Polskie Radio
Section05

Magda Mikołajczuk

"Wielkim lirykiem był". Andrzej Waligórski we wspomnieniach

- W momencie, gdy ktoś stwierdzał o nim, że jest poetą, zawsze od razu ripostował: "Nie, ja jestem satyrykiem". Nie wiem, dlaczego tak się przed tym bronił. Był fantastycznym lirykiem. Miał piękne skojarzenia, bardzo poetyckie, ciepłe, które otwierały inną furtkę w jego duszy - tak Jerzy Skoczylas z kabaretu "Elita" wspominał w archiwalnym nagraniu Andrzeja Waligórskiego. 10 maja minęło 30. rocznica śmierci legendy radiowego kabaretu.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Waligórski kabaret Polskie Radio Wrocław

"Bella, ciao". Piotr Siemion: zamiast fantazji wyszedł skrajny realizm

- Kiedy kilka lat temu, bo pisanie "Bella, ciao" zajęło mi trochę, rozmyślałem nad tym, wydawało mi się, że będzie to odebrane nie jako powieść, bo dzieje się w umownym miejscu i czasie, tylko trochę jako film akcji czy gra komputerowa. Tymczasem niestety wyszedł skrajny realizm. To, co kilka lat temu było tylko teoretycznie do pomyślenia, dzisiaj krzyczy do nas z radia czy z internetu - mówił w radiowej Jedynce Piotr Siemion o swojej najnowszej książce "Bella, ciao".
Zobacz więcej na temat:  literatura konflikty międzynarodowe KSIĄŻKA książki

Moda to niebłaha rzecz? "Manekin w peniuarze. Moda w II RP" Magdaleny Idem

Moda wiąże się z przemianami społecznymi, politycznymi i gospodarczymi. To nie zawsze lekki temat. W jaki sposób przedwojenna moda łączyła się z polityką? Czy ubierając się modnie, można było finansować wojnę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w książce Magdaleny Idem "Manekin w peniuarze. Moda w II RP". Autorka opowiedziała o niej w programie "Moje książki" na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura moda Dwudziestolecie międzywojenne KSIĄŻKA

Robert Małecki: zastanawiałem się, czy udźwignę ten temat

- Jest to opowieść o wstydzie; o tym uczuciu, które pojawia się, gdy przekraczamy normy obyczajowe, moralne czy kulturowe; gdy wstydzimy się za siebie i przed sobą albo za kogoś. Piszę też o konsekwencjach tego wstydu. Przyświecała mi również myśl, by była to opowieść o zderzeniu się świata nastolatków ze światem dorosłych – mówił w radiowej Jedynce Robert Małecki, autor thrillera kryminalnego pt. "Wstyd".
Zobacz więcej na temat:  kryminał literatura KSIĄŻKA

Autorka książki "Czerwone jezioro": miałam świadomość, jaka dziś jest Rosja

- Pisząc ten kryminał, czytałam wiele reportaży rosyjskich, m.in. "Rublowkę" Walerija Paniuszkina. Byli ludzie w Rosji, którzy pisali takie książki, którzy wiedzieli, ku czemu to zmierza. W jakiś sposób przeniknęli działania Putina, ale nikt ich nie słuchał - mówiła w radiowej Jedynce Julia Łapińska. Reportażystka zadebiutowała ostatnio powieścią pt. "Czerwone jezioro".
Zobacz więcej na temat:  kryminał literatura zachodniopomorskie KSIĄŻKA

120. rocznica urodzin Józefa Mackiewicza. "Był artystą słowa"

- Miał to coś, co zawsze jest trudno opisać, ale co decydowało o takim indywidualnym sposobie widzenia i opisywania świata - mówi w "Kulturalnej Jedynce" o Józefie Mackiewiczu prof. Maciej Urbanowski, historyk literatury i krytyk literacki. Z okazji 120. rocznicy urodzin tego znakomitego pisarza, przypadającej 1 kwietnia br., Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Mackiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz literatura Wilno Litwa Kresy

"Diamentowy plac" - kultowa katalońska powieść Mercè Rodoredy

We wstępie do "Diamentowego placu" Mercè Rodoreda podkreśla, że jest to powieść o miłości. - Zgadzam się, ale spotkałam się też z takimi opiniami, że jest to jedna z najciekawszych pozycji o wojnie domowej, opowiedziana z perspektywy człowieka, który jest ofiarą tej wojny, który musi znosić wszelkie konsekwencje i nie ma na nic wpływu - powiedziała w audycji "Moje książki" tłumaczka Anna Sawicka.
Zobacz więcej na temat:  książki KSIĄŻKA literatura KULTURA katalonia

Grzywaczewski: "Wielu nie wierzyło, że ta wojna wybuchnie"

- Historia, która miała się nigdy nie powtórzyć, właśnie się powtarza - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o wojnie na Ukrainie Tomasz Grzywaczewski. Autor książki "Wymazana granica. Śladami II Rzeczypospolitej" otrzymał Nagrodę Identitas 2022 za publikację opisującą wspomnienia osób pamiętających znikanie przedwojennych granic oraz atmosferę ich powstawania, m.in. na Śląsku, Mazurach i Kresach Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Jedynka Ukraina wojna na Ukrainie Tomasz Grzywaczewski KSIĄŻKA

Magda Mikołajczuk o powieści Jaroslava Kalfařa "Czeski astronauta"

Bohaterem powieści Jaroslava Kalfařa "Czeski astronauta" jest niejaki Jakub Procházka wysłany w 2018 roku w Kosmos w ramach niebezpiecznej misji, której nie chce się podjąć żaden inny kraj poza Czechami. Na ziemi astronauta zostawia żonę, w Kosmosie zaprzyjaźnia się z wielkim pajęczakiem o imieniu Hanuš, a jego głównym celem jest odkupienie win ojca, który był komunistycznym oprawcą.
Zobacz więcej na temat: