Polskie Radio
Section05
Piotr Kędziorek

Kłapacze z pogranicza śląsko-morawskiego

Od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty w miejscowościach na pograniczu śląsko-morawskim, grupy chłopców chodzą i hałasują terkotkami, grzechotkami i kołatkami młotkowymi (zwanymi klekotkami lub klepaczkami), zastępując w ten sposób bicie kościelnych dzwonów. Spotykają się pierwszy raz po mszy w Wielki Czwartek, potem cztery razy w Wielki Piątek i trzy razy w Wielką Sobotę - ostatni raz o 15.00.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Patrycja Zisch

O oczyszczaniu duszy

W dość powszechnej opinii, znany w Egipcie, rytuał zār jest mylnie uznawany za formę egzorcyzmu. W rzeczywistości ma na celu przywrócenie harmonii życia wewnętrznego uczestników. Pozwala kobietom pozbyć się napięć i frustracji, wynikających z uwarunkowań społecznych, które ograniczają ich ruchy, styl, ubiór, głosy, a nawet marzenia.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Egipt Wielki Post Barbara Ogrodowska

Jorcajt – czas chasydów

Jorcajt (rocznica śmierci), w szczególności jorcajt cadyka, jest dla chasydów bardzo ważnym wydarzeniem. Wierzą oni, że w tym dniu dusza zmarłego powraca do miejsca pochówku. Jednocześnie cadyk, nawet po śmierci, jest swoistym kanałem pośredniczącym pomiędzy chasydem a Stwórcą. Zatem jorcajt cadyka jest niepowtarzalną okazją do bezpośredniego kontaktu z Nim, a zaniesione wtedy prośby i modlitwy zostaną wysłuchane.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa

Wielki Post na Lubelszczyźnie i projekt "Senjawazabawa"

O tradycjach Wielkiego Postu na Lubelszczyźnie - zakazach, poszczeniu i jałmużnie - opowiadała prof. Mariola Tymochowicz z Instytutu Nauk o Kulturze UMCS w Lublinie. Mówiliśmy o wydarzeniu w Bemowskim Centrum Kultury w Warszawie. “Senjawazabawa” to koncert którego przewodnim motywem są kołysanki i pieśni dziecięce, jednak w niekoniecznie dziecięcych aranżacjach.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Wielki Post dzieci

Konkurs Muzyki Folkowej. Kędziorek: wielu artystów zyskuje grając na żywo

Po niemal dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią, Radiowe Centrum Kultury Ludowej planuje kolejną odsłonę muzycznego konkursu, towarzyszącego Folkowemu Festiwalowi Polskiego Radia "Nowa Tradycja". - Chciałbym, żeby przyjechali do nas muzycy, którzy zakwalifikują się do finału Konkursu Muzyki Folkowej i żeby mogli spotkać się bezpośrednio przynajmniej z jurorami - mówi Piotr Kędziorek, szef RCKL.
Zobacz więcej na temat:  Nowa Tradycja Marcin Kusy Muzyczna Jedynka

Niebagatelny jubel. Warszawska Praga świętuje urodziny

10 lutego warszawska Praga obchodziła 373. urodziny. Praga rządzi się swoimi prawami, a na tle całej stolicy jest symbolem wyjątkowego charakteru. Praski folklor, klimat, kultura i tajemnice to źródło wielu fascynujących historii, wręcz inny świat. Z okazji urodzin dzielnicy Muzeum Warszawskiej Pragi zorganizowało szereg atrakcji, o których w "Poranku Dwójki" opowiedziała Anna Kraus, a praski przewodnik Jarosław Kaczorowski przybliżył nam niesamowity klimat tej części stolicy. Ponadto z okazji jubileuszu Muzeum Warszawskiej Pragi przygotowało program działań online.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa