Polskie Radio
Section05

Magda Skawińska

"Język porozumienia". Reportaż Magdy Skawińskiej [POSŁUCHAJ]

Natalia Ciołka mówi w czterech słowiańskich językach. Ma korzenie łemkowskie. Pracuje w internetowym radiu dla mniejszości łemkowskiej. Od momentu napaści Rosji na Ukrainę zaangażowała się w pomoc. Była wychowawczynią na koloniach zorganizowanych przez cerkiew prawosławną dla ukraińskich dzieci. Prowadzi m.in. lekcje polskiego dla ukraińskich kobiet. Nie potrafi stać z boku.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina nauczyciel reportaż Wrocław reportaż w Jedynce pr poleca

"Język porozumienia" - reportaż Magdy Skawińskiej m.in. o lekcjach języka polskiego dla ukraińskich kobiet

Natalia Ciołka mówi w czterech słowiańskich językach. Ma korzenie łemkowskie. Pracuje w internetowym radiu dla mniejszości łemkowskiej. Od momentu napaści Rosji na Ukrainę zaangażowała się w pomoc. Była wychowawczynią na koloniach zorganizowanych przez cerkiew prawosławną dla ukraińskich dzieci. Nie potrafi stać z boku. Prowadzi m.in. lekcje polskiego dla ukraińskich kobiet, które odbywają się dzięki wsparciu Fundacji Ukraina. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina nauczyciel reportaż Wrocław

"Brzydkie zabawki" - reportaż Magdy Skawińskiej o zabawkach, które podbijają świat

Jedna z jej babć była krawcową, po drugiej odziedziczyła maszynę - Łucznika z 1963 roku, to na niej od dziesięciu lat szyje zabawki z używanych tkanin. Dorota Dziak zrezygnowała z posady architektki, żeby mieć więcej czasu na szycie zabawek z płaszczy i swetrów, które kupuje w sklepach z używaną odzieżą. I nie żałuje tej decyzji, bo jej lisy, kury i żaby zawędrowały już na wszystkie kontynenty.
Zobacz więcej na temat:  reportaż zabawki

Zabawki, które podbijają świat. Historia Doroty Dziak [POSŁUCHAJ]

Jedna z jej babć była krawcową, po drugiej odziedziczyła maszynę – Łucznika z 1963 roku. To na niej od dziesięciu lat szyje z używanych tkanin zabawki. Dorota Dziak zrezygnowała z posady architektki, żeby mieć więcej czasu na szycie zabawek z płaszczy i swetrów, które kupuje w sklepach z używaną odzieżą. I nie żałuje tej decyzji, bo jej materiałowe lisy, kury i żaby zawędrowały już na wszystkie kontynenty.
Zobacz więcej na temat:  Trójka pr poleca

"Bez wielkich słów" - reportaż Magdaleny Skawińskiej o gen. Fieldorfie "Nilu" [POSŁUCHAJ]

24 lutego minęła 70. rocznica śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila". W związku z tą rocznicą w audycji specjalnej przywołaliśmy sylwetkę generała, zastępcy komendanta głównego AK, jednego z najbardziej zasłużonych żołnierzy Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci Emil Fieldorf PRL Armia Krajowa pr poleca Dwójka Magdalena Skawińska

Ukraińskie kobiety w Polsce: co będzie potem, czas pokaże [POSŁUCHAJ]

Zbliża się rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. Po ataku wiele osób uciekło z Ukrainy i jako główny kierunek wybrało Polskę. Wrocław jest drugim po Warszawie miastem w naszym kraju, do którego przyjechało najwięcej Ukraińców, przeważnie kobiety i dzieci. Wiele z tych kobiet ma wyższe wykształcenie, ale teraz, ze względu na barierę językową, nie mogą pracować w swoich wyuczonych zawodach. Jak zacząć życie w nowym miejscu, kiedy często oprócz dokumentów i rzeczy osobistych nie ma się nic?
Zobacz więcej na temat:  reportaż wojna na Ukrainie Ukraina Wrocław pomoc Trójka społeczeństwo pr poleca

Doktorat w wieku 73 lat. Nigdy nie jest za późno na realizację marzeń [POSŁUCHAJ]

Tadeusz Sawicki miał drugą średnią ocen spośród uczniów wszystkich 50 klas w Technikum Mechanicznym. Dyplom na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej otrzymał z wyróżnieniem. Pasjonowała go nauka, ale nie mógł zostać na uczelni. Uczucie żalu z tego powodu nie opuszczało go nawet po latach. – Nie byłem spełniony – przyznaje. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż studia edukacja pr poleca

Skarby nasze powszednie ukryte za ścianą. Reportaż "Znalezisko" [POSŁUCHAJ]

W połowie listopada w piwnicy jednej z wałbrzyskich kamienic znaleziono zamurowane pomieszczenie. Była to skrytka, w której Niemcy, ówcześni mieszkańcy Wałbrzycha, uciekający przed Armią Czerwoną lub opuszczający miasto po zakończeniu II wojny światowej, pozostawili swoje rzeczy osobiste. Znalezisko, natychmiast ochrzczone mianem "Skarbu z Wałbrzycha", zelektryzowało historyków, ale także władze i mieszkańców miasta.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Trójka

"Znalezisko" - reportaż Magdy Skawińskiej

W połowie listopada w piwnicy jednej z wałbrzyskich kamienic znaleziono zamurowane pomieszczenie. Była to skrytka, w której Niemcy, ówcześni mieszkańcy Wałbrzycha, uciekający przed Armią Czerwoną lub opuszczający miasto po zakończeniu II wojny światowej, pozostawili swoje rzeczy osobiste. Znalezisko, natychmiast ochrzczone mianem "Skarbu z Wałbrzycha", zelektryzowało historyków, ale także władze i mieszkańców miasta.
Zobacz więcej na temat:  reportaż

Historyczna pasja i niezwykłe odkrycia pana Krzysztofa. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Krzysztof Kaszub mieszka w Strzegomiu na Dolnym Śląsku. Jest historykiem amatorem niezwykle oddanym swojej pasji. Cztery lata poświęcił na rozszyfrowanie tajemnic średniowiecznej bazyliki w swoim mieście i odkrył wiele pasjonujących rzeczy. Ale interesuje go także historia najnowsza: podąża tropem zasłyszanych opowieści i dokonuje naprawdę niezwykłych odkryć. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż historia Polski KULTURA hobby odkrycia i ciekawostki