałam pokazać nie tylko czołowe postaci ze środowisk magnackich czy bardzo zamożnych rodzin szlacheckich, ale też wszystkich tych, którzy być może przez historię zostali trochę zapomniani, natomiast istnieje wiele wspaniałych źródeł, które pozwalają doskonale przebadać to życie codzienne w dawnej Polsce - mówiła w Dwójce dr Anna Penkała, stypendystka programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Rzeczpospolita małżeństwo historia Polski NAUKA HISTORIA Katarzyna Kobylecka badania