Polskie Radio
Section05

Komunistyczna Partia Polski (KPP)

Wybuch na Cytadeli Warszawskiej. Największy zamach terrorystyczny w II Rzeczpospolitej czy nieszczęśliwy wypadek?

W 1923 roku przez Polskę przetoczyła się fala zamachów bombowych zorganizowanych przez siatkę komunistycznych terrorystów. Żaden nie był jednak tak zuchwały i tragiczny w skutkach, jak ten, którego celem była prochownia w Cytadeli Warszawskiej. O ile faktycznie był to zamach. Bowiem, mimo upływu stu lat od tragedii, w sprawie, w której lista ofiar nie kończy się na zabitych w wyniku eksplozji, więcej jest znaków zapytania niż pewników. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Warszawa cytadela warszawska II Rzeczpospolita II RP Dwudziestolecie międzywojenne terroryzm

Józef Łobodowski: od lewicy do "zwierzęcego antykomunizmu"

Pisarz, poeta, publicysta, tłumacz, osobowość na pewno nieprzeciętna. Urodzony na Kresach Wschodnich, dzieciństwo spędził w Lublinie, ale także Moskwie, a później jeszcze dalej – na północnym Kaukazie. Te wydarzenia miały też duży wpływ na jego twórczość. W pamięci kolejnych pokoleń Łobodowski utrwalił się jako wieczny buntownik, cygan i tułacz; zyskał zresztą kluczowy dla jego recepcji przydomek „ostatniego romantyka”.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura literatura emigracyjna po 1939 Józef Łobodowski Lublin Moskwa Trójka Magdalena Złotnicka

"W gruncie rzeczy". Fascynująca biografia Józefa Mitzenmachera

- Biografia to "samograj", czyli historia która sama się opowiada. Do takich właśnie należy biografia Mitzenmachera. Wystarczy znaleźć odpowiednie osoby, które będą w stanie to opowiedzieć - powiedział w Polskim Radiu 24 dziennikarz i reporter Szymon Wochal. Gościem audycji był również Bogdan Gadomski, autor książki „Biografia agenta". 
Zobacz więcej na temat:  Józef Mitzenmacher biografia historia Polski II RP