Polskie Radio
Section05

Magda Mikołajczuk

Katarzyna Jackowska-Enemuo: cechą dobrego opowiadacza jest ogromna dyscyplina

Antropolożka kultury, pisarka, muzykantka, śpiewaczka, opowiadaczka historii, artystka zajmująca się kulturą tradycyjną, muzyką etniczną. W audycji "Po drugiej stronie lustra" gościliśmy Katarzynę Jackowską-Enemuo, która w swojej książce pt. "Tkaczka chmur" pokazuje m.in. jak dzieci próbują sobie radzić ze śmiercią przyjaciół.
Zobacz więcej na temat:  antropologia kultura ludowa literatura język migowy spektakl książki dla dzieci

Narodziny totalitaryzmów z kobiecej perspektywy. "Amerykanka" Wojciecha Dutki

Powieść historyczna Wojciecha Dutki pt. "Amerykanka" ukazuje, jak rodzą się totalitaryzmy i do jakich rozmiarów może urosnąć w ludziach zło. Autor przedstawia istotne wydarzenia z lat 30. XX wieku i II wojny światowej z kobiecej, pozaeuropejskiej perspektywy. - Mam nadzieję, że ta książka wywoła dyskusję o II wojnie światowej i jej nieodkrytych aspektach - mówi Wojciech Dutka.
Zobacz więcej na temat:  USA II wojna światowa Adolf Hitler literatura książki

Historia Czech pokazana przez losy zwykłych ludzi. "Kolekcjoner śniegu" Jana Štiftera

Akcja książki rozgrywa się w trzech planach czasowych - w latach trzydziestych i pięćdziesiątych XX wieku oraz współcześnie. Przeszłość i teraźniejszość, wojna i czasy powojenne, Czesi i Niemcy, żywi i umarli przenikają się w losach trzech dziecięcych przyjaciół, z których jeden okazuje się duchem. Bohaterów jest tu jednak więcej.
Zobacz więcej na temat:  literatura Czechy Czeskie Budziejowice

Dał nam "Ulissesa", tłumaczył Szekspira. Wspomnienie o Macieju Słomczyńskim

Niedawno obchodziliśmy 25. rocznicę śmierci Macieja Słomczyńskiego, wybitnego tłumacza i pisarza. Na polski przełożył całą twórczość Szekspira, ale również m.in. "Światłość w sierpniu" Faulknera, "Raj utracony" Miltona, "Alicję w krainie czarów" i "Podróże Guliwera". Był autorem poczytnych kryminałów, które publikował pod pseudonimem "Joe Alex".
Zobacz więcej na temat:  Maciej Słomczyński literatura kryminał James Joyce William Szekspir

"Czytać, dużo czytać" - o korzyściach, jakie niesie za sobą czytanie

"Czytać, dużo czytać" - to nowa książka prof. Ryszarda Koziołka, literaturoznawcy i historyka literatury. Analizując książki dawne i współczesne, popkulturę i politykę autor przekonuje, że czytanie (rozumiane szerzej, niż tylko "literatura") nie tylko poprawia rozwój umysłowy i samopoczucie oraz zwiększa zasób słów, ale przygotowuje nas do wszelkiego rodzaju dyskusji i sporów, z którymi w dobie mediów społecznościowych spotykamy się na każdym kroku o wiele częściej, niż w czasach sprzed internetu.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki czytelnictwo

Magda Mikołajczuk o książce "Na Zachodzie bez zmian" - pierwowzorze oscarowego filmu

Za nami oscarowa noc, podczas której cztery statuetki, w tym za najlepszy film międzynarodowy, powędrowały do twórców produkcji "Na Zachodzie bez zmian". Magda Mikołajczuk w audycji "Czytam, bo lubię" opowiedziała o książce Ericha Marii Remarque'a, na podstawie której powstał ten film. Akcja toczy się w czasie I wojny światowej w grupie niemieckich 19-latków, którzy pod wpływem swojego nauczyciela zaciągnęli się do wojska. Książka w swojej wymowie jest antywojenna, pokazuje bowiem perspektywę młodych ludzi, którzy spodziewali się, że będą dokonywać wzniosłych czynów, a czują jedynie przerażenie i brak sensu.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Oscary

Płynność tożsamości w opowiadaniach Yossiego Granovskiego

W swoim zbiorze hebrajskich opowiadań pt. "Adżami. Opowieści z Jafy" izraelski pisarz Yossi Granovski koncentruje się na miejscu, które kiedyś było wielokulturowym, pełnym życia portowym miastem, a po uzyskaniu niepodległości przez Izrael stało się podupadłą dzielnicą Tel Awiwu. Autor oddaje sprawiedliwość arabskim mieszkańcom portu, opisując początki ich współistnienia z żydowskimi osadnikami.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Izrael Palestyna