Polskie Radio
Section05

Ministerstwo Obrony Narodowej

MON zirytowany Pełczyńską-Nałęcz. Chodzi o 30 mld zł na obronność

Ministerstwo Obrony Narodowej spiera się z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) o kontrolę nad wartym 30 miliardów złotych nowym funduszem bezpieczeństwa i obronności. Pieniądze zostały wyłączone z Krajowego Planu Odbudowy, którym zawiaduje Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Biuro prasowe MFiPR w odpowiedzi przekazało portalowi PolskieRadio24.pl, że za negocjacje i koordynację wdrażania KPO odpowiada Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, a wszelkie decyzje są podejmowane na podstawie merytorycznych przesłanek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Władysław Kosiniak-Kamysz Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Krajowy Plan Odbudowy

POLSKIE RADIO 24 Polska broń jądrowa? Wiceszef MON: warto rozważyć tę opcję

Zdaniem wiceszefa MON Stanisława Wziątka kwestia posiadania przez Polskę własnych głowic jądrowych nie jest pozbawiona sensu. - Jeśli nie zmieni się obecna architektura bezpieczeństwa, sytuacja geopolityczna, to na pewno warto rozważać takie opcje, żebyśmy mogli posiadać zdolności w tym zakresie - powiedział polityk w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Stanisław Wziątek służby i bezpieczeństwo broń jądrowa

Polska wycofuje się z ważnej konwencji o zakazanej broni

Ministrowie obrony Polski i trzech państw bałtyckich we wspólnym oświadczeniu potwierdzili, że będą rekomendować wycofanie się z konwencji ottawskiej o zakazie użycia min przeciwpiechotnych. Wcześniej informowało o tym Polskie Radio. Szefowie MON podkreślili w oświadczeniu, że powodem tej decyzji jest między innymi rosnące zagrożenie wobec państw NATO i konieczność wzmocnienia możliwości obronnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Rosja Chiny Litwa Łotwa Estonia wojna na Ukrainie

Szef sztabu generalnego pod lupą prokuratury. Rusza śledztwo

Prokuratura wszczęła śledztwo m.in. w sprawie szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Wiesława Kukuły i byłego wiceministra obrony narodowej Wojciecha Skurkiewicza - dowiedziała się TVN24. Chodzi o zakup siedziby dla Wojsk Obrony Terytorialnej w Nowym Sączu, którą wojsko mogło kupić za nieco ponad 5 milionów złotych, a nabyło za trzykrotność tej kwoty. Kukuła zadeklarował w piątek, że jest gotów złożyć wyjaśnienia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojsko prokuratura Wiesław Kukuła

Polskie Radio 24 Wizyta Tuska w Turcji. "Chcemy współpracy w produkcji broni"

- Nie można sobie wyobrazić rozmieszczenia na Ukrainie wojsk koalicji chętnych bez Turcji. Z całą pewnością Turcja jest do takiej koalicji zaproszona, ale trudno powiedzieć jaki będzie jej udział - podkreślił w "Rozmowie Polskiego Radia 24" wiceszef MON Paweł Zalewski. Jak zaznaczył, spotkanie Donalda Tuska z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem jest okazją, aby dać zielone światło do współpracy Warszawy z Ankarą w zakresie przemysłu zbrojeniowego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka POLSKA Turcja Polityka zagraniczna Polski Paweł Zalewski

"To była ważna, historyczna chwila". 26. rocznica wstąpienia Polski do NATO

26 lat temu, 12 marca 1999 roku, w Independence w Stanach Zjednoczonych minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego. Wraz z naszym krajem do paktu dołączyły Czechy i Węgry.
Zobacz więcej na temat:  NATO Stany Zjednoczone Bronisław Geremek Janusz Onyszkiewicz Ministerstwo Spraw Zagranicznych

"Fabryka schronów" już niedługo w Polsce. MON ujawnia plany

Zaawansowany technologicznie amerykański sprzęt wspomoże budowę umocnień na wschodniej granicy Polski. Ale nie tylko. Ultimate Building Machine, bo o nim mowa, produkuje w bardzo krótkim czasie z prefabrykatów miejsca schronienia, magazyny, hangary. - To taka duża drukarka, która jest w stanie wydrukować coś, co dla Tarczy Wschód jest absolutnie konieczne - wyjaśnił szef MON, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA USA Władysław Kosiniak-Kamysz schron Cezary Tomczyk

Premier chce utworzenie 500-tysięcznej armii z rezerwistami

- Gdy zawieszono przymusową zasadnicza służbę wojskową w 2009 roku, to już po kilku latach zorientowano się, że nie ma tych rezerw liczonych w tysiącach ludzi. A my powinniśmy bardziej dbać o nasze rezerwy. Bo od wydarzeń z zajęciem Krymu minęło ponad 10 lat i to już wtedy powinno być takim dzwonkiem alarmowym - powiedział w radiowej Jedynce Mariusz Cielma, redaktor naczelny miesięcznika Nowa Technika Wojskowa. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojna na Ukrainie NATO Unia Europejska Karol Surówka pobór do wojska​ służba wojskowa Wojsko Polskie Mariusz Cielma

"Rzeczpospolita": Polska Grupa Zbrojeniowa szuka partnera do produkcji amunicji

Polska Grupa Zbrojeniowa szuka partnera do produkcji aminicji - informuje piątkowa "Rzeczpospolita". Gazeta wskazuje, że do końca marca zarząd PGZ ma wybrać zagraniczny podmiot do przyszłej współpracy. Dziennik przypomina, że o konieczności rozbudowy kompetencji do produkcji ammunicji w Polsce politycy mówią od kilku lat. Debata na ten temat stała się szczególnie gorąca po wybuchu wojny na Ukrainie w 2022 roku.
Zobacz więcej na temat:  Polska Grupa Zbrojeniowa wojsko