Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Pamięć o Polakach, którzy trafili do Afryki w czasie wojny. W Zimbabwe otwarto odnowiony cmentarz

- Wyrażamy ogromną wdzięczność wszystkim, którzy udzielili pomocy naszym rodakom; dzisiaj możemy to dobro przekazać innym potrzebującym - powiedział prezes IPN Karol Nawrocki, otwierając odnowiony polski cmentarz w Rusape. Spoczywają na nim Polacy, którzy trafili do Afryki w 1943 r.
Zobacz więcej na temat:  IPN Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja historia Polski armia Andersa

Szef MSZ złożył życzenia Polonii i Polakom za granicą w dniu ich święta

Od 2002 roku 2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto państwowe ustanowiono, aby uhonorować osoby żyjące poza granicami Polski, które zabiegały o polską niepodległość oraz wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej. Według danych MSZ poza Polską żyje na co dzień około 20 milionów osób polskiego pochodzenia."Każdemu z państwa dziękuję za miłość do naszej wspólnej ojczyzny" - powiedział Zbigniew Rau.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polacy za granicą

"Budujemy mosty i ożywiamy historię". Ważne i cenne inicjatywy Ambasador RP w Szwajcarii

Historyczny rejs statkiem z Zurychu do Rapperswilu dla całej Polonii i uroczysta Msza św. za Ojczyznę w Katedrze św. Mikołaja we Fryburgu, to tylko niektóre inicjatywy Iwony Kozłowskiej, Ambasador RP w Konfederacji Szwajcarskiej i Księstwie Liechtensteinu, z okazji Dnia Polonii, Dnia Flagi RP i Święta Konstytucji 3 Maja.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Szwajcaria Rapperswil Polonia historia Polski Polacy za granicą

Wystawa i kartka pocztowa w 30. rocznicę nawiązania polsko-gruzińskich stosunków dyplomatycznych

Fotografie i dokumenty przypominające najważniejsze wydarzenia w historii wzajemnych relacji składają się na otwartą w czwartek w Warszawie wystawę z okazji 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Gruzją. Ponadto Poczta Polska przygotowała okolicznością kartę.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Gruzja Poczta Polska Polonia Polacy za granicą

Polska wzmacnia presję na Niemcy. Wiceszef MSZ: embargo na surowce z Rosji jest konieczne

- Niemieckie dostawy broni ciężkiej na Ukrainę to krok, za którym muszą pójść decyzje o nałożeniu sankcji na sektor energetyczny. Embargo na ropę i gaz są konieczne, by zatrzymać rosyjską agresję - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Jak podkreślił, będzie o to apelował na spotkaniach z niemieckimi politykami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Rosja wojna 2022 Berlin ropa naftowa gaz Ministerstwo Spraw Zagranicznych embargo sankcje Szymon Szynkowski

Rozmowa Zbigniewa Raua z sekretarzem stanu USA. Polskie MSZ podało szczegóły

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. W trakcie rozmowy sekretarz Blinken poinformował o rezultatach swojej wizyty w Kijowie - przekazał na Twitterze resort dyplomacji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Kijów Antony Blinken Zbigniew Rau broń Rosja

Wizyta szefa MSZ w Holandii. "Polacy sami nie udźwigną kosztów utrzymania 2,5 mln uchodźców"

Podczas otwarcia 31. sesji Konferencji Utrechckiej w Holandii minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wyraził wdzięczność, że Niderlandy przyjmują uchodźców z Ukrainy. Jednocześnie zaznaczył, że choć Polacy okazują ogromną gościnność, to sami nie będą w stanie udźwignąć kosztów utrzymania 2,5 mln uchodźców.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Łukasz Jasina Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau wojna na Ukrainie wojna 2022 zbrodnie wojenne konflikty międzynarodowe polska pomoc uchodźcy