Polskie Radio
Section05

Magda Skawińska

"Zjazd mechaników" - reportaż Magdy Skawińskiej o o byłych studentach Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej

Chociaż nie zaczęli razem studiów to razem je skończyli, bo dyplomy magistrów inżynierów obronili w 1973 roku. Byli studentami Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Jeden rocznik studiował przez 11 semestrów i zaczął pół roku wcześniej. Koleżanki i koledzy z późniejszego rocznika studiowali przez 10 semestrów. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż

Moda stanu wojennego. Jaką historię opowiadają ubrania?

Lata 80. rozpoczęły się Karnawałem "Solidarności", potem był dramatyczny grudzień 1981 roku, kiedy generał Wojciech Jaruzelski ogłosił stan wojenny. Pozostałe lata dekady to głęboki kryzys gospodarczy i polityczny. Bezbarwne ulice, a na nich ludzie w szarych bezwymiarowych ubraniach i w topornych zimowych butach na tęgie mrozy lat 80. – Ubiór jest pierwszym sygnałem naszej niezgody na coś – mówi jedna z bohaterek reportażu, odnosząc się do wystawy "Moda stanu wojennego", którą można oglądać we wrocławskim Muzeum Narodowym. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Trójka pr poleca moda STYL ŻYCIA stan wojenny PRL

Nagroda Grand PiK 2023 dla Adama Bogoryja-Zakrzewskiego [POSŁUCHAJ]

Adam Bogoryja-Zakrzewski otrzymał nagrodę Grand PiK 2023 za reportaż "Wyluzowana ciocia" podczas Konkursu Artystycznych Form Radiowych i Warsztatów Sztuki Radiowej w Bydgoszczy. Uhonorowany utwór został zgłoszony do konkursu przez Program 3 Polskiego Radia. Nagrodę Specjalną dostali Magda Skawińska i Maciej Kubera ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Polskie Radio Studio Reportażu i Dokumentu wyróżniony Bydgoszcz Adam Bogoryja-Zakrzewski

80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Reportaż "W morzu ognia, w morzu gruzów" [POSŁUCHAJ]

19 kwietnia przypada 80. rocznica powstania w getcie warszawskim - pierwszego zbrojnego zrywu na terenach okupowanej przez nazistów Europy. Była to największa pojedyncza akcja zbrojna żydowskiego podziemia. Do walki stanęło kilkaset osób skupionych wokół Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jakub Tarka getto warszawskie powstanie w getcie reportaż w Jedynce pr poleca

"Język porozumienia". Reportaż Magdy Skawińskiej [POSŁUCHAJ]

Natalia Ciołka mówi w czterech słowiańskich językach. Ma korzenie łemkowskie. Pracuje w internetowym radiu dla mniejszości łemkowskiej. Od momentu napaści Rosji na Ukrainę zaangażowała się w pomoc. Była wychowawczynią na koloniach zorganizowanych przez cerkiew prawosławną dla ukraińskich dzieci. Prowadzi m.in. lekcje polskiego dla ukraińskich kobiet. Nie potrafi stać z boku.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina nauczyciel reportaż Wrocław reportaż w Jedynce pr poleca

"Język porozumienia" - reportaż Magdy Skawińskiej m.in. o lekcjach języka polskiego dla ukraińskich kobiet

Natalia Ciołka mówi w czterech słowiańskich językach. Ma korzenie łemkowskie. Pracuje w internetowym radiu dla mniejszości łemkowskiej. Od momentu napaści Rosji na Ukrainę zaangażowała się w pomoc. Była wychowawczynią na koloniach zorganizowanych przez cerkiew prawosławną dla ukraińskich dzieci. Nie potrafi stać z boku. Prowadzi m.in. lekcje polskiego dla ukraińskich kobiet, które odbywają się dzięki wsparciu Fundacji Ukraina. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina nauczyciel reportaż Wrocław

"Brzydkie zabawki" - reportaż Magdy Skawińskiej o zabawkach, które podbijają świat

Jedna z jej babć była krawcową, po drugiej odziedziczyła maszynę - Łucznika z 1963 roku, to na niej od dziesięciu lat szyje zabawki z używanych tkanin. Dorota Dziak zrezygnowała z posady architektki, żeby mieć więcej czasu na szycie zabawek z płaszczy i swetrów, które kupuje w sklepach z używaną odzieżą. I nie żałuje tej decyzji, bo jej lisy, kury i żaby zawędrowały już na wszystkie kontynenty.
Zobacz więcej na temat:  reportaż zabawki

Zabawki, które podbijają świat. Historia Doroty Dziak [POSŁUCHAJ]

Jedna z jej babć była krawcową, po drugiej odziedziczyła maszynę – Łucznika z 1963 roku. To na niej od dziesięciu lat szyje z używanych tkanin zabawki. Dorota Dziak zrezygnowała z posady architektki, żeby mieć więcej czasu na szycie zabawek z płaszczy i swetrów, które kupuje w sklepach z używaną odzieżą. I nie żałuje tej decyzji, bo jej materiałowe lisy, kury i żaby zawędrowały już na wszystkie kontynenty.
Zobacz więcej na temat:  Trójka pr poleca

"Bez wielkich słów" - reportaż Magdaleny Skawińskiej o gen. Fieldorfie "Nilu" [POSŁUCHAJ]

24 lutego minęła 70. rocznica śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila". W związku z tą rocznicą w audycji specjalnej przywołaliśmy sylwetkę generała, zastępcy komendanta głównego AK, jednego z najbardziej zasłużonych żołnierzy Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci Emil Fieldorf PRL Armia Krajowa pr poleca Dwójka Magdalena Skawińska

Ukraińskie kobiety w Polsce: co będzie potem, czas pokaże [POSŁUCHAJ]

Zbliża się rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. Po ataku wiele osób uciekło z Ukrainy i jako główny kierunek wybrało Polskę. Wrocław jest drugim po Warszawie miastem w naszym kraju, do którego przyjechało najwięcej Ukraińców, przeważnie kobiety i dzieci. Wiele z tych kobiet ma wyższe wykształcenie, ale teraz, ze względu na barierę językową, nie mogą pracować w swoich wyuczonych zawodach. Jak zacząć życie w nowym miejscu, kiedy często oprócz dokumentów i rzeczy osobistych nie ma się nic?
Zobacz więcej na temat:  reportaż wojna na Ukrainie Ukraina Wrocław pomoc Trójka społeczeństwo pr poleca