Polskie Radio
Section05

Piotr Pogorzelski

Polityka historyczna Łotwy i Estonii

- Temat współpracy Łotyszów z Niemcami podczas II wojny światowej poruszany jest dziś na Łotwie m.in. przez sztukę. Poprzez filmy i spektakle historycy pokazują, że ludzie nie mieli wyboru. To trudny los społeczeństwa łotewskiego, z którym musi się ono zmagać do dnia dzisiejszego – powiedziała w programie 7 Dni Wschód dr Sandra Użule-Fons z Polskiego Radia. O polityce historycznej Estonii mówił z kolei Kazimierz Popławski z Przeglądu Bałtyckiego.
Zobacz więcej na temat:  Estonia Łotwa historia ZSRR III Rzesza II wojna światowa Związek Sowiecki ZSRR Sandra Užule-Fons

"Partnerstwo Wschodnie powinno być jednym z priorytetów UE"

Partnerstwo Wschodnie powinno stać się jednym z priorytetów Unii Europejskiej - takiego zdania są ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego, którzy spotkali się w Warszawie. W rozmowach wzięli też udział szefowie MSZ z innych państw: Chorwacji, Estonii, Rumunii i Szwecji oraz unijny komisarz do spraw europejskiej polityki sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannes Hahn. W audycji Spojrzenie Na Wschód mówił o tym dr Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Partnerstwo Wschodnie Unia Europejska grupa wyszehradzka Paweł Kowal Chorwacja Estonia Rumunia Szwecja

Znaczenie Partnerstwa Wschodniego dla UE

W środę, 12 kwietnia odbędzie się w Warszawie spotkanie Ministrów Spraw Zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego. O tym, jaki jest dziś stan Partnerstwa Wschodniego, jakie ma znaczenie w Europie i Unii Europejskiej mówili w programie 7 Dni Wschód dr Agnieszka Cianciara (Instytut Studiów Politycznych PAN) i Rafał Sadowski (Ośrodek Studiów Wschodnich).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Partnerstwo Wschodnie grupa wyszehradzka Rafał Sadowski Unia Europejska Komisja Europejska wizy Białoruś Ukraina Mołdawia Gruzja Azerbejdżan Armenia

Atak rosyjskich hakerów na Polskę, Czechy i Norwegię

Rosyjscy hakerzy z grup APT28 i APT29 stali za cyfrowymi atakami na ważne instytucje w Polsce, Czechach i Norwegii. Te grupy mają mieć powiązania z rosyjskim wywiadem wojskowym i Federalną Służbą Bezpieczeństwa. Kim są ludzie, którzy dokonują ataków hakerskich na instytucje publiczne, mówili w audycji 7 dni: Wschód Andrzej Kozłowski i Piotr Maciążek z portalu Defence 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 cyberagrożenia cyberatak szpieg haker hakerzy Rosja Andrzej Kozłowski FSB Czechy Norwegia

Nowe akcenty w polityce zagranicznej USA

Donald Trump podczas swojej piątkowej mowy inauguracyjnej skupił się głównie na Stanach Zjednoczonych. Mówił m.in. że każda decyzja dotycząc handlu, podatków, migracji i spraw zagranicznych będzie podejmowana tak, aby przyniosła korzyści amerykańskim pracownikom i rodzinom. O tym, czy jest to zapowiedź izolacjonizmu czy też amerykocentryzmu, rozmawiały w programie 7 Dni Wschód europeistka dr Agnieszka Cianciara (PAN) i dr hab. Agnieszka Legucka (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump USA Rosja Barack Obama

"Litwa, Łotwa i Estonia nie są republikami postsowieckimi"

Na początku stycznia ambasadorowie Litwy, Łotwy i Estonii w Niemczech zaapelowali do niemieckich mediów, by w odniesieniu do państw bałtyckich nie stosowali określenia "republiki postsowieckie". Wskazywali w liście, że „państwa bałtyckie nie znalazły się w Związku Radzieckim z własnej woli”. O sytuacji w tych krajach mówił w audycji 7 Dni Wschód Dominik Wilczewski z Przeglądu Bałtyckiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Litwa Łotwa Estonia Republiki Bałtyckie Związek Radziecki NATO Unia Europejska

Boże Narodzenie w Kościołach wschodnich

Dziś soczelnik, czyli prawosławna Wigilia. W tym samym czasie obchodzi ją także wielu innych chrześcijan obrządków wschodnich, między innymi staroobrzędowcy i grekokatolicy. O zwyczajach związanych z obchodami Bożego Narodzenia w rozmowie z Polskim Radiem 24 mówiła Maria Kertyczak, grekokatoliczka, przedstawicielka mniejszości ukraińskiej w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kościół prawosławny cerkiew prawosławna Wigilia chrześcijaństwo religia wiara prawosławie

Brexit topowym wydarzeniem dla Wschodu w 2016 roku

- To był rok obfitujący w wiele zdarzeń niosących długotrwałe strategiczne konsekwencje – stwierdził gość Polskiego Radia 24 - dr Sławomir Dębski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W audycji 7 Dni Wschód podsumowanie najważniejszych wydarzeń 2016 r. i próba przewidzenia ich konsekwencji w kolejnych miesiącach.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Rosja Ukraina Sławomir Dębski Wielka Brytania Unia Europejska Białoruś NATO Europa Wschodnia

Rosyjska soft power na Białorusi

- Rosyjska oferta cywilizacyjna jest opisywana jako przeciwstawna wobec - jak twierdzą ideolodzy na Kremlu - zgniłej, dekadenckiej cywilizacji Zachodu, która niesie zniszczenie i nie ma nic wartościowego do zaoferowania – powiedział w programie 7 Dni Wschód Kamil Kłysiński, współautor raportu Ośrodka Studiów Wschodnich „Koniec mitu bratniej Białorusi. Uwarunkowania i przejawy rosyjskiego soft power na Białorusi po 2014 roku”. O rosyjskiej soft power mówił także Piotr Żochowski z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja media Aleksander Łukaszenka

Naddniestrzańska Republika Mołdawska wybiera prezydenta

Obywatele Naddniestrza głosują 11 grudnia w wyborach prezydenckich. Czołowymi kandydatami na to stanowisko są obecny szef państwa, Jewgienij Szewczuk i przewodniczący Rady Najwyższej Wadim Krasnosielski. O kampanii wyborczej i sytuacji w tym parapaństwie mówili w audycji 7 Dni Wschód Jakub Pieńkowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) i Kamil Całus (Ośrodek Studiów Wschodnich).
Zobacz więcej na temat:  Mołdawia wybory prezydenckie Rosja naddniestrze

Wybory w Bułgarii i Mołdawii. Wyniki korzystne dla Rosji?

Mołdawianie i Bułgarzy wybrali w ostatnim czasie prezydentów swoich krajów. W pierwszym z nich zwyciężył Igor Dodon, przewodniczący Partii Socjalistów. Prezydentem Bułgarii został z kolei Rumen Radew z Bułgarskiej Partii Socjalistycznej. O wynikach wyborów i rosyjskim wpływie na nie mówili w audycji 7 Dni: Wschód Adam Balcer (Wise-Europa) i Maria Dyner (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
Zobacz więcej na temat:  Mołdawia Bułgaria wybory prezydenckie Rosja Adam Balcer Unia Europejska NATO