Polskie Radio
Section05

Stanisław Pyjas

"Mimo śledztwa IPN nadal nie ukarano winnych". Zbigniew Ziobro o śmierci Stanisława Pyjasa

- Ekshumacja zwłok Stanisława Pyjasa i śledztwo Instytutu nie doprowadziły do ukarania winnych - stwierdził minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, dodając, że czterech funkcjonariuszy komunistycznych służb odpowiadało za utrudnianie śledztwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA społeczeństwo historia Polski historia PRL PRL służba bezpieczeństwa Zbigniew Ziobro

Andrzej Mietkowski: wszyscy zamierzali wracać

- Czytałem Dostojewskiego, kolejny już tom, to chyba były "Biesy", czytałem go w areszcie śledczym w Krakowie. To był ten sierpień, już od kilku tygodni byłem pakowany na 48 godziny, wychodziłem, zmieniałem koszulę, myłem zęby, łapałem następny tom Dostojewskiego, wychodziłem z domu, żeby coś zjeść, ale najczęściej nie dochodziłem do jadłodajni - wspominał w Programie 2 Polskiego Radia rok 1980 Andrzej Mietkowski, tłumacz i dziennikarz, działacz opozycji w czasach PRL, wieloletni pracownik Radia Wolna Europa.
Zobacz więcej na temat:  Robert Mazurek Andrzej Mietkowski Dwójka

Zabójstwa polityczne w PRL

- Większość przypadków morderstw politycznych w czasach PRL miała w jakimś stopniu charakter przypadkowy. Zabójstwa Grzegorza Przemyka, jak i Stanisława Pyjasa nie były planowane, były skutkiem nękania i zastraszania danej osoby. W każdym z tych przypadków mamy jednak do czynienia z ich upolitycznieniem – mówił w Polskim Radiu 24 Patryk Pleskot - historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL Patryk Pleskot Grzegorz Przemyk Tadeusz Płużański

Rocznica śmierci Pyjasa. "Zginął to za mało powiedziane"

Mija 40 lat od śmierci Stanisława Pyjasa, studenta polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracownika Komitetu Obrony Robotników i działacza opozycji. Jego ciało znaleziono 7 maja 1977 roku w bramie przy ulicy Szewskiej 7 w Krakowie. Zdaniem komunistycznych władz, śmierć Pyjasa nastąpiła w wyniku upadku ze schodów. O tamtych wydarzeniach mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Mietkowski, działacz opozycji w PRL-u i dziennikarz.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mietkowski PRL służba bezpieczeństwa KOR Bronisław Wildstein POLSKA

Ewa Stankiewicz: nie było woli, by wyjaśnić kto zabił Pyjasa

Dokument "Trzech kumplach" już w chwili emisji w 2008 roku wstrząsnął środowiskiem byłej opozycji. Opowiada losy trzech krakowskich studentów i kolegów – Bronisława Wildsteina, Lesława Maleszki i Stanisława Pyjasa. To rekonstrukcja zdarzeń, które doprowadziły do śmierci Pyjasa oparta na rozmowach z ludźmi, którzy ich znali i się z nimi przyjaźnili, ale też z oficerami Służby Bezpieczeństwa, którzy inwigilowali środowisko opozycyjne. Film demaskuje też Maleszkę – jak się okazało – donosiciela. O Stanisławie Pyjasie i "Trzech kumplach" mówiła w Polskim Radiu 24 współautorka filmu (obok Anny Ferens) Ewa Stankiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ewa Stankiewicz PRL Bronisław Wildstein