Polskie Radio
Section05

Paweł Siwek

Piotr Pielaszek: jedne skrzypce to trzy miesiące pracy

- Mój ojciec jest lutnikiem, to od niego czerpałem inspirację i pomysł na ten zawód. Od zawsze byłem zainteresowany jego pracą i już jako dziecko zaglądałem do pracowni. Fascynowały mnie te stare instrumenty. Lubiłem pracę manualną w drewnie. Gdy inne dzieci były zajęte zabawkami, ja bawiłem się młotkiem i piłą - mówił w "Poranku Dwójki" Piotr Pielaszek - laureat Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  lutnik instrumenty strunowe instrumenty Dwójka KULTURA

Tantiemy również za filmy w serwisach streamingowych

- W Polsce tantiemy przysługują twórcom na każdym etapie dystrybucji filmu, poza internetem, który czasami staje się głównym źródłem jego udostępniania. Rzeczywiście tak jest, że dany obraz trafia na serwis streamingowy na wyłączność, nie można go obejrzeć nigdzie indziej, a polskie prawo jak dotąd tantiem za emisję w internecie nie przewiduje. To bardzo niesprawiedliwa sytuacja - mówi Dominik Skoczek, dyrektor Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka KULTURA prawo autorskie

Jerzy Kornowicz: opłata reprograficzna służy wszystkim

- Rozwiązanie to służy producentom sprzętu elektronicznego, bo pozwala im się ucywilizować i nadal czerpać zyski w ramach mechanizmu napędzania atrakcyjności ich produktów przez zasoby internetu. Służy też społeczeństwu, bo ma lepiej wyposażony internet. Wreszcie służy polskiej kulturze, bo staje się ona konkurencyjna oraz władzy, która znajduje zbalansowany mechanizm równowagi pomiędzy różnymi racjami - mówił w "Poranku Dwójki" Jerzy Kornowicz, kompozytor.
Zobacz więcej na temat:  opłata Dwójka sprzęt rtv ubezpieczenie zdrowotne KULTURA

"Domówka z Dwójką". Wacław Zimpel: czuję się sonorystą

- Sonoryzm to taka dziedzina, która nas wszystkich cały czas otacza. Cały czas mamy do czynienia z jakimś dźwiękiem. Wydaje mi się, że otwarcie się na świadome słuchanie otoczenia skłania do słuchowej refleksji i bardzo inspiruje w poszukiwaniu dźwięku, także przy użyciu różnych instrumentów - mówił Wacław Zimpel, współgospodarz najbliższej "Domówki z Dwójką" (15.05).
Zobacz więcej na temat:  Domówka w Dwójce koncert Dwójka KULTURA

Polacy z operowymi Oscarami. "Nasi śpiewacy mają na świecie mocną pozycję"

W poniedziałek (10.05) odbyła się gala International Opera Awards 2020. Wśród laureatów najważniejszej i najbardziej prestiżowej nagrody w branży operowej znaleźli się kontratenor Jakub Józef Orliński, scenografka Małgorzata Szczęśniak i Teatr Wielki w Poznaniu. - Świadczy to o jednym: Polacy aktywnie uczestniczą w życiu operowym - komentował Jacek Marczyński, krytyk muzyczny.
Zobacz więcej na temat:  opera Jakub Józef Orliński KULTURA Dwójka

"Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego". Od komponowania do gotowania

- Gioacchino Rossini specjalizował się w różnych rodzajach mięs. Do dziś słynne są filety wołowe à la Rossini. Na całym świecie przywołuje się to jako recepturę mistrza. My również przywołujemy filety wołowe w naszej sztuce. Gdy spektakl był grany na żywo, można było nawet dostać przepis - mówiła w "Poranku Dwójki" Natalia Babińska, reżyserka spektaklu operowego "Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego".
Zobacz więcej na temat:  opera Gioacchino Rossini KULTURA Dwójka

14. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy. "O zwycięstwie decyduje walor brzmieniowy"

- W tym roku do konkursu zgłoszono 88 instrumentów z 14 krajów. Na ilość instrumentów niewątpliwie wpłynęła pandemia, ponieważ nie wszyscy mogli dostarczyć wykonane przez siebie skrzypce. Jednak rekordzistami są lutniści z Polski, bo mamy ich 28, zgłoszono także 19 instrumentów z Włoch - opowiadała Alina Kurczewska o kolejnej odsłonie Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego.
Zobacz więcej na temat:  skrzypce Dwójka lutnik instrumenty KULTURA Henryk Wieniawski

Gerda Taro. Świat zawdzięcza jej fotografie z wojny domowej w Hiszpanii

- Pod koniec lat 30. XX wieku Gerda Taro, Robert Capa i David "Chim" Seymour kilkukrotnie jeździli do Hiszpanii, gdzie trwała wojna domowa. Z wyjątkiem jakiś pojedynczych klatek, które zostały wydrukowane jeszcze w latach 30. aż do roku 2007 ich zdjęcia były w ogóle nieznane. Wtedy to w Meksyku odkryto tę ogromną, liczącą 3,5 tys. negatywów, spuściznę - mówiła Joanna Kinowska, historyczka sztuki.
Zobacz więcej na temat:  fotografia Dwójka SZTUKA KULTURA

"Konstytucja 3 maja przygotowywała kraj do wyzwań XIX w."

- Ustawa zasadnicza sprzed 230 lat przyniosła istotne zmiany społeczeństwu i ustrojowi Rzeczypospolitej, przygotowując ją do takiego XIX wieku, który byłby dużo lepszy niż ten, który faktycznie nastąpił - mówił w Programie 2 Polskiego Radia prof. Richard Butterwick-Pawlikowski, autor książki "Konstytucja 3 Maja. Testament Rzeczypospolitej Obojga Narodów".
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja 3 Maja Dwójka Muzeum Historii Polski