Polskie Radio
Section05

KSIĄŻKA

Narodowe Czytanie 2021. Rafał Węgrzyniak: to okazja, aby przypomnieć rolę dramatu

- Jest to okazja do przypomnienia sobie, jaką rolę pełnił dramat w polskim teatrze, gdzie był wystawiany, jacy aktorzy tworzyli wybitne role, jak był interpretowany, jak zmieniały się ujęcia tej sztuki - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Węgrzyniak z Instytutu Teatralnego, kurator wystawy w Kordegardzie. Gościem audycji była także Joanna Bancerowska (rzecznik prasowy Narodowego Centrum Kultury).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 SZTUKA społeczeństwo KULTURA czytelnictwo Gabriela Zapolska Narodowe Czytanie Narodowe Centrum Kultury

Pytania o naturę człowieka. Książka "Państwo Gucwińscy. Zwierzęta i ich ludzie"

- Tak naprawdę książka traktuje o tym, gdzie postawić granice. Jakie powinny być relacje między człowiekiem a zwierzęciem. Gdzie jest granica między ratowaniem a katowaniem, między dozwoloną ciekawością a uleganiem najniższym instynktom tłumu - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, kóry razem z Łukaszem Orbitowskim zrecenzowali książkę "Państwo Gucwińscy. Zwierzęta i ich ludzie"
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo zwierzęta ZOO Polskie Radio 24 społeczeństwo

Wspomnienia legendarnego boksera. Ukazała się książka „MISTRZ. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski"

Tadeusz Pietrzykowski na terenie KL Auschwitz walczył na ringu z obozowymi kapo. Za wygrany pojedynek dostawał jedzenie, którym dzielił się z innymi. Boksować uczył się przed wojną u Feliksa Stamma, słynnego trenera warszawskiego klubu Legia. Zdobył kilkakrotnie mistrzostwo Warszawy oraz wicemistrzostwo Polski Wschodniej w wadze koguciej. Kiedy wybuchła wojna miał zaledwie 22 lata.
Zobacz więcej na temat:  boks Tadeusz Pietrzykowski Auschwitz II wojna światowa

"Pottsville" Jima Thompsona - absurdalna komedia z drugim dnem

Nick Corey jest szeryfem liczącego zaledwie 1280 mieszkańców miasteczka Pottsville na południu Ameryki. Nie garnie się jednak do pracy - przymyka oko na lokalne niesnaski, stroni od konfrontacji, a czas najbardziej lubi spędzać na spaniu, jedzeniu i romansowaniu. W związku ze zbliżającymi się wyborami na nowego szeryfa Nick musi szybko i skutecznie zapobiec utracie posady.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki literatura KULTURA

"Zaśpiewam ci piosenkę". Orbitowski w PR24: to próba rozliczenia się z utratą najbliższych

- Miałem wrażenie, że czytam rozbitą na role próbę rozliczenia się z utratą swoich najbliższych, bo o tym ta książka przede wszystkim opowiada; o tym, jak ludzie znikają z naszego życia i w jaki sposób ich obecność zaczyna mieszkać w naszych wspomnieniach - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski. Audycję prowadził również Piotr Gociek. 
Zobacz więcej na temat:  Azja Tajwan KULTURA literatura książki Piotr Gociek Łukasz Orbitowski Polskie Radio 24

Beata Obertyńska – wydobyć z niepamięci

W najnowszym wydaniu audycji "Trójka literacka" rozmawialiśmy o Beacie Obertyńskiej (1898-1980), poetce nieco zapomnianej, której wiersz pojawił się na tegorocznej maturze. Leopold Staff powiedział o niej "Gdyby nie było Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, to Beata Obertyńska byłaby największą damą polskiej poezji". Beata Obertyńska jest również autorką niesamowitych wspomnień łagrowych w "W domu niewoli".
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA literatura Magdalena Złotnicka Beata Obertyńska Rosja II wojna światowa