Polskie Radio
Section05

POLSKA

"Prawo do bicia"

Historia, która zdarzyła się w łódzkiej rodzinie, przypomina tragedię grecką. Żona z trojgiem dzieci opuszcza męża. Mąż zabija żonę, podpala jej nowy dom i popełnia samobójstwo. Najstarsza córka z płonącego domu ratuje dwie młodsze siostry. Dramat osadzony w realiach współczesnej Polski, gdzie istnieją organizacje walczące z przemocą w rodzinie, działa prawo, które nie broni ofiary, a kościoły i związki religijne głoszą miłość bliźniego. Wszystkie te instytucje są bezradne w obliczu narastających między dwojgiem ludzi złych emocji. Strach. Złość. Fizyczna przemoc. Rozpacz. Czy finał tej tragedii to efekt odtrącenia, zranionej miłości czy choroby ? W jakiej mierze mogło temu zapobiec otoczenie oraz liczne, powołane do obrony praw człowieka i ochrony rodziny, instytucje? Jedno jest pewne: pozostały trzy sieroty, którymi musi się zająć Dom Dziecka.
Zobacz więcej na temat:  dzieci dom dziecka

"Starzy ludzie wyczekują"

(Z dziejów polskiego reportażu) W ramach obchodów 75-lecia Polskiego Radia wracamy do najwspanialszych dzieł radiowych, a więc przypominamy reportaż, znanego białostockiego reportażysty zrealizowany 25 lat temu. Starzy ludzie czekają na przyjazd syna. Ich samotność ożywia to właśnie czekanie. Codzienne wychodzenie ojca na przystanek autobusowy to punkt kulminacyjny dnia. Jak długo? Czy reportaż ten stracił na aktualności? Po emisji rozmowa z autorem i innymi przedstawicielami "Białostockiej Szkoły Reportażu"- oprac. Janusz Deblessem
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Janicki Janusz Deblessem

"Stacja pamięci"

W Szamocinie koło Piły na starym, nieczynnym już dworcu kolejowym działa amatorski teatr prowadzony przez Lubę Zarębińską. Teatr ten został wyróżniony wielu prestiżowymi nagrodami, m.in. Ministra Kultury i Sztuki, Fundacji Kultury, Fundacji dla Polski, ostatnio Fundacji Batorego dla najlepszej organizacji pozarządowej, a także nagrodami zagranicznymi. Lubią nazywać swój dworzec "miejscem dla każdego", albo "Dworcem pamięci". Była to bowiem symboliczna stacja exodusu Polaków, Żydów i Niemców, którzy na kresach zachodnich współżyli zgodnie aż do czasów wojny. - W Szamocinie urodził się Ernst Toller, twórca ekspresjonizmu niemieckiego. Tu przyjaźnił się - on, Żyd pochodzący z bogatej rodziny kupieckiej - z Polakiem i Niemcem. Na "Stacji Pamięci" wystawia się "Ulicę żywych i umarłych", przedstawienie przygotowane według pamiętników Tollera. Na warsztaty teatralne do Szamocina przyjechała Towa Ben-Zwi, izraelska piosenkarka, która otrzymała od Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów tytuł "Człowieka pojednania". - Wieczór szabatowy, który rozpoczął się wystawieniem…
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Wyrzykowski Niemcy

"Na falach eteru"

Audycja dokumentalna otwierająca cykl przygotowany przez Studio Reportażu i Dokumentu PR z okazji 75-lecia Polskiego Radia. 1 lutego 1925 roku próbna stacja nadawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego rozpoczęła codzienną emisję programów radiowych i był to moment narodzin radiofonii w Polsce. "Na falach eteru" to opowieść właśnie o tych czasach, kiedy radio było najświeższym wynalazkiem i zachłystywał się nim cały świat. W audycji można usłyszeć, pochodzące z taśm archiwalnych głosy ludzi, którzy w latach dwudziestych, pomimo wielkich problemów technicznych, tworzyli w Polsce radio od podstaw. Ich głównym atutem był ogromny entuzjazm i wielka pasja. Byli to inżynierowie: Władysław Cetner, Józef Miński, Marek Kibiński, technik Adolf Herzig oraz kierownik Wydziału Propagandy i Kontroli (odpowiednika dzisiejszej promocji) Ryszard Michalczyk. Autorka przytacza też głos jednego z pierwszych spikerów Polskiego Radia - Tadeusza Bocheńskiego oraz fragmenty felietonów z cyklu "Almanach radiowy" profesora Macieja Józefa Kwiatkowskiego - najwybitniejszego znawcy…
Zobacz więcej na temat: 

"Czas reporterów"- "Z mroku i mgły"

26 stycznia minęła 55 rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. W tych dniach warto pochylić się nad przeszłością, o której nikomu nie wolno zapominać, tak w świecie jak i w Polsce, przez którą walcem przetoczył się holocaust. "Z mroku i mgły" - Ewy Michałowskiej i Krzysztofa Wyrzykowskiego jest wstrząsającym dokumentem ukazującym los dzieci żydowskich w obozie zagłady w Oświęcimiu. Tutaj się kończy kolejowy tor a teren jest otoczony zardzewiałym drutem kolczastym. Jak okiem sięgnąć ciągną się brązowe drewniane baraki, gdzieniegdzie sterczą kikuty wypalonych kominów. Pod stopami pył spopielonych ludzkich ciał. Tak dzisiaj wygląda Auschwitz - obszar piekła, po wojnie zamienionego w muzeum w Oświęcimiu . Właśnie na terenie dawnego obozu spotkali się po latach ci, którym dane było przeżyć, którzy ocaleli, mimo iż miało ich nie być, którzy byli uczestnikami i świadkami rozgrywającej się tu tragedii. Szczęśliwym zrządzeniem losu udało im się wrócić do życia bramą z osławionym napisem "Arbeit macht frei" . Bramą , przez którą kilka milionów…
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Wyrzykowski Ewa Michałowska dzieci pieczeń

"Wybór Grzesia"

15 letni Grześ, wychowanek Domu Dziecka w Wałbrzychu zamarzł w Boguszowie Gorcach jako trzecia ofiara tej zimy. Wszystko wskazuje, że chłopiec dokonał świadomego wyboru. Wypadek ten wstrząsnął kadrą wychowawców i małymi mieszkańcami Domu Dziecka. Reporter przedstawia "stan ducha" tej placówki, słyszymy wypowiedzi dyrektorki, pedagogów i najbliższych kolegów, nawet duszpasterza. Wszyscy bardzo lubili Grzesia i nie potrafią zrozumieć, dlaczego doszło do tej tragedii. Może słuchacze spróbują poszukać odpowiedzi na to pytanie, zwłaszcza, że po audycji połączymy się z autorem reportażu. Dalszy ciąg dyskusji o Grzesiu, Domach Dziecka w Polsce i na Litwie, a także Domach Rodzinnych w audycji nocnej "Noc Tułaczy", którą poprowadzi Janina Jankowska. Przedstawimy w niej inne reportaże pokazujące los dzieci odepchniętych w Polsce i w rodzinach polskich na Litwie.
Zobacz więcej na temat:  dom dziecka Litwa dzieci Janina Jankowska