Polskie Radio
Section05

NKWD

Dziennikarze w archiwum SBU. "Wiele dokumentów o Polsce"

Dwaj polscy dziennikarze spenetrowali kijowskie archiwum SBU, poszukując w 2009 roku dokumentów związanych z funkcjonowaniem więzienia NKWD we Włodzimierzu Wołyńskim. Okazało się, że wśród tysięcy akt ukraińskiego KGB, wiele jest związanych z losami Polaków. Jak przekonują, w przewrotny sposób archiwum sowieckich tajnych służb może dzisiaj uzupełnić wiedzę o wydarzeniach przełomowych dla naszego kraju. Przymierzają się do napisania o tym książki. Mówili w Polskim Radiu 24 Wojciech Pokora z Polskiego Radia Lublin i Paweł Bobołowicz, dziennikarz na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Wojciech Pokora historia Polski ZSRR 17 września 1939

"Od samego początku Stalin planował unicestwienie Polaków"

Publikacja "Wielki Terror w sowieckiej Gruzji 1937-1938. Represje wobec Polaków" została przygotowana przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji. Książka jest poświęcona ludobójstwu Polaków w Związku Radzieckim - zapomnianej zbrodni okresu sowieckich represji z lat 1937-1938.
Zobacz więcej na temat:  historia ZSRR Józef Stalin ZSRR Gruzja Instytut Pamięci Narodowej ludobójstwo Jarosław Szarek

Sowieci a podziemie. Walka o kształt Polski

Władze Związku Radzieckiego, poprzez działalność NKWD, pomagały komunistycznym władzom Polski w walce z podziemiem niepodległościowym. W audycji 7 Dni: Wschód o tym, jak wyglądała walka o kształt Rzeczypospolitej po, a także w trakcie, II wojny światowej, mówili prof. Grzegorz Motyka z Polskiej Akademii Nauk i Łukasz Adamski z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL ZSRR komunizm II wojna światowa

"Władze PRL do końca walczyły z prawdą o Katyniu"

Rewolucja „Solidarności” była momentem, w którym zaczęto mówić otwarcie o tematach tabu w PRL. Jednym z tych tematów była Zbrodnia Katyńska. 5 marca przypada 77. rocznica podjęcia przez Biuro Polityczne WKP(b) tzw. decyzji katyńskiej. O Zbrodni Katyńskiej mówił w audycji Historia Solidarności dr Witold Wasilewski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Katyń Związek Sowiecki ZSRR PRL cenzura Zbrodnia Katyńska historia Polski komunizm IPN HISTORIA