Polskie Radio
Section05

Kościół katolicki

XVI Święto Dziękczynienia. "Dziękujemy za czyniących pokój"

4 czerwca w całej Polsce obchodzone jest XVI Święto Dziękczynienia, którego hasłem są w tym roku słowa "Dziękujemy za czyniących pokój". Święto ustanowione w 2008 roku przez metropolitę warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza, ma przypominać, że zbudowanie Świątyni Opatrzności Bożej łączy się z umacnianiem idei dziękczynienia wśród Polaków. O znaczeniu Święta Dziękczynienia mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk, UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc chrześcijaństwo

Spotkanie "Od Markowej do Watykanu". Wiceszef IPN: miłość bliźniego wyniesie Ulmów na ołtarze

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma powiedział, że męczeńska ofiara życia rodziny Ulmów spowodowała, że dzisiaj o nich mówi świat. Józef i Wiktoria Ulmowie, wraz z siedmiorgiem swych dzieci, w tym jednym nienarodzonym, zostali zamordowani 24 marca 1944 roku w Markowej przez Niemców za ukrywanie ośmiorga Żydów. Wraz z nimi zabici zostali ukrywani przez nich Żydzi.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie IPN II wojna światowa wiara POLSKA społeczeństwo

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Franciszek: niewiarygodnym zdaje się zło, jakie może wyrządzić człowiek

Papież Franciszek podczas mszy w przypadającą w niedzielę uroczystość Zesłania Ducha Świętego powiedział: "jakże wiele wojen, jak wiele konfliktów jest na świecie. Niewiarygodnym zdaje się zło, jakie może wyrządzić człowiek". W bazylice Świętego Piotra modlił się o odnowę oblicza ziemi.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek wiara pokój ŚWIAT Europa

"Głeboka więź z Maryją". Znaczenie Jasnej Góry w dziele kardynała Stefana Wyszyńskiego

O Jego związku ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Jasną Górą, o odnowieniu Ślubów Jasnogórskich i Jego wielkich zasługach dla narodu Rafał Woźniakiewicz rozmawiał z ks. prof. Rafałem Bednarczykiem z UKSW oraz  Tadeuszem Melonem - autorem Oratorium "Magnificat de Claromontana" skomponowany w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc chrześcijaństwo Stefan Wyszyński Jasna Góra

Siostra Patrycja Skorupa: powołanie misyjne zwróciło mnie polskiej ziemi

Siostra Patrycja Skorupa wychowała się w Grecji, gdzie wyemigrowali jej rodzice. Przyznaje, że na emigracji człowiek jest samotny. „Z jednej strony jesteś dzieckiem emigrantów więc trudno zintegrować się ze społecznością lokalną. Z drugiej, kiedy przyjeżdżałam do Polski, dla wszystkich byłam już stamtąd, a przynajmniej dwadzieścia lat temu były z tym związane pewne stereotypy, które komunikacji nie ułatwiały” - zauważa.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Grecja Kościół Polonia Episkopat Polski kościół prawosławny wychowanie

tylko u nas Atak na św. Jana Pawła II nie osiągnął celu. Walka o dusze Polaków wciąż jednak trwa

Kłamliwy atak na św. Jana Pawła II, oparty na esbeckich dokumentach, nie przyniósł spodziewanego efektu. Polacy, w większości, wciąż deklarują, że jest on dla nich autorytetem moralnym. Atak ten jednak jest przestrogą. Można być bowiem pewnym, że będą kolejne, prawdopodobnie jeszcze przed wyborami parlamentarnymi. To zaś sprawia, że powinniśmy sięgnąć do źródeł, do słów papieża, w szczególności tych, które kierował On do nas samych – a tu z pomocą przychodzi właśnie wydana książka "Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki" (wyd. Biały Kruk).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II chrześcijaństwo społeczeństwo katolicyzm