Polskie Radio
Section05

Martyna Chuderska

"W kinie familijnym najważniejsza jest wielopokoleniowość" - Magda Nieć "O psie, który jeździł koleją"

"O psie, który jeździł koleją" to debiutancki film Magdaleny Nieć. W Polskim Radiu Dzieciom rozmawialiśmy o pracy nad tym filmem, o roli psa Lambo i o wymiarze międzypokoleniowym polskiego kina familijnego. Film został nagrodzony Złotymi Lwiątkami, nagrodą im. Janusza Korczaka na FPFF w Gdyni oraz nagrodą dla najlepszego filmu dla dzieci i młodzieży na 10. MFF Młode Horyzonty. Zapraszamy do lektury i wysłuchania audycji.
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci film polski Kulturalna strefa radio dla dzieci

Jak bawić się matematyką? Podpowiada Polskie Radio Dzieciom

W audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom sprawdziliśmy znajomość tabliczki mnożenia u naszych słuchaczy. Wraz z Mateuszem Grabowskim, współautorem Kart Grabowskiego, poddaliśmy testowi zarówno dzieci dzwoniące do studia jak i dorosłych słuchaczy stacji. Pomimo pojawiającego się stresu jak i bardzo wczesnej godziny, bo zabawa odbyła się tuż po godzinie 7.00, wynik egzaminu był bardzo zadowalający. Więcej w artykule i w załączonym zapisie audycji.
Zobacz więcej na temat:  matematyka edukacja czas wolny Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci

Gdzie leży granica między regułami a beztroską? Premiera "Dzikich harców" w Teatrze Guliwer

- Chciałbym, żeby rodzice zabrali ze sobą dzikie harce, czyli takie przyzwolenie na szaleństwo, na absurd, na nie bycie zawsze rygorystycznym, na spędzaniu całego życia na dobrym wychowywaniu dzieci – powiedział w rozmowie z Polskim Radiem Dzieciom Wojciech Ziemilski, reżyser premierowego spektaklu w Teatrze Lalek Guliwer. Jak udało się połączyć chęć robienia wybryków z wychowaniem, opanowaniem i ograniczeniami?
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci kultura dla dzieci teatr lalkowy DAB+

27. Międzynarodowy Festiwal "Korczak Dzisiaj"

Różne rodzaje teatru familijnego, performanse rodzinne, Klub Dobrej Rozmowy, propozycje z Czech i niespodzianki ze Szwecji ... Wszystkie te wydarzenia łączy jedno hasło - RODZINNOŚĆ. Czym jest i dlaczego jest nam tak bardzo potrzebna? W jaki sposób funkcjonują dzisiejsze rodziny i czy rodzinę zawsze muszą łączyć więzy krwi? Między 19 a 28 października podczas 27. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak Dzisiaj szukać będziemy odpowiedzi na pytania szeroko ujmujące ten temat.
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci kultura dla dzieci Janusz Korczak Kulturalna strefa radio dla dzieci

W "Kulturalnej strefie" rozmowa z laureatami plebiscytu "Słoneczniki 2023"

W ostatni poniedziałek poznaliśmy laureatów plebiscytu "Słoneczniki 2023" w Warszawie. Już po raz dwunasty nagrodzono wydarzenia, "które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju młodych adresatów, będąc równocześnie najlepszą rozrywką". W "Kulturalnej Strefie" w Polskim Radiu Dzieciom, o tych wyjątkowych inicjatywach opowiedzieli ich twórcy: Ewa Piotrowska, Katarzyna Wróbel i Maciej Bekier. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców kultura dla dzieci

"Kulturoteka" z Przemyśla. Zaprasza Martyna Chuderska

W ostatniej wakacyjnej "Kulturotece" przenieśliśmy się do Przemyśla, gdzie odbył się finałowy przystanek Lata z Radiem. Gościnnie w audycji pojawiła się Biserka Cejović - recenzentka literatury dziecięcej i nauczycielka w I LO w Przemyślu, która zabrała nas na spacer po swoim rodzinnym mieście z ponad tysiącletnią tradycją i zdradziła m.in. czy to prawda, że Przemyśl, tak jak Rzym leży na siedmiu wzgórzach. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Lato z Radiem Kulturoteka

Rozmowa z Martyną Górniak-Pełech

W jakim języku śnią członkowie rodzin wielojęzycznych? Jak szukają swojej tożsamości i co wypełnia ich wielokulturowe serca? Odpowiedzi na te pytania poszukamy w towarzystwie Martyny Górniak-Pełech, mamy dwojga dzieci czterojęzycznych, autorki książek: "Dzieci wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny " i "Dzieci wielojęzyczne. Sanki, pierogi i Pałac Kultury".
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa kultura dla dzieci literatura dziecięca

"Fredro o poranku" w Polskim Radiu Dzieciom

Z okazji 230. rocznicy urodzin Aleksandra Fredry Polskie Radio Dzieciom zaprosiło na cykl audycji "Fredro o poranku", którego posłuchać można było od 31 lipca do 4 sierpnia w audycji "Poranek". W cyklu wykorzystane zostały fragmenty książki "Fotel czasu" autorstwa pani Anny Czerwińskiej-Rydel, za sprawą której wraz ze słuchaczami mogliśmy przenieść się w świat największego polskiego komediopisarza, który był również żołnierzem i ziemianinem, a nade wszystko wspaniałym mężem, ojcem i dziadkiem.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Fredro radio dla dzieci dzieci

"Z krainy złotych pól" - bajki opowiedziane przez bajarzy i opracowane przez pisarzy

W ramach serii wydawniczej "Z krainy złotych pól" ukazują się i będą się ukazywać kolejne bajki dla dzieci. Cykl obejmuje wiele tematów. - Każdy tom poświęcony będzie innemu województwu, stąd też tomów będzie szesnaście. Na razie mamy dwa, pracujemy nad trzecim - zdradził gość Kulturalnej Strefy - Stwierdziliśmy, że ciekawym rozwiązaniem jest angażowanie autorów opracowań literackich oraz ilustratorów związanych z danym regionem. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa literatura dziecięca książki dla dzieci radio dla dzieci DAB+

W Kulturotece o Latającym Teatrze Sztuki Ciała

Postaci występujące w spektaklach Latającego Teatru Sztuki Ciała bywają latające, a i sam teatr nie ma stałej sceny i siedziby. Co więcej, potrafi być w dwóch miejscach jednocześnie. – Dla mnie teatr to jest miejsce spotkania – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Anna Ługowska, aktorka i współtwórczyni Latającego Teatru Sztuki Ciała – Szukamy tego autentycznego spotkania w różnych miejscach: czasami na ulicy, czasami w parku, czasami na scenie wśród teatralnych świateł, ale chodzi nam przede wszystkim o to, żeby z tym naszym odbiorcą na chwilę spojrzeć na siebie nawzajem i zapomnieć o całym świecie.  
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka kultura dla dzieci radio dla dzieci

Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej Rabka Festival!

To jedyny w Polsce festiwal literacki odbywający się w uzdrowisku przeznaczonym specjalnie dla dzieci. Przyjeżdżają tu na wypoczynek osoby z całej Polski, a więc jest to wspaniała okazja do wzajemnego poznania się i nawiązania przyjaźni. Wakacje w Rabce to dla wielu rodzin z dziećmi jedyna w roku szansa, by mając dla siebie czas, razem robić ciekawe rzeczy, także czytać i poznawać różne dziedziny sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa literatura dziecięca radio dla dzieci radio dla rodziców Rabka Zdrój patronatPRD