Polskie Radio
Section05

Senat

Senat zbierze się na dwudniowym posiedzeniu. Zajmie się m.in. wsparciem kredytobiorców

W środę rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Senatu. Izba zajmie się między innymi ustawą o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Wprowadza ona wakacje kredytowe, zawiera też przepisy mające na celu wzmocnienie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców oraz wydłuża działanie tarcz antyinflacyjnych do 31 października.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka kredyt pomoc

Piotr Kaleta o zachowaniu Klaudii Jachiry: są granice śmieszności

- Polacy potrafią wyciągnąć wnioski z tego, jak zachowują się ich wybrańcy w Sejmie. Posłem się bywa, przez cztery lata można pokazać, że jest się prawdziwym patriotą, albo pokazać, że jest się błaznem. To od Polaków będzie zależał kształt następnego parlamentu, to już niedługo, trzeba wyciągać wnioski - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kaleta (PiS).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tomasz Grodzki polityka POLSKA Adrian Klarenbach Sejm aborcja

Konstytucja marcowa. "Budowanie fundamentów nowego państwa"

Uchwalenie 17 marca 1921 roku konstytucji położyło podwaliny pod budowę nowego państwa polskiego, które 11 listopada 1918 roku rozpoczęło swoją historię po 123 latach zaborów. - To czas chyba nieporównywalny z żadnym innym okresem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o uchwaleniu Konstytucji marcowej prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne dyplomacja Andrzej Nowak Józef Piłsudski rząd reformy 11 listopada historia Europy konstytucja 3 maja Księstwo Warszawskie Roman Dmowski Ignacy Daszyński Maciej Rataj

Głosowanie ws. Izby Dyscyplinarnej SN. Sejm odrzucił większość poprawek Senatu

Sejm odrzucił kluczowe poprawki Senatu, zgłoszone do ustawy o Sądzie Najwyższym. Chodzi o przepisy, które mają spełnić warunki porozumienia rządu z Komisją Europejską i doprowadzić do odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy. Ustawa likwiduje Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego i zastępuje ją organem działających na innych zasadach - Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy Krajowy Plan Odbudowy Sejm polityka

Sejmowa komisja zdecydowała ws. ustawy o SN. Rekomenduje odrzucenie większości senackich poprawek

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka rekomenduje odrzucenie większości poprawek Senatu do prezydenckiej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. We wszystkich głosowaniach 14 posłów było za, a 16 przeciw. Przyjęte zostały jedynie poprawki o charakterze legislacyjnym. W tym przypadku posłowie głosowali jednomyślnie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Sejm Sąd Najwyższy reforma sądownictwa

Senackie poprawki ws. SN. Wójcik: nie godzimy się na demolowanie wymiaru sprawiedliwości

- Nie możemy zgodzić się na zdemolowanie wymiaru sprawiedliwości, na podważanie statusu sędziów, na wyższość prawa wspólnotowego nad polską konstytucją; nigdy na to się nie zgodzimy - oświadczył w imieniu Solidarnej Polski minister w KPRM Michał Wójcik, odnosząc się do senackich poprawek do ustawy o SN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy reforma sądownictwa Michał Wójcik Solidarna Polska

"Nie sądzę, żeby uzyskały naszą pozytywną opinię". Marek Ast o poprawkach Senatu do ustawy o SN

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zajmie się jutro poprawkami Senatu do prezydenckiej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Zakłada ona między innymi likwidację Izby Dyscyplinarnej. Zmiany mają pozwolić na zakończenie sporu z Komisją Europejską i odblokowanie dla Polski pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Marek Ast z PiS krytykuje poprawki Senatu i przewiduje ich odrzucenie.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy prawo ustawa Sejm POLSKA sądownictwo

Zielone światło dla Krajowego Planu Odbudowy. Czy na pewno?

– Komisja Europejska dała zielone światło dla polskiego KPO po bardzo dogłębnej ocenie; pierwsza wypłata środków będzie możliwa, gdy zostanie wdrożone nowe prawo dotyczące spraw dyscyplinarnych sędziów – mówiła w czwartek podczas wizyty w Warszawie szefowa KE Ursula von der Leyen. Ze słowami szefowej Komisji Europejskiej w "Klubie Trójki" polemizowali prof. Genowefa Grabowska, prawnik, polityk i profesor nauk prawnych, oraz Marek Król, dziennikarz, polityk i były redaktor naczelny "Wprost".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wojciech Reszczyński Klub Trójki społeczeństwo Genowefa Grabowska Marek Król Unia Europejska Krajowy Plan Odbudowy Komisja Europejska fundusze unijne Ursula von der Leyen Sąd Najwyższy ustawa