Polskie Radio
Section05

Śląsk

Abp Skworc: macierzyństwo nie ogranicza się do funkcji biologicznej i wychowawczej

Macierzyństwo nie ogranicza się do funkcji biologicznej i wychowawczej, ale sięga głębiej, polega na "rodzeniu" w sensie duchowym - budowaniu domu jako więzi, relacji miłości - mówił do uczestniczek niedzielnej pielgrzymki kobiet i dziewcząt w Piekarach Śląskich abp Wiktor Skworc.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Katowice Piekary Śląskie pielgrzymka kobieta społeczeństwo poród wiara katolicyzm chrześcijaństwo regiony

Białoszewski, Kilar i Wielki Redaktor w Szczebrzeszynie

Trwa Festiwal "Stolica Języka Polskiego" w Szczebrzeszynie. Patronem wydarzenia jest Miron Białoszewski. Dla uczczenia setnej rocznicy urodzin pisarza i poety zaprezentowany został muzyczno-poetycki spektakl "Powidoki/Portrety Miron Białoszewski", a poza tym publiczność festiwalowa miała okazję spotkać się z Magdą Miśką-Jackowską, autorką małej monografii PWM o Wojciechu Kilarze; wręczono także Nagrodę Wielkiego Redaktora - jej laureatem został prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk.
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski Festiwal Stolica Języka Polskiego literatura poezja proza Szczebrzeszyn spektakl śląskie Wojciech Kilar muzyka filmowa biografia Martyna Podolska

Wojciech Kilar. Wspomnienie w 90. rocznicę urodzin

Wojciech Kilar, kompozytor muzyki filmowej i poważnej, obchodziłby w tym roku 90. urodziny. Napisał muzykę do ogromnej liczby filmów, takich jak m.in. "Pan Tadeusz", "Pianista", "Zemsta". Jest także autorem wielu wspaniałych utworów symfonicznych, takich jak "Krzesany", "Orawa", "Kościelec". Zmarł 29 grudnia 2013 w Katowicach. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Wojciech Kilar fortepian Francis Ford Coppola FILM MUZYKA Rzeszów Adam Rozlach Roman Polański Hollywood

Wsparcie dla Śląska. Eksperci: powrót do węgla nie będzie łatwy

Powrót do węgla jest potrzebny, ale na pewno nie będzie on trwały. Wydobycie teraz zwiększymy, ale nie uchroni to nas znacząco przed rosnącymi cenami ogrzewania domów i wzrostem ubóstwa energetycznego. Trzeba sobie zdać sprawę, że zima będzie trudna - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego i Mateusz Walewski, główny ekonomista BGK.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel fundusze unijne energetyka

Dziedzictwo przyłączenia Śląska do Polski - setna rocznica

- W tym roku po raz pierwszy obchodzimy święto - Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Zostało ono ustanowione właśnie po to, żeby się przebić do ogólnopolskiej świadomości z wielkim dziedzictwem i ważną historią tych powstań - drogi Ślązaków, by Śląsk do macierzy, do Polski przywrócić - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Kirejczyk (dyrektor Biura Programu "Niepodległa"). 
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska Niepodległa historia Polski Polskie Radio 24 POLSKA

Sztuka, która nie pozostawia obojętnym: festiwal "Beksiński na Śląsku"

W postindustrialnych przestrzeniach Tichauer Art Gallery w Tychach w związku z rozpoczęciem festiwalu "Beksiński na Śląsku" otwarto wystawę ponad 50 prac artysty. Można tam także oglądać wystawę multimedialną oraz innego rodzaju prace Zdzisława Beksińskiego. Wystawa potrwa do 25 września.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Zdzisław Beksiński Tychy wystawa Katarzyna Cygler Trójka SZTUKA malarstwo multimedia

Wystawa "Dla Ciebie, Polsko – Śląsk". Gliński: przybliża drogę powrotu Śląska do macierzy

Ten dzień w symboliczny sposób zamyka ciąg rocznic, które od 2017 roku celebrowaliśmy w ramach rządowego programu Niepodległa - stwierdził minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w liście do gości wernisażu wystawy "Dla Ciebie, Polsko – Śląsk" na dziedzińcu Pałacu pod Blachą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski Piotr Gliński Jarosław Sellin KULTURA Górny Śląsk

Po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich

20 czerwca po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich, ustanowiony przez Sejm specjalną ustawą 12 maja tego roku, z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. W ustawie napisano, że to święto "ku czci bohaterów - uczestników trzech Powstań Śląskich, którzy w latach 1919-1921 wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Andrzej Duda Sejm