Polskie Radio
Section05

Stanisław Tym

Stanisław Tym: uważam się za komediopisarza. Posłuchaj radiowych wspomnień

- Ludziom bardzo są potrzebne jego mądre żarty i wnikliwe spostrzeżenia oraz jego własny sposób na życie, który brzmi: "idź za marzeniem aż do końca" - mówił o Stanisławie Tymie kompozytor Jerzy Derfel w Polskim Radiu w 2001 roku. Dziś przypada 87. rocznica urodzin tego znanego aktora, satyryka i felietonisty.
Zobacz więcej na temat:  aktorstwo TEATR Stanisław Bareja STS film polski komedia wspomnienie

"Była osobą, która przynosiła uśmiech i wiarę, że wszystko będzie dobrze". Magda Kuydowicz wspomina Zofię Merle

Po długiej i ciężkiej chorobie, w wieku 85 lat odeszła znakomita aktorka Zofia Merle. Widzowie pamiętają ją przede wszystkim z komedii Stanisława Barei, jednak katalog jej ról jest o wiele szerszy: współpracowała z najwybitniejszymi polskimi reżyserami.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM TEATR Zofia Merle odeszli 2023 Stanisław Bareja komedia STS Magda Kuydowicz Trójka

Nie żyje Zofia Merle - aktorka znana z ról w takich produkcjach jak m.in. "Miś", "Alternatywy 4" czy "Zmiennicy"

Zagrała niezliczoną liczbę ról drugoplanowych, występowała w serialach telewizyjnych i w znanych produkcjach filmowych. Zofia Merle wzięła także udział w ponad 40 produkcjach Teatru Polskiego Radia. Wszędzie, gdzie pojawiała się aktorsko, budziła niezwykle ciepłe uczucia u widzów, którzy polubili w niej charakterystyczny, trochę krzykliwy głos, wyrazistą fizis, komediowy sznyt w graniu. Aktorka odeszła w wieku 85 lat po długiej i ciężkiej chorobie.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Stanisław Bareja W POLSKIM RADIU Zofia Merle

Nie żyje Zofia Merle, aktorka znana m.in. z ról w "Misiu", "Alternatywy 4" czy "Zmiennikach"

Zagrała niezliczoną liczbę ról drugoplanowych, występowała w serialach telewizyjnych i w znanych produkcjach filmowych. Zofia Merle wzięła także udział w ponad 40. produkcjach Teatru Polskiego Radia. Wszędzie, gdzie pojawiała się aktorsko, budziła niezwykle ciepłe uczucia u widzów, którzy polubili jej charakterystyczny, trochę krzykliwy głos, wyrazistą fizis, komediowy sznyt w graniu. Aktorka odeszła w wieku 85 lat po długiej i ciężkiej chorobie.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Stanisław Bareja W POLSKIM RADIU Zofia Merle FILM

"Brunet wieczorową porą" Barei. Morderstwo w gęstym sosie absurdu

47 lat temu na ekranach polskich kin pojawiła się komedia kryminalna "Brunet wieczorową porą", dla Stanisława Barei dzieło przełomowe. Nie tylko zapowiadało nowy styl, z którym reżyser do dziś jest kojarzony, lecz także przełamało wcześniejszą niechęć krytyki do "bareizmów".
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Bareja Krzysztof Kowalewski Wiesław Gołas Jan Kobuszewski Jan Himilsbach Jonasz Kofta Anna Jantar Jacek Fedorowicz historia Polski historia PRL HISTORIA PRL Edward Gierek komunizm lata 70 1976 komedia kryminał film polski kino premiera

"Rejs": film kultowy i… całkowicie niezrozumiały

Jeżeli w polskiej kinematografii jakiś film zasługuje na – niestety nadużywane ostatnio – miano "kultowego", to jest nim "Rejs" Marka Piwowskiego, który miał premierę dokładnie 52 lata temu. Jednak jak się okazuje, młode pokolenie (tzw. pokolenie Z), chociaż zna cytaty z niego i ich używa, to jako całości kompletnie go nie rozumie! Z czego to wynika?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Marek Piwowski Jan Himilsbach Zdzisław Maklakiewicz Piotr Firan Trójka

Stanisław Bareja i "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz". Historia, cytaty, ciekawostki

"Od tego jest ścierka, żeby była brudna", "Stój cicho!", "Rozpoznałem pana po znaku rozpoznawczym" – to cytaty z kultowej komedii "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz", którymi Stanisław Bareja rozśmiesza całą Polskę już od 8 grudnia 1978 roku. W 43. rocznicę premiery filmu cały ranek i popołudnie spędziliśmy w towarzystwie zarówno samego Stanisława Barei, jak i Tadeusza Krzakoskiego oraz pozostałych bohaterów filmu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Stanisław Bareja FILM kino PRL komedia Ewa Ziętek Ewa Wiśniewska Janusz Gajos Bronisław Pawlik KULTURA

„Tymem do przodu” – nowa wystawa w Muzeum Karykatury

W Muzeum Karykatury w Warszawie otwarta zostanie 28 września wystawa „Tymem do przodu. Retrospektywa Stanisława Tyma”. Na ekspozycji zobaczyć będzie można żarty drukowane w „Tygodniku Kulturalnym”, gdzie jako rysownik zadebiutował w 1986 roku, oraz w „Rzeczpospolitej” (2001-2005). Prace reprezentują satyrę zaangażowaną, dotykają tematów społecznych i politycznych. O satyrze w audycji Kwadratura Kultury mówili Elżbieta Laskowska (dyrektor Muzeum Karykatury) oraz Edward Lutczyn (satyryk, rysownik).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Edward Lutczyn satyra Warszawa