Polskie Radio
Section05

Józef Stalin

Andrzej Rafał Potocki: Miller i Czarzasty to nieodrodni synowie PZPR

- Leszek Miller i Włodzimierz Czarzasty lansują tego typu narrację (przy. red. o wyzwoleniu), ponieważ tłumaczy ona ich postępowanie w totalitarnym państwie jakim była Polska Rzeczpospolita Ludowa - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rafał Potocki. Gościem Polskiego Radia 24 był również Jakub Pacan (Tygodnik Solidarność).
Zobacz więcej na temat:  PRL historia Polski Włodzimierz Czarzasty Leszek Miller Magdalena Złotnicka

Dzień Pamięci Ofiar Represji. Coraz więcej Rosjan się ich obawia

W Moskwie i innych miastach Rosji trwa akcja pod hasłem Dzwon Pamięci. Rosjanie składają kwiaty i zapalają świece w miejscach poświęconych pamięci ofiar represji politycznych. Przedstawiciele ambasady Rzeczypospolitej Polskiej oddali hołd Polakom rozstrzelanym przez NKWD w podmoskiewskim Butowie. Tymczasem z badań wynika, że Rosjanie w coraz większym stopniu boją się represji politycznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Związek Radziecki ZSRR

T. Panfil: Polska jest w stanie przetrzymać wszystko

Jesteśmy w stanie przetrzymać wszystko pod warunkiem, że mamy coś co nas trzyma. Mogliśmy np. przetrzymać upadek państwa, niekompetencje polityków i zdradę polityków. W 1939 r. mieliśmy przeświadczenie, że Polska jest najwyższym dobrem narodowym i musi przetrwać - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa historia Polski Adolf Hitler kampania wrześniowa 1939 Francja

Spojrzenie na Wschód. "Mistrz i Małgorzata"

- "Mistrz i Małgorzata" jest jedną z prób pokazania totalitaryzmu lub też jego aspektów. Ta książka pokazuje, że wszystko można zrobić z człowiekiem i wszędzie go przerzucić. Ta powieść jest symbolem kultury rosyjskiej i tamtego trudnego czasu - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Łukasz Michalski, historyk, dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego. 
Zobacz więcej na temat:  Michaił Bułhakow KSIĄŻKA Rosja totalitaryzm

Sojusz, który podpalił świat – 80. rocznica paktu Hitler-Stalin

Czego ciągle nie wiemy o sojuszu państwa Sierpa i młota z imperium spod znaku swastyki? Jakie były rachuby obu dyktatorów? Dlaczego dzisiejsza Rosja powraca do obrony skompromitowanego sojuszu? Na te pytania odpowiedzą znani historycy w przeddzień konferencji na temat paktu Hitler-Stalin w Muzeum II wojny światowej w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo HISTORIA historia Polski pakt Ribbentrop-Mołotow Piotr Semka ZSRR Adolf Hitler Rosja Niemcy Sławomir Dębski

"Przywracanie pamięci to obowiązek". Uczczono Polaków zamordowanych przez NKWD

Bykownia, Kuropaty, Winnica to tylko niektóre najbardziej znane miejscowości, gdzie znajdują się masowe groby naszych rodaków. Przywracanie pamięci to obowiązek wobec tych, którzy ponieśli śmierć, bo mówili po polsku i nosili polskie nazwiska - podkreślił prezydent w liście do uczestników warszawskich uroczystości ku czci ofiar tzw. operacji polskiej NKWD.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa NKWD

Wizyta premiera Mikołajczyka w Moskwie. "Był bardzo naiwny"

– Pojechał po tzw. prośbie i nic nie wskórał. Był bardzo naiwny i uważał, że spotkanie ze Stalinem było dla niego wielkim przeżyciem. (…) Został ośmieszony – powiedział prof. Wiesław Jan Wysocki, historyk z Uniwesrytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Warszawskie Warszawa Stanisław Mikołajczyk II wojna światowa HISTORIA historia Polski Tadeusz Płużański fakty opinie ciekawostki