Polskie Radio
Section05
Maria Furdyna

PR24 "Wybory w USA wygrywa się polityką krajową". Dr Kwiatkowski o rywalizacji Bidena z Trumpem

- Dzisiaj punktującym Joe Bidena jest były prezydent Donald Trump, który też ubiega się o reelekcję. Jemu jest bardzo łatwo, z miejsca, w którym teraz jest, powiedzieć, że on wojnę w Ukrainie zakończyłby w jeden dzień, czy że magiczne rozwiązanie wszystkich innych konfliktów - mówił w Polskim Radiu 24 Dr Wojciech Kwiatkowski, amerykanista, UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump Stany Zjednoczone Joe Biden wybory prezydenckie w USA USA Ameryka Północna ŚWIAT

PR24 "Prezydent chce pokazać, że jest aktywnym graczem". Prof. Łukasik-Turecka o Radzie Gabinetowej

- Ustalenia Rady Gabinetowej nie będą prawnie wiążące, one cały czas mają charakter polityczny. Możemy mówić o wspólnych ustaleniach, może opracowaniu strategii, prezydent ma także prawo domagać się od rządu informacji na tematy, jakie go interesują - wyjaśniała w Polskim Radiu 24 prof. Agnieszka Łukasik-Turecka, dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji KUL.
Zobacz więcej na temat: 

PR24 Konferencja "ZmieńMY edukację". Paweł Mrozek: chcemy odchudzić podstawę programową

- Nie chcemy, żeby po tym wydarzeniu zostało tylko zdjęcie polityków z uczestnikami, ale coś merytorycznego, żeby później można było powiedzieć władzy: "sprawdzam". Dlatego stworzyliśmy pakt edukacyjny, to dzieło kilkudziesięciu organizacji samorządowych wraz z ekspertami - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Mrozek, założyciel Akcji Uczniowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 edukacja szkoła Ministerstwo Edukacji Narodowej

PR24 "Element szerszej wojny informacyjnej". Ekspert o wstrzymaniu finansowania dla agencji ONZ

- Uważam, że to jest element szerszej wojny informacyjnej i tutaj Izrael interes ma też w tym, żeby podważyć wiarygodność tej agencji, ponieważ raportuje ona niekorzystne dla niego kwestie praw człowieka - mówił w Polskim Radiu 24 Patryk Gorgol, ekspert do spraw Bliskiego Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Palestyna Izrael Hamas Bliski Wschód konflikt w Strefie Gazy Egipt ŚWIAT

PR24 NATO spodziewa się ataku Rosji? Prof. Boćkowski: płynie informacja, że czas pokoju się skończył

- To, co idzie w eter, to jest informacja, że czas świętego spokoju, czas permanentnego pokoju, czas, kiedy wojsko nie miało znaczenia, bo Europa miała być kontynentem bez wojen - on się definitywnie skończył - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku, komentując medialne doniesienia dotyczące możliwego ataku Rosji na NATO w najbliższych latach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Daniel Boćkowski NATO bezpieczeństwo wojsko Rosja ŚWIAT Europa

PR24 Napięte relacje koalicji z prezydentem. Dr Anusz: to nas przybliża do przedterminowych wyborów  

- Kalendarz konstytucyjny jest nieubłagany. Mówi, że jeśli ustawa budżetowa nie będzie na biurku prezydent 29 stycznia, to prezydent może rozwiązać parlament. W sytuacji dodatkowego napięcia związanego z aresztowaniem posłów Kamińskiego i Wąsika może to doprowadzić do sytuacji swoistej dogrywki - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog (Instytut Józefa Piłsudskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maciej Wąsik Sąd Najwyższy sądownictwo POLSKA Czesław Mroczek Mariusz Kamiński

Problemy z pracą i nowymi opłatami. Brexit dotknął Polaków w Wielkiej Brytanii

Od miesiąca mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa odczuwają efekty brexitu. Mimo, że kraj opuścił Unię Europejską rok temu, cały czas trwał okres przejściowy i reguły się nie zmieniały. Od nowego roku sytuacja zmieniła się diametralnie. O sytuacji Polaków na Wyspach w magazynie polonijnym "Polacy w świecie".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polacy za granicą Polonia Wielka Brytania Brexit

11 listopada na Litwie. Jak w czasie pandemii świętowano odzyskanie niepodległości?

W minionym tygodniu Polacy obchodzili Święto Niepodległości. 11 listopada to data niezwykle ważna dla rodaków mieszkających w kraju, ale także dla Polonii rozsianej po całym świecie. W Polskim Radiu 24 o tym, jak świętowany w tym roku na Litwie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polonia Polacy za granicą 11 listopada Święto Niepodległości 2020 Święto Niepodległości Edyta Poźniak

Wybory parlamentarne na Litwie. Udział w głosowaniu wezmą również Polacy

Litwini w niedzielę wybiorą parlament. W wyborach wezmą udział również Polacy posiadający litewskie obywatelstwo. Nasi rodacy mają swoich reprezentantów w litewskim parlamencie, którymi jest 8 posłów związanych z Akcją Wyborczą Polaków na Litwie-Związkiem Chrześcijańskich Rodzin. Więcej o wyborach do litewskiego parlamentu w audycji "Polacy w świecie".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Litwa Polacy za granicą Polonia wybory parlamentarne

Polscy medycy w walce z koronawirusem w Libanie i na Madagaskarze

Najpierw kryzys gospodarczy, później tragiczna w skutkach eksplozja w porcie, a teraz nawrót koronawirusa. W Libanie sytuacja staje się coraz trudniejsza. W pomoc włączyły się organizacje z całego świata, w tym także z Polski. Nasi lekarze będą pomagać również mieszkańcom Madagaskaru. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Białoruś Europa Wschodnia Aleksander Łukaszenka Polacy za granicą Polonia koronawirus Liban Madagaskar pandemia lekarz

Amerykańska Polonia upamiętni 76. rocznicę Powstania Warszawskiego

W Chicago i Nowym Jorku amerykańska Polonia upamiętni 76. rocznicę Powstania Warszawskiego. O tym, jak to wydarzenie obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, relacjonował w audycji "Polacy w świecie" Jan Pachlowski, korespondent Polskiego Radia w USA, który rozmawiał z naszymi rodakami mieszkającymi za Oceanem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Warszawskie Chicago Polacy za granicą historia Polski USA Polonia Polonia w USA Nowy Jork

Zbliża się ponowne otwarcie jednej z najważniejszych polonijnych instytucji kulturalnych w USA

Muzeum Polskie w Ameryce, znajdujące się w Chicago, to jedna z najważniejszych instytucji promujących naszą kulturę w tym mieście, ale także w całych Stanach Zjednoczonych. Placówka czeka teraz na ponowne otwarcie. Została zamknięta ze względu na pandemię koronawirusa. Z Małgorzatą Kot, dyrektor instytucji, rozmawiał Jan Pachlowski, korespondent Polskiego Radia w Chicago.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polacy za granicą Polonia Stany Zjednoczone muzeum

Unijne działania ws. koronawirusa. Ekspert: UE nie ma mandatu ws. ochrony zdrowia

- Jeśli chodzi o kwestie rynku, to UE jest rzeczywiście tym podmiotem, który wszystko nadzoruje, koordynuje i tym zarządza. W przypadku ochrony zdrowia tak nie jest. UE nie ma po prostu mandatu, nie dostała go od państw członkowskich - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych komentując działania unijne ws. walki z koronawirusem
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Polskie Radio 24 koronawirus pomoc UE

Ekspert: KE przewiduje pomoc na czas po kryzysie związanym z koronawirusem

- We wczorajszym oświadczeniu Komisja Europejska skupiła się na tym, co może zrobić najlepiej, czyli przygotowania do wsparcia i uspokojenia gospodarek krajowych, które będą odczuwały skutki koronawirusa dużo dłużej, niż jak sama epidemia się skończy - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. międzynarodowych Krzysztof Kokoszczyński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Unia Europejska GOSPODARKA koronawirus pomoc UE

Rząd wprowadził stan zagrożenia epidemicznego. Ekspert: chodzi o zmniejszenie ryzyka

- Chodzi nam o to, żebyśmy naprawdę zmniejszyli naszą ekspozycję, zmniejszyli ryzyko narażenia na potencjalne zachorowanie - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. n. med. Mariusz Gujski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W ten sposób skomentował radykalne działania rządu związane z pandemią koronawirusa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo koronawirus Koronawirus w Polsce choroby zakaźne