Polskie Radio
Section05
Martyna Chuderska

Massimiliano Peralta gościem "Kulturoteki" w PR Dzieciom

Massimiliano Peralta w wieku czterech lat został laureatem Konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom. Efektem tej wygranej był udział w nagraniu płyty "Głosem Dziecka". Startując w konkursie w 2019 Massimiliano był najmłodszym uczestnikiem, a swoim wykonaniem "Sul Capello" zachwycił wszystkich jurorów. Jak zdradził na antenie Polskiego Radia Dzieciom, od tego czasu bardzo dużo śpiewa. Teraz Massimiliano ma siedem lat i niedawno został laureatem 65. edycji konkursu Zecchino d’Oro odbywającego się we Włoszech. Jako jeden z nielicznych zyskał możliwość nagrania płyty w towarzystwie chóru Piccolo Coro dell’Antoniano. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka kultura dla dzieci piosenki dla dzieci

Rozmowa z laureatami 32. edycji konkursu Młodzi Twórcy Literatury

To już XXXII edycja konkursu Młodzi Twórcy Literatury. W roku Władysława Bartoszewskiego, Książnica Płocka postanowiła zainspirować młodych ludzi maksymą, która przyświecała mu przez całe życie "Warto być przyzwoitym". W audycji "Kulturoteka" w Polskim Radiu Dzieciom gościli laureaci konkursu, którzy opowiedzieli o swoich doświadczeniach związanych z pisaniem. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka literatura dziecięca

Dzień Świstaka i wiosenne przepowiednie. "Poranek" w PR Dzieciom

2 lutego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie obchodzony jest Dzień Świstaka. Bohaterem tego święta jest świstak amerykański, zwany również świszczem. W tym dniu wabi się świstaka z norki, a jeśli poranek jest słoneczny i zwierzę zobaczy swój cień, po czym wróci, zwiastuje to jeszcze sześć tygodni zimy. Jeśli nie, oznacza to, że wiosna jest już blisko. Przepowiednia ta sprawdza się w około 50% przypadków, co w praktyce oznacza zupełny przypadek.
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom wiosna

"Kulturoteka". Niezwykła "Bajka o siwobrodym krasnalu"

- Któregoś dnia, kiedy mój syn był jeszcze mały i mieszkaliśmy w niedużym mieszkaniu, żona piekła ciasto. Pamiętam, że to był strudel. Była świetna atmosfera i chciałem syna dodatkowo rozbawić. Zacząłem opowiadać krótkie rymowane historyjki - tak o powstaniu "Bajki o siwobrodym krasnalu" opowiada jej autor Michał Błeszyński, który wraz z Marią Holką był gościem "Kulturoteki". 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka literatura dziecięca kultura dla dzieci

Zwierzęta żyjące w Australii

W Australii jest bardzo dużo różnych zwierząt. Niektóre z nich żyją tylko tam i nie można ich spotkać na żadnym innym kontynencie. Takie zwierzęta to endemity.  Najbardziej znane zwierzęta w Australii to kangury, które są bardzo skoczne - potrafią skoczyć aż na trzy metry w górę. Kangury są torbaczami, co oznacza, że małe kangury przebywają w torbie swojej mamy. W Australii żyją też koale, kazuary, kolczatki australijskie, emu, a także węże, pająki i jaszczurki i wiele innych.
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci Australia kangur edukacja przyrodnicza

"Dzik Dzikus" i "Świnia Malwina" Krzysztofa Łapińskiego. O zwierzętach, a może o ludziach?

Jest filozofem, tłumaczem, dziennikarzem naukowym, a także członkiem kapituły Nagrody Literacka Podróż Hestii. Jego "Dzika Dzikusa" i Świnię Malwinę" uwielbiają nie tylko dzieci. Historie z życia zwierząt poruszają tematy ważne i aktualne: skomplikowane relacje, szacunek, wolność, bezpieczeństwo. W "Kulturalnej Strefie" o książkach, które znaleźć można "w zakątku, w którym króluje piękno i prawda - literaturze dziecięcej" rozmawialiśmy z Krzysztofem Łapińskim. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa

"Brud. Cuchnąca historia higieny". Rozmowa z Piotrem Sochą

Gość audycji "Kulturoteka" książkę, o której była mowa a audycji, zadedykował projektantom i budowniczym sieci wodno - kanalizacyjnych, których praca czyni nasze życie przyjemniejszym, choć rzadko zdajemy sobie z tego sprawę. Ci, którzy sięgnęli po "Brud czyli cuchnącą historię higieny", bez wątpienia są tego samego zdania. Zapraszamy na spotkanie z Piotrem Sochą - autorem bestsellerowych "Pszczół" i "Drzew", tym razem w roli prawdziwego znawcy obyczajów, odkryć i wynalazków związanych z brudem, higieną i medycyną.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka literatura dziecięca

Grzegorz Kasdepke gościem Martyny Chuderskiej w "Kulturotece" w PR Dzieciom

W studiu Polskiego Radia Dzieciom, w świątecznym nastroju pojawił się niezwykły gość. Jest jednym z najbardziej znanych pisarzy. Większość z jego tytułów zyskało status bestsellera, a Fundacja "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" uznała "Detektywa Pozytywkę" za najlepszą książkę dla dzieci  pierwszej dekady XXI wieku. Choć twierdzi, że jego bohaterowie wiodą zdecydowanie ciekawsze życie niż on sam, to właśnie na spotkania z Nim jego czytelnicy czekają najbardziej. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka literatura dziecięca Grzegorz Kasdepke radio dla dzieci DAB+

"Cieszę się, że jesteś". Debiut literacki Emilii Komarnickiej-Klynstra

Urodziła się w Brzegu. Całe dzieciństwo spędziła na scenach amatorskich zespołów wokalnych i tanecznych. Jest współautorką programów dokumentalnych. Znamy Ją z wielu ról teatralnych i filmowych, jednak - jak sama twierdzi - najważniejszą rolą, z jaką przyszło jej się zmierzyć to mama. Ma dwóch cudownych synów i od kiedy zorientowała się, że bycie mamą to nieustająca praca przede wszystkim nad sobą, stara się wykorzystywać każdy aspekt macierzyństwa jako inspirację do rozwoju. Taką inspiracją może stać się literacki debiut Emilii Komarnickiej-Klynstra, który swoją premierę miał 6 grudnia ubiegłego roku. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa radio dla dzieci kultura dla dzieci literatura dziecięca

Twórczość Joanny Rusinek. Rozmowa z ilustratorką

W świątecznym wydaniu "Kulturoteki" na antenie Polskiego Radia Dzieciom zagościła Joanna Rusinek, graficzka i ilustratorka, która sama o sobie pisze, że "uczyła się na panią od angielskiego, panią od plastyki, aż wreszcie skończyła studia na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych". Obecnie projektuje okładki i ilustruje książki dla dzieci.  
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca radio dla dzieci kultura dla dzieci Kulturoteka

Jacek Cygan o literackim debiucie dla najmłodszych

"Dzieci odkrywają wszystko w niczym, dorośli znajdują nic we wszystkim". Takim włoskim przysłowiem do świata "Duszka" swoich czytelników zaprosił gość "Kulturalnej Strefy" w Polskim Radiu Dzieciom. Jest poetą, prozaikiem, ale przede wszystkim autorem tekstów​ piosenek dla dzieci. "Duszek" to jego literacki debiut napisany z myślą o najmłodszych. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa kultura dla dzieci literatura dziecięca KULTURA Jacek Cygan

Wizyta Krakowskiego Chóru Dziecięcego

Czasem wystarczy jedno słowo, aby odmienić losy drugiego człowieka. Wystarczy słowo, by wlać w serce nadzieję i spełnić marzenia. "Strachy, zmory i upiory", "Krakowskie Mordoki" i "Wystarczy słowo" to płyty Krakowskiego Chóru Dziecięcego. Ta ostatnia miała swoją premierę w Polskim Radiu Dzieciom w zeszłym tygodniu. "Wystarczy Słowo" to podróż przez czas Bożego Narodzenia z tekstami i muzyką, które tkwiły gdzieś na dnie serc autorów, by wreszcie dojrzeć do tego, aby podzielić się nimi ze słuchaczami. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio dla dzieci piosenki dla dzieci

Weź planetę w swoje ręce. Spektakl "Wyspa Jadłonomia" 

"Wyspa Jadłonomia" to spektakl dla dzieci i młodzieży inspirowany cyklem popularnych książek kucharskich Marty Dymek "Jadłonomia" i dietą roślinną od kuchni. Spektakl ten jest nie tylko kulinarny, ale też podróżniczy, a nawet trochę kryminalny. Mówi o tym, że za zmianą myślenia powinna iść także zmiana działania i zachęca do refleksji na temat tego, co można zrobić, żeby żyć zdrowiej i odpowiedzialniej na co dzień, pozwala zastanowić się nad tym, jak dbać o lepszą przyszłość naszej planety i żyjących na niej istot. "Wyspa Jadłonomia" traktuje dzieci i młodzież poważnie, ale jest też dla dorosłych. Pokazuje, że aby zmienić świat, powinniśmy zacząć od siebie samych. Wtedy właśnie ma szansę zadziać się prawdziwa rewolucja.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa KULTURA zdrowie i dieta spektakle dla dzieci

Relacja z premiery spektaklu "Czarnoksiężnik z Krainy Oz"

Gdzieś za kolorową tęczą mieści się magiczna kraina Oz. To tu Dorotka rozpoczyna swoją niezwykłą przygodę. Film Czarnoksiężnik z Oz swoją światową premierę miał w 1939 roku, a pierwsza część powieści dla dzieci autorstwa Lymana Franka Bauma o czarodziejskiej krainie Oz została wydana w roku 1900. Teraz Dorotka i jej Przyjaciele pojawili się w warszawskim tatrze Lalka adaptacji Jarosława Kiliana. Scenografię i lalki do spektaklu Czarnoksiężnik z krainy Oz przygotowała Julia Skrzynecka. 
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom spektakle dla dzieci kultura dla dzieci

Słuchowisko muzyczne "BajkoBach". Grupa Muzyka Łączy

Grupa Muzyka Łączy to zespół złożony z zawodowych muzyków, którzy udowadniają nie tylko, że muzyka łączy, ale też czarują na wiele różnych sposobów i dzielą się miłością do muzyki m.in. klasycznej, ale też do pięknych jazzowych improwizacji maleństwa, dzieci starsze, a także dorosłych, przede wszystkim rodziców, ponieważ wierzą, że rodziny mają moc, a połączenia, które się w nich wytworzą, niosą na muzycznych skrzydłach przez całe życie.  
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka kultura dla dzieci