Polskie Radio
Section05

NATO

NASZ WYWIAD "NATO - to my. Musimy sprostać zadaniu adaptacji do wyzwań"

- Brakuje nam poczucia, że to my jesteśmy NATO i że to od nas zależy stan sojuszu. Transformacja i adaptacja NATO do nowych zagrożeń i nowej rzeczywistości, nowych realiów technologicznych, to także nasze zadanie - mówił portalowi PolskieRadio24.pl dr Jacek Raubo (Defence 24). Analityk podkreślał, że dlatego tak ważna jest edukacja na temat NATO. Zaznaczył, że choć NATO przechodziło rozmaite kryzysy, to wychodziło z nich obronną ręką. Nie poddało się też presji wyzwań, nawet tak potężnych jak zimna wojna.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2024 wojna na Ukrainie wojsko ŚWIAT Europa Ukraina Rosja USA Stany Zjednoczone Francja

ANALIZA Sercem jest artykuł 5. Co ustala Traktat Północnoatlantycki?

"Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". Fundamentem NATO jest obrona zbiorowa. Jest ona zapisana w artykule 5. Traktatu  Północnoatlantyckiego. Na mocy tego zapisu atak na jedno z państw NATO jest traktowany jako napaść na cały sojusz. Traktat zawiera w sobie także inną kluczową zasadę, którą wyraża motto NATO: "Animus in consulendo liber". Przypominamy, co ustala dokument, który leży u podstaw działań sojuszu.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2024 wojna na Ukrainie wojsko ŚWIAT Europa Ukraina Rosja USA Stany Zjednoczone ANALIZA Polska w NATO

ANALIZA Jak silne jest NATO? Ważne są armie narodowe, ich potencjał

Trzy miliony stoją na straży tarczy Sojuszu - przekazał w styczniu przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO gen. Rob Bauer. Siła NATO to przede wszystkim armie i uzbrojenie jego poszczególnych krajów. Jeśli jednak państwa zgadzają się na udział w danej operacji, udzielają wsparcia wojskowego na zasadzie dobrowolności.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2024 wojna na Ukrainie wojsko ŚWIAT Europa Ukraina Rosja USA Stany Zjednoczone ANALIZA Polska w NATO

ANALIZA Dziesięć rund rozszerzania NATO. W drodze kolejni kandydaci

Drzwi NATO są i pozostają otwarte dla każdego kraju europejskiego, który jest w stanie podjąć zobowiązania wynikające z członkostwa oraz przyczynić się do bezpieczeństwa w obszarze euroatlantyckim - tak zakłada polityka Sojuszu. Jest ona zapisana w artykule 10. Traktatu Północnoatlantyckiego stanowiącego sojusz. Na członkostwo w NATO liczą obecnie Ukraina, Gruzja, Bośnia i Hercegowina.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2024 wojna na Ukrainie wojsko ŚWIAT Europa Ukraina Rosja USA Stany Zjednoczone ANALIZA Polska w NATO

ANALIZA Najważniejsze szczyty NATO. Ten w Warszawie zmienił sojusz

Szczyt NATO to forum, na którym sojusz podejmuje i ogłasza najważniejsze decyzje. Biorą w nim udział szefowie rządów i głowy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Kiedyś organizowane rzadziej, w obliczu rosyjskiego zagrożenia stają się coraz częstsze. Przypominamy niektóre z ważniejszych szczytów NATO. Najbliższy odbędzie się w Waszyngtonie w dniach 9-11 lipca, w 75 rocznicę podpisania paktu. Przełomowe ustalenia zapadły m.in. na szczycie NATO w Warszawie w 2016 roku.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2024 wojna na Ukrainie wojsko ŚWIAT Europa Ukraina Rosja USA Stany Zjednoczone ANALIZA Polska w NATO

NATO zwiększy wsparcie Ukrainy. Jest zgoda członków Sojuszu

Jest zgoda sojuszników na większą rolę NATO w koordynowaniu pomocy dla Ukrainy. Poinformował o tym sekretarz generalny Paktu Jens Stoltenberg na zakończenie pierwszego dnia narady ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich Sojuszu w Brukseli. Nie chciał mówić o szczegółach, ale nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o stworzenie przez kraje NATO-wskie funduszu w wysokości stu miliardów dolarów na pięć lat.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Jens Stoltenberg

Umowa pokojowa z Rosją? Szef NATO podał kluczową kwestię

- Wsparcie dla Ukrainy powinno być mniej zależne od krótkoterminowych, dobrowolnych ofert pomocy. Dlatego dyskutujemy o zinstytucjonalizowaniu tego wsparcia w ramach NATO - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. - Im szybciej przekonamy Rosję, że nie jest w stanie wygrać wojny, tym szybciej dojdzie do podpisania umowy pokojowej - dodał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Jens Stoltenberg Europa Rosja wojna na Ukrainie

Rutte nowym szefem NATO? Minister Sikorski jednoznacznie

Polska uważa, że region Europy Środkowo-Wschodniej powinien mieć swoich przedstawicieli na wysokich stanowiskach w organizacjach międzynarodowych. Tak mówił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w Brukseli, przed rozpoczęciem dwudniowego spotkania szefów dyplomacji państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. O szczegółach Beata Płomecka, brukselska korespondentka Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Radosław Sikorski Beata Płomecka Europa ŚWIAT