Polskie Radio
Section05

Janusz Kukuła

Festiwal "Dwa Teatry" – 20 lat minęło

Precyzyjnie rzecz ujmując: 21 lat minęło od początku, ale na jubileuszowy Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej czekaliśmy w ubiegłym roku niemal do końca, czyli do decyzji, że jednak się nie odbędzie. Żal było zarówno spektakli, jak i słuchowisk z 2019 roku, które miały być zaprezentowane sopockiej publiczności i gościom na XX Festiwalu "Dwa Teatry", festiwalu, który stanowił podsumowanie roku w naszych teatrach, ale też rodzaj podziękowania twórcom za ich pracę i zaangażowanie nie tylko w minionych 12 miesiącach, ale też w całych dwóch dekadach XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2021 Trójka KULTURA Barbara Marcinik Andrzej Brzoska Aleksandra Kaczkowska Tomasz Man TEATR Polskie Radio

Janusz Kukuła: czytanie Zapolskiej jest jak oddychanie

- Wszystkie role w tym utworze są niezwykle trudne, Zapolska stworzyła galerię dziwnych osób o skomplikowanych relacjach, tam wszyscy kłamią, a my szukamy odpowiedzi na trudne pytania. Nie chcemy mówić wprost, odpowiedzieć muszą nasi widzowie i słuchacze. Ten utwór napisany ponad sto lat temu wiele mówi o nas dzisiaj - powiedział na antenie Dwójki Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia i reżyser tegorocznego Narodowego Czytania "Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie 2021 Dwójka

Dziewoński: gdy Kwiatkowska czytała "Na ustach grzechu", ulice były puste

- Nie wiem, czy to ja sama wybrałam ten zawód, czy to los tak mną pokierował, czy taka była moja droga dla mnie zaplanowana - mówiła w jednym z archiwalnych nagrań Polskiego Radia Irena Kwiatkowska - bohaterka audycji "Dwie do setki", o której rozmawialiśmy z Barbarą Krafftówną, Krystyną Kwiatkowską-Jabłońską, Januszem Kukułą i Romanem Dziewońskim.
Zobacz więcej na temat:  Irena Kwiatkowska Barbara Krafftówna Roman Dziewoński Roch Siciński Monika Zając Dwójka KULTURA

Uroboros – pętla czasu [POSŁUCHAJ]

– Wszystko ma swój czas – głosi Księga Koheleta, która stanowi swoisty wehikuł czasu w słuchowisku Wojciecha Fułka z 2013 roku. W Wielkanoc 2021 powtarzamy je na "Scenie Teatralnej Trójki", bo ów wehikuł przenosi nas niespodziewanie do teraźniejszości. W sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, słowa biblijnego Eklezjastesa mogą nam coś ważnego podpowiedzieć.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Scena Teatralna Trójki TEATR Jakub Sadowski

"Popiół i diament". Słuchowisko Jerzego Andrzejewskiego w adaptacji i reżyserii Janusza Kukuły

Powojenna rzeczywistość prowincjonalnego miasteczka. Maciek Chełmicki, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego, ma dokonać zamachu na komunistycznego działacza, Szczukę.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Jerzy Andrzejewski Piotr Skotnicki Rafał Zawierucha Krzysztof Gosztyła Anna Cieślak Andrzej Ferenc Andrzej Mastalerz Aleksandra Radwan Marcin Troński

Światowy Dzień Radia. "Polskie Radio łączy historię i nowoczesność"

Już po raz dziesiąty w historii obchodzimy Światowy Dzień Radia. - Polskie Radio cały czas rozwija się i podąża za swoimi słuchaczami. Cały czas powstają nowe projekty - mówi Agnieszka Kamińska, dyrektor Polskiego Radia. "Tradycja i nowoczesność" to także hasło przewodnie Programu 1 Polskiego Radia. - Jedynka jest takim łącznikiem międzypokoleniowym - uważa szef anteny Marcin Kusy.
Zobacz więcej na temat:  radio Marcin Kusy Agnieszka Kamińska Karolina Rożej Patryk Michalski

"Gdy wchodził, to jakby ktoś zapalił światło". Ludzie kultury o Krzysztofie Kowalewskim

- To był człowiek teatru. Miał fantastyczne, abstrakcyjne poczucie humoru i to pozwalało mu się mieścić i w Mrożku, i w literaturze rosyjskiej. Był niebywale w tej materii uzdolniony, z niesłychanym timingiem i niewiarygodną wyrazistością ciała – dzisiaj rzadko spotykaną - tak Krzysztofa Kowalewskiego wspominał Maciej Englert, dyrektor Teatru Współczesnego.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2021 Krzysztof Kowalewski Barbara Osterloff Małgorzata Szymankiewicz Marta Lipińska Dwójka

"Henryk Bardijewski stworzył własny styl słuchowisk"

- Henryk Bardijewski był moim nauczycielem sztuki radiowej. Zawsze urzekał mnie sposób, w jaki opowiadał o ludziach i o świecie. Miał swój własny język, sposób obrazowania, budowania metafor, dzięki czemu już po dwóch stronach wiedziałem, kto jest autorem tekstu - mówił w Dwójce Janusz Kukuła, który w "Strefie literatury" wspominał znakomitego pisarza, autora słuchowisk, satyryka i radiowca, który zmarł 9 grudnia 2020 roku.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2020 Dwójka wspomnienie