Polskie Radio
Section05

Mołdawia

Radosław Sikorski: Rosja prowadzi wojnę przeciwko Ukrainie, a także angażuje się w działania hybrydowe wymierzone w Zachód, w tym w Polskę

W obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Rosji, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski ogłosił decyzję o zamknięciu konsulatu Federacji Rosyjskiej w Poznaniu. Ta kontrowersyjna decyzja jest wynikiem informacji o próbach dywersji w Polsce, które, zdaniem polskiego rządu, są powiązane z rosyjskim wywiadem.
Zobacz więcej na temat:  dyplomacja Rosja MSZ migracja Polonia

Strach jako broń przeciwko NATO i UE. Metody propaganda Rosji w Mołdawii

W Mołdawii coraz częściej pojawiają się zarzuty ze strony prorosyjskiej opozycji wobec prozachodnich władz o naruszanie neutralnego statusu kraju i dążenie do członkostwa w NATO. Choć te oskarżenia są nieprawdziwe, rosyjska propaganda skutecznie manipuluje opinią publiczną, przekonując, że Unia Europejska (UE) to pośrednik NATO, a wzmacnianie armii Mołdawii narusza jej neutralność. Jak zauważają analitycy, Rosja wykorzystuje te mity, aby wzbudzać lęki i tworzyć iluzję zagrożenia w mołdawskim społeczeństwie.
Zobacz więcej na temat:  dezinformacja fake news wojna hybrydowa

Tatiana Țîbuleac - doceniona w Polsce ambasadorka literatury mołdawskiej

Karierę rozpoczęła jako dziennikarka. Pracowała w mediach drukowanych oraz jako reporterka i prezenterka wiadomości. Pisarsko zadebiutowała w 2014 roku. Tatiana Țîbuleac jest wielokrotnie nagradzaną mołdawsko-rumuńską autorką książek, doskonale znanych polskim czytelnikom. To oni wyróżnili pisarkę Nagrodą im. Natalii Gorbaniewskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Angelus Katarzyna Hagmajer-Kwiatek literatura KSIĄŻKA książki

NASZ WYWIAD Jak zdestabilizować mały kraj? Taki podręcznik testuje Rosja w Mołdawii

- Jak zdestabilizować mały kraj? Taki podręcznik testuje dziś Rosja w Mołdawii - mówi portalowi polskieradio24.pl Vadim Pistrinciuc, ekspert z Kiszyniowa i były poseł. Ostrzega, że Rosja będzie potem stosować to nowe podejście w innych państwach. Eksperta niepokoi zwłaszcza bardzo duży wzrost nakładów Kremla na wojnę hybrydową w Mołdawii. Atak przewyższa możliwości małego kraju. Są na to, co prawda, pewne sposoby.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja wojna hybrydowa NASZ WYWIAD

Mołdawia zdecydowała. Są ostateczne wyniki wyborów i referendum

Są już ostateczne wyniki wyborów prezydenckich w Mołdawii. Maia Sandu, obecna prezydent, zdobyła 42,45 proc. poparcia, wygrywającym tym samym pierwszą wyborów. Drugie miejsce przypadło Aleksandrowi Stoianoglo. To oznacza, że zmierzą się ze sobą w drugiej turze, która odbędzie się 3 listopada. Obywatele Mołdawii jednocześnie wzięli udział w referendum, którego wynik okazał się porażką dla władz w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Maia Sandu wybory prezydenckie wybory Unia Europejska referendum Rosja Ursula von der Leyen

Wyborczy thriller w Mołdawii. Zwrot akcji ws. referendum

Urzędująca prezydent Mołdawii Maia Sandu zwyciężyła w niedzielnym głosowaniu. Konieczna będzie druga tura wyborów prezydenckich i nie jest całkiem jasne, jaki będzie jej wynik. Są też wstępne wyniki referendum konstytucyjnego, dotyczącego prozachodniego kierunku kraju - najnowsze dane wskazują na lekką przewagę głosujących na "tak". Wcześniejsze wstępne wyniki wskazywały na ich nieznaczną przegraną.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja wybory Europa Unia Europejska

NASZ WYWIAD Kreml w Mołdawii realizuje plan B. Nasila ataki hybrydowe

- Interesy Rosji w Mołdawii reprezentuje obóz llana Șora. To zbiegły oligarcha, poszukiwany, za udział w słynnej "kradzieży miliarda". Przebywa w Rosji - mówi portalowi polskieradio24.pl Piotr Oleksy (Instytut Europy Środkowej). Przed wyborami prezydenckimi Moskwa uruchomiła szereg narzędzi: dezinformację, falę fake newsów, korupcyjne skupowanie głosów. Dla Kremla to pierwszy etap operacji, kolejny to wybory parlamentarne w przyszłym roku. Celem Rosji jest zmiana władz w Mołdawii.
Zobacz więcej na temat:  Rosja wybory ŚWIAT naddniestrze Maia Sandu oligarchowie

Eksperci: dzisiaj kraje postsowieckie to całkowicie odrębne światy

"Postsowiet" dla większości Polaków brzmi złowrogo, bo Rosja, bo wojna, bo bieda, stepy i zacofanie. Ale obszar byłego ZSRR to 1/6 lądowej powierzchni Ziemi, kilkanaście państw i przecięcie wpływów europejsko-rosyjsko-chińskich. A w październiku są tu przeprowadzane cztery wybory i dwa referenda.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Białoruś Aleksander Łukaszenka wybory Gruzja Bidzina Iwaniszwili gruzińskie marzenie opozycja Maia Sandu Unia Europejska Kuba Benedyczak Trójka