Polskie Radio
Section05

Monika Zając

Festiwal "Muzyka w Raju" na wygnaniu. "Powód jest prozaiczny"

- Można powiedzieć, że los nas trochę z raju wygnał. Nie zrobił tego nikt konkretny, tylko prozaiczny remont. Główną część obiektów pięknego pocysterskiego klasztoru w Paradyżu, gdzie od 2003 roku odbywa się festiwal "Muzyka w Raju", objął wielki remont - mówił w Dwójce Cezary Zych, dyrektor artystyczny wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Muzyka w Raju muzyka dawna Cezary Zych Świebodzin Gorzów Wielkopolski Międzyrzecz KULTURA MUZYKA Dwójka

Festiwal "Literacki Sopot" w tym roku skupi się na rejonie Bałtyku

- Chodziło nam o to, żeby pokazać literatury, które są w Polsce mniej znane, rzadziej tłumaczone, jak np. literatura estońska czy łotewska, ale też wskazać na wagę tych literatur i na wątki, jakie się w nich pojawiają - mówiła w Dwójce Joanna Cichocka-Gula, dyrektor nadchodzącego 13. Międzynarodowego Festiwalu "Literacki Sopot".
Zobacz więcej na temat:  Literacki Sopot Sopot literatura KSIĄŻKA KULTURA Dwójka Joanna Cichocka-Gula

Lilianna Stawarz o koncertach "Z klasyką przez Polskę": widzę na twarzach ludzi chęć do chłonięcia muzyki

Gościem "Wybieram Dwójkę" była Lilianna Stawarz, klawesynistka, dyrygentka, pedagog, kierownik artystyczny Festiwalu Oper Barokowych, kierownik muzyczny orkiestry Royal Baroque Ensemble. Z artystką porozmawialiśmy o koncercie z cyklu "Z klasyką przez Polskę", który odbędzie się w najbliższą sobotę, 10 sierpnia, w studiu Polskiego Radia im. W. Szpilmana.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka koncerty Lilianna Stawarz

Paweł Edelman w Dwójce: ciągle jestem pod wrażeniem, jak potężnym medium jest film

"Pianista", "Pan Tadeusz", "Katyń", "Ray", "Psy" - do sukcesu tych i wielu innych filmów przyczyniło się jego znakomite oko. Paweł Edelman, nominowany do Oscara autor zdjęć, wykładowca łódzkiej filmówki, współpracownik wielu wybitnych filmowców z Polski i zagranicy, był gościem audycji "O wszystkim z kulturą".
Zobacz więcej na temat:  Paweł Edelman Andrzej Wajda Roman Polański Dwójka FILM film polski KULTURA

Filmy z wielu stron świata i seanse w przestrzeni miejskiej. Rozpoczyna się Octopus Film Festival w Gdańsku

Ponad 70 filmów z różnych stron świata, seanse w miejskich przestrzeniach, spotkania z twórcami, warsztaty filmowe - tak w skrócie przedstawia się program tegorocznego Octopus Film Festival w Gdańsku. O szczegółach wydarzenia rozmawialiśmy w Dwójce z dyrektorem artystycznym festiwalu - Krystianem Kujdą.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka festiwal filmowy Gdańsk Krystian Kujda Octopus Film Festival kino

Rola barykad w powstaniu warszawskim. "Zawsze były bronią, do której sięgali ci słabsi"

W dniu osiemdziesiątej rocznicy wybuchu powstania warszawskiego gościem "Poranka Dwójki" był Sebastian Pawlina - autor książki "Barykady '44. Nadzieja i wspólnota". To opowieść o symbolu powstańczego oporu, nadziei i o ludziach, którzy budowali barykady, ginęli na nich, ratowali innych, żyli w ich cieniu i marzyli na nich o wolnej Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Powstanie Warszawskie historia Polski literatura Sebastian Pawlina

Ukrainian Freedom Orchestra. Emisariusze sprawy ukraińskiej kontynuują międzynarodowe tournée

- Bezpośrednim impulsem do powstania orkiestry była agresja putinowskiej Rosji na Ukrainę. Dziś można śmiało powiedzieć, że jesteśmy żywym dowodem na ogromny potencjał artystyczny drzemiący w tym narodzie. Pod wieloma względami nasza orkiestra jest naprawdę wyjątkowa - mówiła w Dwójce dyrygentka Keri-Lynn Wilson o Ukrainian Freedom Orchestra.
Zobacz więcej na temat:  Ukrainian Freedom Orchestra Ukraina Dwójka Ukraina Baltic Opera Festival MUZYKA KULTURA Dwójka Keri-Lynn Wilson

"Pamięć »W« kadrze". Koordynator konkursu: liczymy, że okrągła rocznica zachęci do nadsyłania zdjęć

- Nasza inicjatywa jest skierowana do wszystkich. Chcemy wszystkich zaprosić do tego, żeby włączyli się w obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i wykonali w ich trakcie zdjęcia. Nie mamy w regulaminie żadnych ograniczeń wiekowych ani rozróżnienia na profesjonalistów czy amatorów - mówił w "Poranku Dwójki" Michał Komuda, koordynator konkursu fotograficznego "Pamięć »W« kadrze".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka fotografia fotograf Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego KULTURA chris niedenthal Martyna Wojciechowska Wojciech Grzędziński Jan Ołdakowski Michał Komuda

Wystawa malarstwa Nicolae Grigorescu w Gdańsku. "Od strony formalnej był po stronie nowoczesności"

- Grigorescu dość wcześnie wylądował w Paryżu. Zaczynał w pracowni u Charlesa Gleyre'a. Był to wówczas bardzo ceniony malarz, lokujący się po stronie akademizmu, ale mający bardzo ciekawych uczniów. Wśród nich byli m.in. Monet i Renoir, a więc śmietanka impresjonizmu czy szerzej, nowego malarstwa. Grigorescu pewnie też z tego czerpał - mówił w Dwójce Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku, o wystawie "Nicolae Grigorescu. Malarz rumuńskiego etosu".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka wystawa malarstwo Muzeum Narodowe w Gdańsku Nicolae Grigorescu Jacek Friedrich SZTUKA KULTURA Jan Matejko Rumunia

Skąd się bierze strach przed tygrysami? "Przekazy kultury kształtują nasz stosunek do przyrody"

Tygrysy od zawsze rozpalały ludzką wyobraźnię, lecz i tak doprowadziliśmy to zwierzę na skraj wyginięcia. Co sprawia, że tygrys jest obiektem kultu i nienawiści zarazem? Dlaczego wciąż pożera w lasach delty Gangesu ponad dwieście osób rocznie? Kim są "tygrysie wdowy" i jak żyją po śmierci mężów w dżungli? (...) A przede wszystkim: jaki jest tygrys odarty ze stereotypów? Jak widzi, słyszy, zabija? - to fragment opisu książki Marty Sawickiej-Danielak "Oko tygrysa. Opowieść o bestii, którą stworzył człowiek".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura tygrys książki Marta Sawicka-Danielak reportaż

Sokołowsko - jedno z pierwszych sanatoriów na świecie. "To miejsce przełomowe dla medycyny"

W połowie XIX wieku we wsi Görbersdorf dr Hermann Brehmer utworzył pierwsze sanatorium. Miejsce to jest znane fanom Olgi Tokarczuk i "Empuzjonu". Dlaczego Sokołowsko - bo tak nazwano to miejsce - było fenomenem w tamtych czasach? Opowiedzieli nam o tym: prezes Fundacji Sztuki Współczesnej "In Situ" - Zuzanna Fogtt oraz animator kultury i przewodnik po tym miejscu - Tomasz Gładki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka gruźlica muzeum Sokołowsko

"Astrid". Tłumaczka książki: czuję do Astrid Lindgren bardzo dużą sympatię i sentyment

- Książka zaczyna się, gdy Astrid Lindgren jest już osobą dorosłą. Jest w niej dużo retrospekcji, w związku z czym musiałam to jakoś rozwiązać, żeby było wiadomo, kiedy akcja toczy się współcześnie, a kiedy w przeszłości. Momentami było to trudne do wykonania - mówiła w Dwójce Barbara Niedźwiecka, tłumaczka książki Susanne Lieder pt. "Astrid. Opowieść o Astrid Lindgren".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Astrid Lindgren literatura tłumacz KULTURA KSIĄŻKA Barbara Niedźwiecka