Polskie Radio
Section05

Litwa

Morze gratulacji z Europy dla Trumpa. Wskazano też wyzwania

Rządzący w Europie pogratulowali Donaldowi Trumpowi zwycięstwa w amerykańskich wyborach prezydenckich. Szefowie rządów Niemiec i krajów bałtyckich deklarują wolę współpracy z prezydentem elektem, choć wskazują na związane z tym wyzwania, w tym - konieczność posiadania silnej władzy i rozważenia większych wydatków na armię. Włosi z kolei upatrują w wygranej republikanina szans na wzrost znaczenia swojego kraju w świecie. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Włochy Niemcy Łotwa Estonia

Ważna inicjatywa. Wkrótce konferencja poświęcona Polakom na Litwie

W dniach 12 – 13 listopada na stadionie PGE Narodowy w Warszawie odbędzie się Konferencja „Polacy na Litwie w świetle współczesnych przemian – szanse, wyzwania, zagrożenia”, organizowana przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego. Wydarzenie organizowane jest w 30. rocznicę zawarcia Traktatu polsko-litewskiego o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy oraz 25. rocznicę wstąpienia Litwy i Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego i 20 rocznicy wstąpienia do UE.
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą Ministerstwo Spraw Zagranicznych media Wilno dyplomacja

Wileńskie nekropolie – milczący świadkowie polskiej historii

Na starych wileńskich cmentarzach, takich jak Rossa, Bernardyński i Piotra i Pawła na Antokolu, wciąż dominuje polska historia, choć cmentarze te noszą ślady upływu czasu, dewastacji i kradzieży. Położone malowniczo na wzgórzach, wśród bujnej zieleni, stanowią nie tylko miejsce pamięci zmarłych, ale też symbole wspólnej historii Polski, Litwy i Wielkiego Księstwa Wileńskiego.
Zobacz więcej na temat:  cmentarz Wilno historia Polski

Wielki książę Witold. Sojusznik i rywal Jagiełły, niedoszły król Litwy

- Dla Polaków Witold to wspaniały rycerz z matejkowskiego Grunwaldu i książę z sienkiewiczowskich "Krzyżaków". Dla Litwinów to przede wszystkim przeciwstawienie Jagiełły, twórca państwa i wyraziciel dążeń narodu - mówił w Polskim Radiu prof. Henryk Wisner. Witold to postać utkana z mitów założycielskich, które przysłaniają awanturnicze życie tego wytrawnego polityka. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Władysław Jagiełło średniowiecze Krzyżacy

"Vivat Carolus Gustavus Rex". Co zrobił, a czego nie zrobił Janusz Radziwiłł w 1655 roku

"Niech diabeł wyklnie mi duszę, jeślim się kiedy o to znosił dawniej" - pisał hetman Janusz Radziwiłł do swojego stryjecznego brata Bogusława po rozpoczęciu rozmów ze Szwedami latem 1655 roku. Już wówczas nieprzychylni zarzucali mu zdradę i przygotowywanie antykrólewskiego spisku. Jaką w rzeczywistości rolę odegrał Janusz Radziwiłł w czasie potopu szwedzkiego?
Zobacz więcej na temat:  Janusz Radziwiłł potop szwedzki historia Polski Henryk Sienkiewicz zdrada Moskwa

Epifanie z Pogranicza. Nowa książka Roberta Gmiterka

Robert Gmiterek, pisarz, fotograf, kronikarz pogranicza przedstawia kolejne polifoniczne narracje o pograniczu polsko-ukraińskim. O zbiorze nowel pt. „Epifania pana Eliasza. Inne historie Pogranicza” porozmawiamy z autorem. Ponadto w audycji „Na pograniczach” odwiedzamy wileńską Rossę, zdajemy relację z debaty „Zagrożenie nie minęło”, zapraszamy na festiwal „Oj wiosna Ty wiosna”. 
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Mariana Kril Ukraina Polesie

Lucjan Żeligowski - żołnierz, polityk, zdobywca Wilna

17 października 1865 roku w Oszmianie urodził się Lucjan Żeligowski - żołnierz I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej. Zasłynął jednak buntem, który - na polecenie Józefa Piłsudskiego - wywołał w Wilnie w 1920 roku. Rewolta doprowadziła do powstania nowego państwa - Litwy Środkowej, a w konsekwencji do przyłączenia Wileńszczyzny do Polski. 
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski II Rzeczpospolita wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 bitwa warszawska I wojna światowa Wilno historia Polski HISTORIA

Sytuacja w Europie Wschodniej. Tomas Venclova: żaden kraj nie jest skazany na totalitaryzm

- Miałem trzy lata, kiedy Hitler wtargnął do Związku Sowieckiego i tym samym do Litwy, która była wówczas anektowana. To moje pierwsze świadome wspomnienia. Niestety wygląda na to, że moje ostatnie świadome wspomnienia też mogą być w tym samym duchu - powiedział w Dwójce Tomas Venclova, litewski poeta, prozaik i eseista.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Tomas Venclova poezja KULTURA Małgorzata Nieciecka- Mac