Polskie Radio
Section05

Magda Mikołajczuk

Rylski: Chopin nie brzmi dobrze w polonezie, ale Bregović...

Gościem audycji "Moje książki" był jeden z najznakomitszych polskich prozaików. Z Eustachym Rylskim spotkaliśmy się z okazji wydania książki "Jadąc". To eseje o podróżach, mijanych pejzażach i o towarzyszącej włóczędze muzyce słuchanej w samochodzie (poważnej, jazzowej, ludowej, polskiej i zagranicznej). To także opowieść o szukaniu swojego miejsca w świecie i umiejętności doceniania codziennych drobiazgów.
Zobacz więcej na temat:  Eustachy Rylski literatura KULTURA książki

Biżuteria patriotyczna na wystawie w stołecznej Galerii W-Z

Biżuteria patriotyczna, zwana także emblematyczną lub żałobną, to zjawisko znane zaledwie w kilku krajach (poza Polską - w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i na terenie Cesarstwa Austro-Węgierskiego). Niezwykłe ozdoby można obecnie oglądać na wystawie "Powstanie styczniowe. Wydarzenie, które ukształtowało kanon symboliki patriotycznej. Biżuteria patriotyczna w zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe patriotyzm

"Tętniące serce" Selmy Lagerlöf na kanale "Radiobook"!

To właśnie tej powieści Olga Tokarczuk oddała hołd w mowie wygłoszonej na bankiecie noblowskim po przyznaniu jej Nagrody Nobla w 2019 roku. "Tętniące serce" laureatki Nagrody Nobla Selmy Lagerlöf to kolejna pozycja z cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego formie dźwiękowej prezentujemy najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura KSIĄŻKA książki Trójka Agencja Muzyczna Polskie Radio

Premiera na kanale "Radiobook"! "Tętniące serce" Selmy Lagerlöf

Wspaniała powieść laureatki Nagrody Nobla Selmy Lagerlöf, której hołd oddała Olga Tokarczuk w mowie wygłoszonej na bankiecie noblowskim po przyznaniu jej Nagrody Nobla w 2019 roku, to kolejna pozycja z cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura KSIĄŻKA książki KULTURA

"Chłopiec z tamtych lat" - opowieść o polsko-żydowskich emigrantach

- To zarówno opowieść o Żydach polskich, którzy wyjeżdżają z kraju, jak i opowieść o emigracji jako takiej. O byciu obcym. O życiu w kraju, którego kultura nie jest własną kulturą bohaterów. W tym sensie jest to opowieść uniwersalna - powiedziała w Programie 1 o książce Janiny Katz "Chłopiec z tamtych lat" tłumaczka i przyjaciółka autorki Bogusława Sochańska.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki KULTURA

"Świetlista republika", powieść jak połączenie reportażu z thrillerem

Gdzieś na skraju dżungli, w fikcyjnym miasteczku San Cristóbal wciąż piszczy bieda, ale powoli tworzy się już klasa średnia, koegzystująca - nie bez napięć - z rdzenną populacją Indian, która z oporami przechodzi na stronę "cywilizacji". W tym nowym ładzie, gdzie asfaltowe drogi przecinają połacie błota, nagle pojawia się grupa dzieci w wieku od 9 do 13 lat.
Zobacz więcej na temat:  literatura pisarze i poeci Hiszpania Albert Camus

Kultura w 2020 roku przeniosła się do sieci

To nie był łatwy rok dla kultury. Pandemia koronawirusa wymusiła zamknięcie instytucji kulturalnych na wiele miesięcy. Artyści i twórcy zostali zmuszeni do tworzenia dzieł zdalnie i wirtualnie. Dziennikarze redakcji Kultury Programu 1 Polskiego Radia podsumowali to, co działo się w teatrze, filmie, literaturze i sztukach wizualnych w minionym roku. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska KULTURA 2020 Joanna Sławińska Michał Montowski kino muzeum wystawa