Polskie Radio
Section05

Polonia

Program dwujęzyczności w Stanach Zjednoczonych szansą dla młodych Polaków

W Stanach Zjednoczonych coraz popularniejszy jest program dwujęzyczności. Zgodnie z amerykańskim prawem, na prośbę rodziców, szkoły publiczne rozważają tworzenie klas, w których zajęcia z wszystkich przedmiotów, prowadzone są w językach - angielskim i dodatkowym. Udowodniono już naukowo, że absolwenci takich klas osiągają lepsze wyniki w nauce na kolejnych poziomach edukacji.
Zobacz więcej na temat:  Polonia w USA Stany Zjednoczone

Karta Polaka po raz pierwszy trafiła do mieszkańców Ameryki Łacińskiej

Pierwsi przedstawiciele Polonii w Ameryce Łacińskiej otrzymali Karty Polaka. Podczas uroczystości w Domu Polonii w Warszawie odebrali je: Gabriel Kotecki i Lourival de Araujo Filho. – Karta Polaka, która z sukcesem już zafunkcjonowała, ale jej działanie zostało rozszerzone, powinna służyć Polakom na całym świecie – podkreślił wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.
Zobacz więcej na temat:  MSZ Brazylia Jan Dziedziczak Szymon Szynkowski

Polacy w świecie. O oskarowych szansach "Bożego Ciała"

W Los Angeles w niedzielę odbędzie się 92. ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Dzieło Jana Komasy "Boże Ciało" walczy o Oscara w kategorii dla najlepszego filmu międzynarodowego. O nastrojach panujących wśród polskich filmowców przed oskarową galą mówiliśmy w audycji "Polacy w Świecie".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wilno Litwa Polacy za granicą Kazachstan repatrianci Boże Ciało Brexit

Działacz polonijny ws. sądów: trwa walka trzeciego pokolenia AK z trzecim pokoleniem UB

- Pamiętajmy, że duża część sędziów pochodzi z pokoleń, które wydawały skandaliczne wyroki śmierci na bohaterów polskiego podziemia a ukształtowanych tuż po wojnie, w tworzonych przez komunistów 3-miesięcznych przyspieszonych szkołach - mówił w Polskim Radiu 24 działacz polonijny Sławomir Wróbel. Gościem audycji był także artysta plastyk Wojciech Korkuć.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Michał Rachoń reforma sądownictwa sądownictwo Trybunał Konstytucyjny sąd protest manifestacje

"Polacy w Świecie". 60 lat działalności polskiego teatru w Wilnie

- Przez 60 lat polskie słowo utrzymało się na scenie, w różnych miejscach i formie. Początki były trudne. W czasach powojennych władze sowieckie starały się by język polski zniknął z Wilna, to prawie się udało. Dopiero w 1960 pani Janina Stróżanowska stworzyła mały teatr amatorski – mówił w Polskim Radiu 24 Edward Kiejzik, aktor Polskiego Teatru Studio w Wilnie
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wilno Edyta Poźniak Litwa Polacy za granicą Wileńszczyzna Ukraina