Polskie Radio
Section05

Politechnika Warszawska

Rozpoczęcie roku akademickiego. Premier: możemy przeznaczać rekordowe kwoty na badania, rozwój i innowacyjność

Na naszych oczach dzieje się wielka rewolucja; niektórzy nazywają ją IV rewolucją przemysłową. Poziom wiedzy jest niespotkany i to powoduje, że świat - dziś na rozdrożu - może pójść w dobrym kierunku - powiedział premier Mateusz Morawiecki na piątkowej inauguracji roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki studia edukacja społeczeństwo premier

Kard. Nycz do studentów: między wiarą i rozumem nie ma sprzeczności

- Możecie z ufnością wchodzić w nowy rok akademicki - powiedział w piątek kard. Kazimierz Nycz w czasie mszy św. inaugurującej nowy rok na Politechnice Warszawskiej. Hierarcha podkreślił jednocześnie, że między wiarą i rozumem nie ma sprzeczności. Jak zaznaczył, to są dwa źródła dane człowiekowi przez Boga. Eucharystia z udziałem studentów i władz uczelni odbyła się w stołecznym kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. W czasie liturgii odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  studia POLSKA edukacja Kościół wiara Kazimierz Nycz społeczeństwo

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad polską szczepionką przeciw COVID-19

Preparat może zostać wkrótce przetestowany na zwierzętach. Teraz naukowcy szukają partnera - firmy farmaceutycznej - która pomoże w kolejnym kroku czyli w badaniach na ludziach. O polskiej szczepionce przeciwko COIVD-19​ mówi profesor Tomasz Ciach z Wydziału Inżynierii Chemicznej Politechniki Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  kancelaria prezydenta Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosja historia Polski

Profesor Edward Habich - twórca polskich czołgów i ciągników

14 listopada mija 33. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych polskich inżynierów, wynalazcy, konstruktora i naukowca, profesora Edwarda Ludwika Habicha. Był jednym z pierwszych i zdecydowanie największym konstruktorem pojazdów specjalnych, słynącym z wielu wynalazków i nowatorskich rozwiązań. Profesor był także oddanym wykładowcą i kierownikiem Katedry Ciągników i Pojazdów Specjalnych Politechniki Warszawskiej. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA motoryzacja mechanika

"Uczelnie powinny dawać przykład poszanowania wolności przekonań". Prezydent na Politechnice Warszawskiej

- Tradycja obrony polskiej wolności trwała i rozwijała się w tych murach przez dziesięciolecia - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej. To, że cieszymy się dziś pokojem i korzystnymi warunkami rozwoju, zawdzięczamy naszym wielkim poprzednikom - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo edukacja Andrzej Duda

Warszawa: do 10 października studenci mogą ubiegać się o stypendium im. Jana Pawła II

- Od początku września studenci z warszawskich uczelni mogą składać wnioski o stypendium m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. Jest to 16. edycja programu stypendialnego. Nabór wniosków potrwa do 10 października 2020 roku - poinformowało w poniedziałek Centrum Myśli Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa szkolnictwo wyższe pomoc społeczna Uniwersytet Warszawski Mazowsze mazowieckie regiony POLSKA

Prof. Jan Szmidt: w życiu miałem dużo szczęścia

Wybitny polski uczony, elektronik, rektor Politechniki Warszawskiej, Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich przyznaje, że do dziś lubi stawiać czoła trudnościom. - Jak ktoś mówi, że czegoś nie da się zrobić, albo niemożliwe jest połączenie takiej funkcji z tamtą, bo to za dużo pracy, to się da - zdradza swoje życiowe credo prof. Jan Szmidt.
Zobacz więcej na temat:  elektronika Krzysztof Michalski NAUKA STYL ŻYCIA

Bioimplanty dla medycyny i weterynarii

Już ponad 25 razy pomogli ciężko chorym. A kto i jakiej pomocy udzielił? To naukowcy, inżynierowie oraz studenci z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. A co robią? Przygotowują elementy, bioimplanty pomagające podczas bardzo trudnych operacji. Te otrzymane elementy "części zamienne" ludzkiego i zwierzęcego organizmu pokazują ogromne możliwości inżynierii materiałowej.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie medycyna Artur Wolski NAUKA

NASZ WYWIAD Jakie umiejętności powinien mieć "Inżynier 4.0"?

- Transformacji cyfrowej w przemyśle towarzyszy transformacja całego łańcucha. Trzeba zbudować łańcuch z dostawcami, z odbiorcami, potrzebna jest odpowiednia komunikacja do rynku, z kolei do wewnątrz firmy, potrzebne są takie umiejętności jak otwarta komunikacja, budowanie zespołu, jak motywowanie ludzi. To są wszystko umiejętności, których do tej pory nie przypisywano inżynierom. Teraz oczekiwanie jest takie, żeby je posiadali - mówiła w rozmowie z PolskieRadio24.pl Dominika Bettman, prezes Siemensa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA studia staż technika technologie Europejski Kongres Gospodarczy 2019