Polskie Radio
Section05

Ignacy Jan Paderewski

Powstał Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej . "Łączą nas ponadczasowe wartości"

- Nie chodzi o wartości, które łączą nas z przeszłością, ale o wartości zakorzenione w naturze ludzkiej, które powodują, że społeczeństwa się rozwijają. Taką podstawową wartością jest rodzina - mówił w Polskim Radiu 24 socjolog Michał Drozdek, członek Rady Programowej Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego (IDMN).
Zobacz więcej na temat:  Roman Dmowski historia Polski II RP

Powstanie Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Prof. Jan Żaryn: to praca u podstaw

- W naszych zamysłach jest praca organiczna, pozytywistyczna w pewnym sensie, wychowawcza. Tylko na 2020 rok mamy zaplanowanych ponad dwadzieścia projektów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego historia Polski Piotr Gliński Jan Żaryn Roman Dmowski POLSKA

"Wirtuoz", reportaż Jakuba Tarki

Ignacy Jan Paderewski był "najwybitniejszym politykiem wśród pianistów i najwybitniejszym pianistą wśród polityków". Był także wielkim społecznikiem, mecenasem polskiej kultury (przyczynił się do sławy Chopina na całym świecie), a przede wszystkim żarliwym patriotą. Niewątpliwy talent i praca na przestrzeni lat zostały wsparte przez życzliwe mu osoby i zbiegi okoliczności.
Zobacz więcej na temat:  fortepian reportaż reportaż w Jedynce Jakub Tarka

Ojcowie Niepodległości i miejsca z nimi związane

Do odzyskania przez Polskę niepodległości po latach zaborów przyczyniła się praca setek tysięcy ludzi. W specjalnej odsłonie audycji "Historie jak z książki" opowiedzieliśmy o tych najważniejszych, symbolizujących niepodległość i powstanie II Rzeczpospolitej.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości 2019 w Polskim Radiu Trójka społeczeństwo HISTORIA historia Polski Marek Stremecki Roman Dmowski Józef Piłsudski Wincenty Witos

Film "Sztandar Wolności" odrestaurowany. Specjalne pokazy

Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Ignacy Mościcki, Edward Rydz-Śmigły, Józef Haller, Ignacy Daszyński, i Juliusz Osterwa. Najważniejszych bohaterów II RP będzie można zobaczyć 13 i 14 listopada w filmie Ryszarda Ordyńskiego z 1935 roku "Sztandar Wolności". Film pokaże Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny w kinie i w online.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA FILM KULTURA HISTORIA historia Polski filmoteka narodowa II RP II Rzeczpospolita kino Ignacy Mościcki Ignacy Daszyński Edward Rydz-Śmigły Józef Haller Juliusz Osterwa Święto Niepodległości 2019