Polskie Radio
Section05

Magda Mikołajczuk

Magda Mikołajczuk o książce Stefanii Grodzieńskiej "Urodził go Niebieski Ptak"

O książce Stefanii Grodzieńskiej "Urodził go Niebieski Ptak", poświęconej Fryderykowi Jarosemu -  znakomitemu węgierskiemu konferansjerowi, reżyserowi i dyrektorowi teatrów kabaretowych przedwojennej Warszawy. 22 lata temu, 30 maja 2001 po raz pierwszy wręczono nagrody w konkursie Mistrz Mowy Polskiej, a wśród laureatów była wtedy Stefania Grodzieńska (1914-2010) - pisarka, satyryczka, aktorka. 
Zobacz więcej na temat:  literatura książki

Tomasz Różycki i "Złodzieje żarówek". Opowieści z bloków

"Złodzieje żarówek" Tomasza Różyckiego to i straszna, i śmieszna powieść o życiu w bloku w czasach późnego PRL-u. To także portret epoki, w której codziennością były kolejki, kartki czy sąsiedzi donoszący na siebie do służb bezpieczeństwa. - Mam poczucie bycia dziadersem czy boomerem, moja dziaderskość polega na tym, że nawet nie wiem, jak to się nazywa. Ktoś mnie pytał, skąd ta moja chęć wyjaśniania sytuacji, których nie trzeba wyjaśniać, jak kartki czy inne rzeczy, ale ja sobie pomyślałem, że chyba trzeba wyjaśniać - przyznaje Tomasz Różycki.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura PRL

Magda Mikołajczuk o powieści "Złota dziewczynka z Jassów" Cătălina Mihuleaca

O rumuńskiej powieści "Złota dziewczynka z Jassów" Cătălina Mihuleaca. Akcja rozgrywa się w dwóch planach czasowych: na przełomie XX i XXI wieku w żydowskiej rodzinie mieszkającej w Ameryce oraz w okresie międzywojennym i w czasie wojny w rumuńskim mieście Jassy, gdzie w roku 1941 dokonano pogromu ludności żydowskiej. Tragizm miesza się tu z czarnym humorem.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki

Nagroda Identitas. Nominowani literaci pojadą na arktyczną wyspę

Kilka dni temu poznaliśmy nazwiska sześciu osób nominowanych do tegorocznej Nagrody Identitas. Wybrani przez jury twórcy we wrześniu wezmą udział w warsztatach na położonej 500 km za kręgiem polarnym wyspie Uløya. - Niektórzy uważają, że więcej tam nie ma, niż jest, dlatego że ta przyroda zasadniczo zawieszona jest między wodą, lodem i niebem - mówi Tomasz Kaźmierowski, założyciel Fundacji Identitas.
Zobacz więcej na temat:  Nagroda Identitas literatura książki poezja

Magda Mikołajczuk o książce Teresy Hołówki "Delicje ciotki Dee"

W Dniu Polonii - o książce Teresy Hołówki "Delicje ciotki Dee" z roku 1990, autobiograficznej, pełnej satyrycznego zacięcia opowieści o kilkuletnim pobycie na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych w latach 80. XX wieku. Warto sobie przypomnieć, jak bardzo szokujące dla Polaka z PRL-u bywało zderzenie z amerykańską codziennością, a jak wiele jej elementów jest oczywistą częścią życia w Polsce dzisiaj. 
Zobacz więcej na temat:  literatura książki

Wpływowe kobiety epoki renesansu. Książka "Zmierzch świata rycerzy" Anny Brzezińskiej

Anna Brzezińska w swojej książce historycznej "Zmierzch świata rycerzy" opowiada o wpływowych kobietach epoki renesansu, m.in. Lukrecji Borgii, Małgorzacie Andegaweńskiej i Izabeli Portugalskiej, ale nie tylko. - Nie piszę wyłącznie o kobietach, nie taki był zamysł. Natomiast w każdym świecie obcym potrzebujemy przewodników, a tutaj akurat tymi przewodnikami są kobiety, gdyż w pewnym sensie ich losy życiowe wyznaczają nam horyzont geograficzny tej książki - mówi autorka w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  literatura renesans