Polskie Radio
Section05

Janusz Majewski

C.K. Dezerterzy mieli swoje miejsce w historii

35 lat temu, 22 września 1986 roku, odbyła się premiera przezabawnej komedii "C.K. Dezerterzy" w reżyserii Janusza Majewskiego. Film miał swoje dwie części, choćby ze względu na mnogość ciekawych i komicznych zdarzeń grupy cesarsko-królewskich dezerterów w końcu I wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  kino film polski komedia Marek Kondrat Wiktor Zborowski Wojciech Pokora Zbigniew Zapasiewicz Krzysztof Kowalewski Kalina Jędrusik

Janusz Majewski: powstanie też serial "Czarny mercedes"

- Zaczęło się od tego, że miał być 10-odcinkowy serial, który by opowiedział całą książkę, ale jego budżet okazał się za trudny dla producentów. Zrobiłem więc film, natomiast pewne materiały, które zrobiliśmy na wyrost oraz dokrętki spowodowały, że będzie jednak serial, ale tylko 4-odcinkowy - mówił w Dwójce słynny reżyser.
Zobacz więcej na temat:  FILM KULTURA kino Kinga Michalska serial II wojna światowa Warszawa

"Czarny Mercedes" – czarny kryminał o okupowanej Warszawie

– Pomysł na film "Czarny Mercedes" zaczął się od książki, którą pisałem, nie mając nadziei na to, że przełożę ją na ekran. Chciałem po prostu opowiedzieć tę historię – mówił reżyser Janusz Majewski. Obraz, który zaprezentowano m.in. podczas 44. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, od 4 października można oglądać w kinach w całym kraju.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka KULTURA FILM kino Tomasz Kot festiwal filmowy muzyka filmowa

Czym jest niepodległość?

Świętując setną rocznicę niepodległości spróbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, co znaczy ona dla nas dzisiaj. O jej wadze mówili m.in. Anna Dymna, Krzysztof Zanussi, Janusz Majewski, Zygmunt Miłoszewski, Antoni Libera, Jan A. P. Kaczmarek, Robert Górski, Jan Englert, Andrzej Seweryn.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Święto Niepodległości Anna Dymna Jan Pietrzak Andrzej Seweryn Jan A. P. Kaczmarek Zygmunt Miłoszewski Jan Englert Krzysztof Zanussi

Międzynarodowy Dzień Teatru już po raz 55.

- Na początku mojej drogi w tym zawodzie teatr był moim domem. Po prostu mieszkałam bardzo blisko teatru i spędzałam w nim nie tylko czas na próbach, ale również każdą wolną chwilę. Teatr nadal jest moim domem. I chcę w tym dniu życzyć, aby wszyscy aktorzy zaznali tego wspaniałego uczucia przynależenia do zespołu, do grupy ludzi, których domem jest właśnie teatr - mówiła Dorota Landowska.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska TEATR Ewa Dałkowska Marian Opania Dorota Buchwald Dorota Landowska KULTURA