Polskie Radio
Section05

Łukasz Sobolewski

Czeczeńscy bojówkarze przejęli Zaporoską Elektrownię Jądrową. Dziewiąty dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę

Prezydent Putin podpisał podpisał poprawki o karach za informowanie o wojnie. Rosja zablokowała Facebooka. Zaporoską Elektrownię Jądrową zajęli wynajęci przez Rosję czeczeńscy bojówkarze, tzw. kadyrowcy. Rosyjscy najemnicy próbują zabić prezydenta Zełenskiego, a Biały Dom potwierdza, że Stany Zjednoczone przekazują Ukrainie informacje wywiadowcze w czasie rzeczywistym. Polskie Radio na bieżąco informuje o trwających działaniach wojennych. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ukraina Rosja Trójka Ukraina wojna na Ukrainie Michał Strzałkowski elektrownia atomowa Wołodymyr Zełenski

Uczniowie i studenci z Ukrainy będą mogli kontynuować naukę w Polsce

Uczniowie i studenci z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski, uciekając przed wojną, będą mogli kontynuować naukę w polskich szkołach i uniwersytetach. Przygotowują się do tego m.in. placówki województwa warmińsko-mazurskiego. Do jednostek zgłaszają się już pierwsi chętni. Przyjęcie ich będzie jednak wymagało od instytucji wdrożenia nowych procedur. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ukraina wojna na Ukrainie Trójka Ukraina warmińsko-mazurskie szkoła studia

Numer, który ratuje życie. Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Dziś Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. To numer, pod który można dzwonić bezpłatnie przez całą dobę z telefonów na terenie całej Unii Europejskiej. Umożliwia on połączenie z operatorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Jakie sprawy najczęściej zgłaszamy? Czy nadal zdarzają się dzwoniący "dla żartu", którzy blokują numer potrzebującym pomocy?
Zobacz więcej na temat:  telefon służby ratunkowe pogotowie ratunkowe straż pożarna policja zagrożenie Trójka społeczeństwo Michał Fedusio

POLSKIE RADIO 24 Siły USA na wschodniej flance NATO. Dr Marek Kawa: konkretne środki odstraszania

- Realizm polityczny wymusza na Stanach Zjednoczonych i NATO większą aktywność w tej części Europy, na wschodniej flance, stąd powrót do realistycznych i sprawdzonych narzędzi, a to właśnie wojska amerykańskie są najlepszym elementem odstraszania - mówił w Polskim Radiu 24 Dr Marek Kawa, amerykanista.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Władimir Putin USA NATO Ukraina ŚWIAT serwis wschodni Europa

Omikron w Polsce. Dr Sutkowski: wchodzimy w decydujący moment piątej fali pandemii

- Wszystkie dane napawają umiarkowanym optymizmem, jeśli chodzi o liczbę zakażeń. Chociaż musimy dodać, że ta liczna wg niektórych szacunków powinna być ok. 10 razy większa. Może skala nie jest taka, ale zakażeń jest zdecydowanie więcej, ponieważ mało się testujemy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce pandemia szczepienia sars-cov-2 COVID-19 szczepionka Aleksander Ziemiańczyk Michał Sutowski społeczeństwo POLSKA

Niepodrabiany góral z papierami

Gościem Kasi Ciepielewskiej i Łukasza Sobolewskiego był Stanisław Karpiel-Bułecka. Pochodzi z Zakopanego, z rodziny o wielkich tradycjach muzycznych, sportowych i budowlano-architektonicznych. Jest synem skrzypka i architekta Jana Karpiela-Bułecki i Anny Bachledy-Curuś. Ma dwóch braci: starszego Jana (architekt) oraz młodszego Szczepana (narciarz), a jego stryjem jest piosenkarz Sebastian Karpiel-Bułecka. Sam z wykształcenia jest technikiem budowlanym, w młodości odnosił sukcesy w narciarstwie freestyle'owym, obecnie jest liderem i wokalistą zespołu Future Folk. A od niedawna także właścicielem pensjonatu.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp KULTURA narty freeskiing Zakopane Katarzyna Ciepielewska Trójka

Wybory prezydenckie we Francji. Kokoszczyński: przeciwnicy Macrona podzieleni

- Na dziesięć tygodni przed wyborami nie widzę szans, by zakończyły się one w pierwszej turze. Scena polityczna Francji jest zbyt podzielona, nie wyobrażam sobie, co by musiało się stać, by któryś z kandydatów nagle przekroczył próg pozwalający na zakończenie w pierwszej turze - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Kokoszczyński, ekspert ds. europejskich, polityki międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Francja Emmanuel Macron

Portale społecznościowe. Dlaczego lubimy dzielić się informacjami o sobie?

Jeden z najpopularniejszych portali społecznościowych na świecie świętuje swoją pełnoletność. W 2004 roku uruchomiono platformę, która do dziś bije rekordy popularności wśród użytkowników. Na czym polega jej fenomen? Dlaczego tak lubimy dzielić się w sieci informacjami o sobie? Skąd w nas potrzeba, by wiedzieć, co dzieje u innych? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo media społecznościowe social media psychologia