Polskie Radio
Section05

Michał Strzałkowski

Szwecja coraz mniej atrakcyjna dla migrantów? Ekspert: nie jest to państwo, które gospodarczo rozkwita

Po raz pierwszy od 50 lat więcej osób emigruje ze Szwecji niż się w niej osiedla, ponadto w tym roku rząd spodziewa się najmniejszej liczby osób starających się o azyl od 1997 roku - władze Szwecji w 2015 roku przyjęły rekordową liczbę ponad 162 tys. wniosków o azyl, następnie zaczęto zaostrzać przepisy migracyjne, rezygnując m.in. z przyznawania stałych pozwoleń na pobyt. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Szwecja migracja Sztokholm

Bangladesz po przewrocie. Taką rolę ma teraz armia

- Armia odgrywa rolę stabilizującą w Bangladeszu i jeśli tak dalej będzie, to może pomóc w transformacji politycznej tego kraju - powiedział w Polskim Radiu 24 Patryk Kugiel z PISM. - Nie widać, by miała zapędy polityczne i chciała przejąć władzę na stałe, będzie pilnowała, by proces polityczny przebiegał spokojnie i by życie społeczne oraz polityczne wróciło do normalnego rytmu - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Bangladesz ŚWIAT

Zamieszki w Wielkiej Brytanii. Ekspert: sytuacja może być jeszcze gorsza

W Wielkiej Brytanii trwają zamieszki wywołane atakiem nożownika w Southport. - Laburzystowski rząd robi błąd, wrzucając wszystkich do worka z napisem "skrajna prawica" i "rasizm". Ten problem nie zniknie, tylko sytuacja może być jeszcze gorsza - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Tomasz Niedokos z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Anglia Wielka Brytania Tomasz Niedokos Michał Wojnarowicz Marek Zuber

"Czekaliśmy w pogotowiu kilka dni". Stanisław Aronson wspomina początek powstania warszawskiego

- Czekaliśmy w pogotowiu kilka dni. Naszym pierwszym zadaniem było zdobycie Umschlagplatzu. I tak się zaczął pierwszy dzień - mówił w audycji specjalnej Programu 1 Polskiego Radia 1 sierpnia 2024 roku Stanisław Aronson, uczestnik powstania warszawskiego, żołnierz elitarnej jednostki Kedywu "Kolegium A" Okręgu Warszawskiego AK. 
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie rocznica żołnierze wspomnienie Stanisław Aronson historia Polski

Ekspertka: Wenezuleczycy oczekiwali, że tym razem uda się obalić rząd Nicolasa Maduro

Obecny szef państwa Nicolas Maduro został w poniedziałek ogłoszony zwycięzcą niedzielnych wyborów prezydenckich w Wenezueli. Narodowa Rada Wyborcza (CNE) podała, że Maduro zdobył 51 proc. głosów, a kandydat opozycji Edmundo Gonzalez - 44 proc. Jednak zdaniem opozycji to Gonzalez zwyciężył, uzyskując 70 proc. głosów. 
Zobacz więcej na temat:  Wenezuela wybory prezydenckie Więcej świata Nicolas Maduro

Izraelczycy domagają się porozumienia z Hamasem. Ekspert: mamy polityczną walkę

Dziesiątki tysięcy Izraelczyków domagały się w sobotę podczas protestów w całym kraju doprowadzenia przez rząd Benjamina Netanjahu do uwolnienia przetrzymywanych przez Hamas zakładników. Dwie trzecie Izraelczyków uważa, że uwolnienie porwanych jest ważniejsze niż kontynuowanie wojny, ponad połowa - że Netanjahu wykorzystuje ją do celów politycznych. 
Zobacz więcej na temat:  Hamas Strefa Gazy Izrael konflikty międzynarodowe Więcej świata Bliski Wschód Tel Awiw Jemen

Co po rezygnacji Joe Bidena? Ekspertka przedstawia możliwy scenariusz

- Możliwe scenariusze zostaną teraz rozpisane przez kierownictwo Partii Demokratycznej i najpewniej, jako że jak na warunki amerykańskiej kampanii wyborczej jest dość późno, będą one polegały na tym, że ci delegaci, którzy oddali już głosy na prezydenta Bidena, a właściwie na duet Biden-Harris, będą głosowali ponownie - mówi w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Sygnały Dnia polityka USA wybory prezydenckie w USA wybory prezydenckie Joe Biden Małgorzata Zachara-Szymańska

Von der Leyen szefową KE. Kiedy zacznie urzędowanie?

- Ursula von der Leyen zapowiedziała, że w pierwszych 100 dniach przedstawi propozycję paktu zwiększającego konkurencyjność unijnej gospodarki. To ma się zdarzyć w momencie, kiedy rozpocznie urzędowanie, a to jest planowane 1 listopada - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio ŚWIAT Europa Unia Europejska Ursula von der Leyen Beata Płomecka Europejski Zielony Ład Komisja Europejska

Kampania wyborcza w USA. Prof. Kozłowski: republikanie skupiają się na sprawach wewnętrznych

- Ukraina dla wyborcy republikańskiego nie jest tematem bardzo atrakcyjnyn. J.D. Vance jest jednym z polityków, którzy głoszą, że szkoda inwestować pieniądze w wojnę w kraju, z którego niewiele można później "wyjąć" - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Artur Roland Kozłowski z Uniwersytetu WSB Merito.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Stany Zjednoczone USA wybory prezydenckie w USA Partia Republikańska