Polskie Radio
Section05

KSIĄŻKA

Janusz Szewczak: warto bronić cywilizacji życia

- Młode pokolenia było ogłupiane przez postępowców, którzy odrzucają Boga i dekalog, kreowało się na nieomylnych i niezniszczalnych, a tu przyszedł wirus i przypomniał ludziom myślącym, że nie jesteśmy nieśmiertelni bez względu na postępy nauki i techniki - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Szewczak, prawnik, ekonomista, publicysta, autor książki "Pandemia grzechu, czyli śmierć nauczycielką życia". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 pandemia Tadeusz Płużański Janusz Szewczak koronawirus

Piotr Müldner-Nieckowski. Lekarz, językoznawca, pisarz i poeta

- Język to podstawowe narzędzie lekarskie, co pacjent, to inny język, inne słownictwo, a nawet czasem gramatyka. To zmusza lekarzy do tego, by rozszerzali swoje umiejętności językowe. Większość odruchowo dostraja się to tego, co pacjent ze sobą przynosi, ale są tacy, którzy interesują się też naukowo i ja do tej grupy należę - mówił w Dwójce Piotr Müldner-Nieckowski.
Zobacz więcej na temat:  poezja Dwójka Wacław Holewiński pisarze i poeci Teatr Polskiego Radia lekarz KULTURA

NASZ WYWIAD Autorka Harry'ego Pottera na celowniku aktywistów LGBT. Adamski wyjaśnia przyczyny ataków

- Poprawność polityczna już nie jest tylko ideologią. Wkroczyła w fazę parareligii – mówi Łukasz Adamski o sprawie pisarki J.K. Rowling. Autorka książek o Harrym Potterze mówiła m.in., że istnieją tylko dwie płcie, za co otrzymuje listy z groźbami śmierci od aktywistów LGBT. O cancel culture i totalitaryzmie poprawności politycznej z krytykiem filmowym rozmawia Przemysław Goławski z portalu PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo KULTURA polityka FILM komedia LGBT Łukasz Adamski Przemysław Goławski

"Quality Time" - szczere spojrzenie Jurka Sawki na otaczającą nas rzeczywistość

"Quality Time" to pierwsza powieść reżysera teatralnego Jurka Sawki, który w 1969 roku wyemigrował do Szwecji, gdzie mieszka do dziś. W tej pełnej ironii, melancholii i czarnego humoru autofikcji przeszłość w Polsce oświetla teraźniejszość w Szwecji i na odwrót. Tragiczna historia Żydów przeplata się tu z satyrą na współczesną cywilizację, konsumpcjonizm, rozpad więzi społecznych. To także czuła i namiętna historia o ojcostwie, miłości do młodszej kobiety, umieraniu. O skazanej na niepowodzenie walce, by rzeczywistość dała się oswoić.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki KULTURA literatura