Polskie Radio
Section05

IPN

Bilans poszukiwań na "Łączce". Prof. Szwagrzyk: to sukces, ale wciąż nie znamy tożsamości wielu ofiar

- Dziesięć lat poszukiwań i badań możemy określić jako sukces. Miejsce, które było bardziej symboliczne niż rzeczywiste, zostało przebadane metodami naukowymi. Wszystkie znajdujące się tam szczątki więźniów zostały odnalezione, wydobyte i przebadane. Jednak mam pewien niedosyt. Idealnie byłoby, gdyby udało się ustalić tożsamość wszystkich ofiar - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Krzysztof Szwagrzyk

"Jesteśmy Polakami". Obchody setnej rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech

Obchodom setnej rocznicy założenia Związku Polaków w Niemczech towarzyszy jubileusz 85. rocznicy powstania Gimnazjum Polskiego w Kwidzynie. Na tamtejszym placu św. Jana Pawła II w przededniu Święta Niepodległości odbył się wernisaż wystawy "Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech". Prezentacja ukazuje historię, dokonania, najważniejsze postacie związane z działalnością organizacji.
Zobacz więcej na temat:  Kwidzyn Kornel Morawiecki Solidarność Walcząca Wrocław Pruszków Niemcy Paweł Lekki Instytut Pamięci Narodowej

Wiceszef IPN o traktacie polsko-ukraińskim: powinien znaleźć się tam zapis o ekshumacji ofiar ludobójstwa na Wołyniu

– Elementy takie jak ekshumacja ofiar powinny znaleźć swoje uregulowanie w tak ważnym dokumencie jak traktat polsko-ukraiński – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia prof. Karol Polejowski, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie dyplomacja ludobójstwo Wołyń ekshumacja POLSKA polityka Trójka Bartłomiej Graczak relacje polsko-ukraińskie

"Pomocny dla młodego pokolenia". Historyk IPN o najnowszym albumie Polskiego Radia

- Myślę, że głównym adresatem będą młodzi ludzie, którzy bardzo często nie mają już możliwości usłyszenia od bezpośrednich świadków wydarzeń o tym, co się działo, w jaki sposób walczono o suwerenność Polski - mówił w Polskim Radiu 24 dr Robert Derewenda (historyk, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio historia Polski Polskie Radio 24 POLSKA Antoni Opaliński odzyskanie niepodległości 11 listopada Święto Niepodległości społeczeństwo

IPN przekazał do Muzeum Gross-Rosen pamiątki po więźniach. "Pamięć o nich nie może zgasnąć"

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki przekaże do Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy pamiątki po więźniach niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. W sumie do zbiorów Muzeum trafiło ponad 700 przedmiotów odnalezionych w czasie ekshumacji szczeliny przeciwlotniczej znajdującej się na terenie obozu, w której odkryto szczątki 92 osób. Wśród przedmiotów są rzeczy osobiste więźniów jak talerze, łyżki, kubki, a także rzeczy należące do niemieckiej załogi obozu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Karol Nawrocki HISTORIA Niemcy