Polskie Radio
Section05

Paweł Lekki

80. rocznica wybuchu II wojny światowej a relacje polsko-niemieckie

Jak po 80 latach od wybuchu II wojny światowej wydarzenia te wpływają na relacje polsko-niemieckie? Czy można zachować pamięć o tych tragicznych wydarzeniach nie pogarszając jednocześnie współczesnych relacji między Polakami i Niemcami? Jak wygląda obecna polityka historyczna w Niemczech? Czy kwestia reparacji to dzisiaj realny postulat? 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT II wojna światowa Niemcy relacje polsko-niemieckie reparacje wojenne

Ekspert: pieniądze na wspólną politykę rolną to ogromna część budżetu UE

Janusz Wojciechowski został polskim kandydatem do Komisji Europejskiej. Ubiega się on o objęcie teki komisarza ds. rolnictwa. - Na pewno jest to ważna teka, ale mało eksponowana. Jest ważniejsza z punktu widzenia państw, dla których rolnictwo jest istotne. Dla Polski jest to ważny obszar - komentuje dr Jolanta Szymańska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Adam Balcer Komisja Europejska Janusz Wojciechowski Unia Europejska

Janusz Odziemkowski o pakcie Ribbentrop-Mołotow: to umożliwiło Hitlerowi rozpoczęcie wojny

- Nie ma wątpliwości, że pakt Ribbentrop-Mołotow umożliwił Hitlerowi rozpoczęcie wojny i jednocześnie był początkiem końca krajów bałtyckich, a dla Polski oznaczało to 45 lat uzależnienia od ZSRR ze wszystkimi konsekwencjami – w sferze psychicznej, w sferze wychowania społeczeństwa i w kwestii gospodarczej - ocenił prof. Janusz Odziemkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT polityka II wojna światowa pakt Ribbentrop-Mołotow Rosja Niemcy ZSRR

Ekspert: najwięcej problemów Bliskiego Wschodu ogniskuje w sobie konflikt syryjski

- W powszechnej percepcji dla świata konfliktem najbardziej destabilizującym jest konflikt polityczny Iranu z jego sąsiadami: Arabią Saudyjską, ZEA i z drugiej strony z Izraelem. Ten konflikt jeszcze nie przerodził się w konflikt zbrojny - mówi dr Łukasz Fyderek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dlaczego dla Polski i Europy groźniejszy jest akurat konflikt syryjski?
Zobacz więcej na temat:  Bliski Wschód Liban Jacek Czaputowicz Syria wojsko ONZ Łukasz Fyderek Adrian Bąk Piotr Kowalczuk

Ekspert o Powstaniu Warszawskim: dla Niemców to bardzo niewygodny temat

- Niemieccy historycy mają świadomość tego, co Niemcy zrobili w Warszawie i jaki miało to wymiar. Jeśli jednak dochodzi do tematu reparacji, zawsze pojawia się taki blok, że "w sumie to nie, bo to już zamknięta sprawa". Zresztą niemiecki urząd stoi na tym samym stanowisku - mówi Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica. Czy Niemcy odpowiedzą za zbrodnie, których dokonali w Warszawie 75 lat temu? 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Powstanie Warszawskie Niemcy zbrodnie wojenne reparacje wojenne ONZ Heiko Maas polityka

Prof. Lewicki o USA: mamy do zyskania bardzo ważnego sojusznika

- Prezydent Polski spotyka się z prezydentem USA czwarty raz w ciągu dwóch lat. Nie znam w historii powojennej USA podobnego przykładu. Takiej intensywności nie było nawet swego czasu z najbliższymi sojusznikami - mówi prof. Zbigniew Lewicki z UKSW. Co oznacza dla Polski trzydniowa wizyta Donalda Trumpa w naszym kraju, która rozpocznie się już 31 sierpnia?
Zobacz więcej na temat:  Serbia Rosja Donald Trump w Polsce Donald Trump polityka ŚWIAT Marta Szpala Zbigniew Lewicki

"Magazyn europejski". Brexit wg Borisa Johnsona

- Boris Johnson był jedną z twarzy tej frakcji konserwatywnej, która najmocniej optowała za tzw. twardym brexitem. Wkrótce po referendum za taki uznawano opuszczenie wspólnoty przez Wielką Brytanią, które będzie zakładało minimalne związki ze wspólnotą, w tym wyjście ze wspólnego ryku i unii celnej – mówił w Polskim Radiu 24 Michał Strzałkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Brexit Theresa May Unia Europejska Wielka Brytania

Ekspert: szefowa KE nie chce nas przypiekać na grillu, tylko szukać kompromisu

- Ursula von der Leyen została wybrana, jeśli chodzi o Radę Europejską, głosami polskiego rządu - mówi wprost prof. Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy dzisiejszego spotkanie szefowej Komisji Europejskiej z premierem Mateuszem Morawieckim jest zapowiedzią nowego rozdziału współpracy w ramach Unii Europejskiej?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Komisja Europejska Unia Europejska Ursula von der Leyen Mateusz Morawiecki Krzysztof Szczerski polityka

Ekspert: Ukraińcy chcieli wymiany elit politycznych

- Żadna intryga polityczna i najlepiej napisany scenariusz nie sprawdziłby się, gdyby na Ukrainie nie było mocnego zapotrzebowania na bardzo głębokie zmiany związane z wymianą elity politycznej oraz wprowadzeniem kompletnie nowych twarzy. Wczoraj byliśmy tego świadkami - mówi dr Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich. Czy partia Sługa Narodu stworzy większość bez koalicjanta?
Zobacz więcej na temat:  Ukraina ŚWIAT Adam Eberhardt

Ekspert: nie dać się zdominować Ursuli von der Leyen

Ursula von der Leyen w Parlamencie Europejskim cieszy się większym uznaniem wśród opozycji, niż dominujących partii. - Poparcie opozycji wynika z pewnej ideologicznej linii, którą reprezentuje Ursula von der Leyen - mówi Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica, komentując wystąpienie kandydatki na przewodniczącą KE przed eurodeputowanymi. W parlamencie głosowanie nad tą kandydaturą.
Zobacz więcej na temat:  Ursula von der Leyen Parlament Europejski Frans Timmermans Gitanas Nauseda księżyc apollo 11