Polskie Radio
Section05

Michał Strzałkowski

Kampania wyborcza w USA. Prof. Kozłowski: republikanie skupiają się na sprawach wewnętrznych

- Ukraina dla wyborcy republikańskiego nie jest tematem bardzo atrakcyjnyn. J.D. Vance jest jednym z polityków, którzy głoszą, że szkoda inwestować pieniądze w wojnę w kraju, z którego niewiele można później "wyjąć" - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Artur Roland Kozłowski z Uniwersytetu WSB Merito.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Stany Zjednoczone USA wybory prezydenckie w USA Partia Republikańska

Gospodarka Chin rozczarowała. Ekspert: znaczącym problemem jest bezrobocie wśród młodych

W Chinach słabnie tempo wzrostu gospodarczego, niepokoją też dane o sprzedaży. Kłopoty gospodarcze Państwa Środka są jednym z głównych tematów III plenum partii komunistycznej. Uczestniczy w nim kilkuset wysoko postawionych członków Komunistycznej Partii Chin - urzędników, dowódców wojskowych, szefów prowincji i naukowców. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Chiny ekonomia gospodarka chin Xi Jinping

Amerykańska scena polityczna po zamachu na Trumpa. "Zmieni się ton kampanii"

- Po tym, co się wydarzyło, ten ton kampanii się zmieni. [...] Wielu ekspertów mówi, że to może być taka okazja dla Trumpa, by pokazać przemianę - komentuje korespondent Polskiego Radia w USA Marek Wałkuski. W Milwaukee rozpoczyna się kilkudniowa Republikańska Konwencja Narodowa, podczas której partia ogłosi Trumpa jako kandydata na prezydenta. Wydarzenie rozpoczyna się dwa dni po nieudanym zamachu na polityka i biznesmena.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump USA Stany Zjednoczone zamach Ameryka wybory prezydenckie w USA

Europejscy Żydzi borykają się z antysemityzmem. Ekspertka: skala zjawiska występuje z różnym nasileniem

Ponad 90 proc. europejskich Żydów zetknęło się z antysemityzmem w internecie, a 76 proc. czasem ukrywa swoją tożsamość ze względów bezpieczeństwa - wynika z raportu opublikowanego przez Agencję Praw Podstawowych (FRA) UE. W badaniu wzięło udział prawie 8 tys. Żydów z 13 krajów UE. 
Zobacz więcej na temat:  Żydzi antysemityzm Hamas Strefa Gazy Izrael konflikty międzynarodowe Więcej świata

"Misja pokojowa" Orbána. Piętka: Węgry mają z Rosją szereg interesów

Viktor Orbán nie zaprezentuje planu węgierskiej prezydencji podczas inauguracyjnego posiedzenia nowej kadencji Parlamentu Europejskiego. Prezydium instytucji nie znalazło dla niego czasu w harmonogramie. Tymczasem ambasadorowie państw UE pochylą się nad kontrowersyjnymi wizytami premiera w Kijowie, Moskwie i Pekinie w kontekście przewodnictwa Węgier w Radzie UE. Podróże, które Orbán określa mianem "misji pokojowej", budzą rosnący niepokój europejskich stolic.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Węgry Viktor Orban Unia Europejska Parlament Europejski Rosja Władimir Putin Pekin Moskwa

Powyborcza sytuacja we Francji. Andrzej Byrt: można wyobrazić sobie kilka scenariuszy

Zdecydowanym zwycięzcą przedterminowych wyborów parlamentarnych we Francji jest sojusz lewicy Nowy Front Ludowy. Na ręce prezydenta Macrona dymisję złożył już dotychczasowy premier Gabriel Attal. Z kolei lewicowy front nie przedstawił jeszcze swojego kandydata na szefa rządu. Co więcej, żadna partia nie uzyskała bezwzględnej większości - Co się wydarzy nikt nie jest w stanie przewidzieć - ocenia Andrzej Byrt, były ambasador RP w Paryżu.
Zobacz więcej na temat:  Francja wybory we Francji Paryż Emmanuel Macron Andrzej Byrt

Echa wizyty Orbana w Moskwie. "Dług wobec Putina"

- Premierowi Węgier chodzi o grę polityczną, chce podnieść status swojego kraju. Korzysta przy tym z faktu przewodnictwa Węgier w UE. Nie można wykluczać, że wizyta Viktora Orbana w Moskwie jest po części spłatą długu zaciągniętego przez Węgry w kontekście tzw. pogłębionych relacji rosyjsko-węgierskich w postaci tańszych surowców energetycznych - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Walenty Baluk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. 
Zobacz więcej na temat:  Viktor Orban Władimir Putin Węgry Rosja Ukraina

Brytyjska ambasador dla Jedynki: nowy rząd za NATO i Ukrainą

Partia Pracy przejęła władzę w Wielkiej Brytanii, a premier Keir Starmer otrzymał misję utworzenia nowego rządu. Co to oznacza dla Polski i NATO? - Relacje każdego rządu w Londynie i Warszawie będą jak najlepsze. Pod względem współpracy, myślę, że będzie dużo kontynuacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Clunes, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Karol Surówka Anna Clunes Partia Pracy Keir Starmer Tomasz Michalski Joanna Gocłowska-Bolek ŚWIAT

Czy Joe Biden wystartuje w wyborach prezydenckich 2024? Baranowski: to będzie jego decyzja

W Stanach Zjednoczonych cały czas trwa dyskusja, czy Joe Biden powinien ubiegać się o reelekcję w wyborach prezydenckich 2024. - Na ten moment on, jego najbliżsi współpracownicy i rodzina idą linią, że będzie dalej kandydował - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Baranowski, dyrektor warszawskiego biura German Marshall Fund of the United States.
Zobacz więcej na temat:  Michał Baranowski USA Stany Zjednoczone wybory prezydenckie w USA Joe Biden Partia Demokratyczna Tadeusz Iwański Artur Nowak-Far

Zimna cyberwojna. Jesteśmy na celowniku Kremla

Polska jest najczęstszym celem cyberataków spośród państw Unii Europejskiej. - Musimy liczyć się z tym, że różnego rodzaju działania związane z agresją jednego państwa na drugie to nie będzie wyłącznie walka terytorialna i wysyłanie czołgów. One będą odbywać się także w internecie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Igor Protasowicki, ekspert ds. bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Igor Protasowicki cyberatak cyberbezpieczeństwo Krzysztof Winkler Adam Karpiński

Wybory we Francji. Zerka: w tej chwili decyduje się, którzy kandydaci wycofają się z wyścigu

Po wyborczym zwycięstwie nad centrową koalicją prezydenta Macrona francuscy narodowcy chcą konfrontacji już tylko z lewicą. - Będziemy mieli do czynienia z bardzo skomplikowanym wyścigiem w II turze - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Zerka z Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych. Czy lewicowi politycy wycofają się z udziału w II turze wyborów, aby umożliwić pokonanie partii Marine Le Pen?
Zobacz więcej na temat:  Francja Marine Le Pen Paweł Zerka Bartłomiej Nowak Dominik Sipiński

"Nie będzie jednomyślności przy obsadzie najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej"

Na dwudniowym szczycie, który rozpoczął się w Brukseli ma zapaść decyzja o wyborze osób, które staną na czele Rady Europejskiej, Komisji Europejskiej i unijnej dyplomacji. Wstępne ustalenia są już znane. Wiadomo też, że nie spodobały się one szefowej włoskiego rządu Giorgi Meloni i premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Rada Europejska Komisja Europejska Donald Tusk Bruksela Beata Płomecka