Polskie Radio
Section05

Martyna Chuderska

Znaczki o zapachu kawy albo lawendy. Trójkątne, okrągłe, pięciokątne. Dzień filatelisty

Znaczki pocztowe to małe dzieła sztuki. Na malutkim kawałku papieru mieści się wiele ciekawych elementów zawierających mnóstwo rozmaitych niuansów. Najczęściej znaczki drukowane są na papierze, choć w Polsce, do tej pory zdarzyło się, że dwa rodzaje znaczków wydrukowano na jedwabiu. Niektóre znaczki nadal drukowane są na różnego rodzaju foliach. Szóstego stycznia przypada Dzień Filatelisty. Czy tradycyjny klaser można zamienić na elektroniczny?
Zobacz więcej na temat:  filatelistyka Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ kolekcjonowanie

Światowy Dzień Braille’a. Jak tworzone są książki z ilustracjami dla dzieci niewidomych i niedowidzących?

4 stycznia na całym świecie obchodzony jest światowy Dzień Braille’a. To dzień rocznicy urodzin twórcy tego pisma, Louisa Braille'a. Alfabet opracowany przez francuza wszedł do powszechnego użytku w 1879 roku. Dzięki alfabetowi Braille’a osoby niewidome i niedowidzące mogą czytać te same książki, co inni. Jak powstają książki z ilustracjami fakturowymi i gdzie w Polsce można wypożyczać taką literaturę dla dzieci?
Zobacz więcej na temat:  alfabet niewidomi Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci DAB+

Podsumowanie wydarzeń kulturalnych dla dzieci. Zaprasza Martyna Chuderska

Ostatnia w 2023 roku "Kulturoteka" wypełniona była wspomnieniami, piękną muzyka i dźwiękami dzięki którym przenieśliśmy się w czasie do różnych wydarzeń, w których Polskie Radio Dzieciom w roku 2023 uczestniczyło. O swoich zachwytach z mijającego roku opowiedziała autorka audycji Martyna Chuderska. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci radio dla dzieci literatura dziecięca spektakle dla dzieci DAB+ Kulturoteka

"Opisywanie historii znanych postaci jest dla mnie inspirującą opowieścią". Jakub Skworz o książce "Frycek Chopin"

Po książkach o Adasiu Mickiewiczu i Mani Curie Skłodowskiej, przyszedł czas by poznać bliżej Frycka Chopina. Jakub Skworz, autor serii o tych wybitnych postaciach zabiera czytelników w podróż w czasie i przestrzeni. W towarzystwie Oli i Eryka bohaterów książki "Frycek Chopin", poznajemy losy jednego z najsłynniejszych kompozytorów. Zapraszamy do lektury i wysłuchania audycji "Kulturoteka" w której Jakub Skworz zdradził w jaki sposób i poznawał historię Frycka "od podszewki" i jakich sposobów użył, by słowami namalować jego portret.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka literatura dziecięca książki dla dzieci Fryderyk Chopin radio dla dzieci

Najstarszy teatr lalek w Polsce obchodzi swoje 95. Urodziny. Świętuje z nim PR Dzieciom

- Teatr jest czymś co się dzieje pomiędzy wszystkim co się wydarza ponieważ teatr może zaistnieć tylko w głowie odbiorcy kiedy się go odbiera – powiedziała Ewa Piotrowska, dyrektor Teatru Baj czyli najstarszego teatru lalek dla dzieci w Polsce, który na przełomie jesieni i zimy świętuj swój jubileusz. Wydarzeniom towarzyszącym 95. urodzinom przyglądało się Polskie Radio Dzieciom, które objęło patronatem medialnym święto Teatru Baj.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa radio dla dzieci radio dla rodziców kultura dla dzieci

Gdy dzieci współtworzą spektakl, to musi być zabawa. Premiera "Kosmicznego pokoju" w Teatrze Guliwer

Spektakl muzyczny "Kosmiczny pokój" w Teatrze Guliwer został zrealizowany z udziałem dzieci. Młodzi współtwórcy sztuki mieli stworzyć pokój, w którym będzie cały dom. W Polskim Radiu Dzieciom opowiedzieli o swojej roli w powstawaniu dzieła oraz tworzących się na bieżąco pomysłach. Ich praca i zabawa miały wpływ na zmianę scenariusza tej sztuki. Zapraszamy do lektury i wysłuchania załączonej rozmowy z dziećmi i kuratorką tego projektu. Patronat medialny nad premierą "Kosmicznego pokoju" objęło Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  premiera spektakle dla dzieci kultura dla dzieci radio dla dzieci patronatPRD

"W kinie familijnym najważniejsza jest wielopokoleniowość" - Magda Nieć "O psie, który jeździł koleją"

"O psie, który jeździł koleją" to debiutancki film Magdaleny Nieć. W Polskim Radiu Dzieciom rozmawialiśmy o pracy nad tym filmem, o roli psa Lambo i o wymiarze międzypokoleniowym polskiego kina familijnego. Film został nagrodzony Złotymi Lwiątkami, nagrodą im. Janusza Korczaka na FPFF w Gdyni oraz nagrodą dla najlepszego filmu dla dzieci i młodzieży na 10. MFF Młode Horyzonty. Zapraszamy do lektury i wysłuchania audycji.
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci film polski Kulturalna strefa radio dla dzieci

Jak bawić się matematyką? Podpowiada Polskie Radio Dzieciom

W audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom sprawdziliśmy znajomość tabliczki mnożenia u naszych słuchaczy. Wraz z Mateuszem Grabowskim, współautorem Kart Grabowskiego, poddaliśmy testowi zarówno dzieci dzwoniące do studia jak i dorosłych słuchaczy stacji. Pomimo pojawiającego się stresu jak i bardzo wczesnej godziny, bo zabawa odbyła się tuż po godzinie 7.00, wynik egzaminu był bardzo zadowalający. Więcej w artykule i w załączonym zapisie audycji.
Zobacz więcej na temat:  matematyka edukacja czas wolny Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci

Gdzie leży granica między regułami a beztroską? Premiera "Dzikich harców" w Teatrze Guliwer

- Chciałbym, żeby rodzice zabrali ze sobą dzikie harce, czyli takie przyzwolenie na szaleństwo, na absurd, na nie bycie zawsze rygorystycznym, na spędzaniu całego życia na dobrym wychowywaniu dzieci – powiedział w rozmowie z Polskim Radiem Dzieciom Wojciech Ziemilski, reżyser premierowego spektaklu w Teatrze Lalek Guliwer. Jak udało się połączyć chęć robienia wybryków z wychowaniem, opanowaniem i ograniczeniami?
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci kultura dla dzieci teatr lalkowy DAB+

27. Międzynarodowy Festiwal "Korczak Dzisiaj"

Różne rodzaje teatru familijnego, performanse rodzinne, Klub Dobrej Rozmowy, propozycje z Czech i niespodzianki ze Szwecji ... Wszystkie te wydarzenia łączy jedno hasło - RODZINNOŚĆ. Czym jest i dlaczego jest nam tak bardzo potrzebna? W jaki sposób funkcjonują dzisiejsze rodziny i czy rodzinę zawsze muszą łączyć więzy krwi? Między 19 a 28 października podczas 27. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak Dzisiaj szukać będziemy odpowiedzi na pytania szeroko ujmujące ten temat.
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci kultura dla dzieci Janusz Korczak Kulturalna strefa radio dla dzieci

W "Kulturalnej strefie" rozmowa z laureatami plebiscytu "Słoneczniki 2023"

W ostatni poniedziałek poznaliśmy laureatów plebiscytu "Słoneczniki 2023" w Warszawie. Już po raz dwunasty nagrodzono wydarzenia, "które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju młodych adresatów, będąc równocześnie najlepszą rozrywką". W "Kulturalnej Strefie" w Polskim Radiu Dzieciom, o tych wyjątkowych inicjatywach opowiedzieli ich twórcy: Ewa Piotrowska, Katarzyna Wróbel i Maciej Bekier. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców kultura dla dzieci

"Kulturoteka" z Przemyśla. Zaprasza Martyna Chuderska

W ostatniej wakacyjnej "Kulturotece" przenieśliśmy się do Przemyśla, gdzie odbył się finałowy przystanek Lata z Radiem. Gościnnie w audycji pojawiła się Biserka Cejović - recenzentka literatury dziecięcej i nauczycielka w I LO w Przemyślu, która zabrała nas na spacer po swoim rodzinnym mieście z ponad tysiącletnią tradycją i zdradziła m.in. czy to prawda, że Przemyśl, tak jak Rzym leży na siedmiu wzgórzach. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Lato z Radiem Kulturoteka

Rozmowa z Martyną Górniak-Pełech

W jakim języku śnią członkowie rodzin wielojęzycznych? Jak szukają swojej tożsamości i co wypełnia ich wielokulturowe serca? Odpowiedzi na te pytania poszukamy w towarzystwie Martyny Górniak-Pełech, mamy dwojga dzieci czterojęzycznych, autorki książek: "Dzieci wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny " i "Dzieci wielojęzyczne. Sanki, pierogi i Pałac Kultury".
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa kultura dla dzieci literatura dziecięca