Polskie Radio
Section05

Światowa Szachownica - archiwalne

"Chińczycy wydają 220 mld. dolarów na zbrojenia rocznie"

Rozpoczynający się w środę w Pekinie XIX krajowy zjazd Komunistycznej Partii Chin (KPCh) ma dodatkowo wzmocnić władzę prezydenta Xi Jinpinga. Prezydent zapowiada walkę z korupcją, ruchami separatystycznymi, rozwój armii oraz gospodarki. O tym, co to oznacza dla świata i czy mamy do czynienia z nadejściem okresu chińskiej dominacji mówił w audycji Światowa Szachownica prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Chiny komunizm Xi Jinping

Broń nuklearna - gwarantem światowego pokoju

Broń nuklearną posiadają Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja, Indie, Pakistan, Izrael oraz Korea Północna. Do USA i Rosji należy 92 proc. ładunków atomowych. Szef NATO Jens Stoltenberg z dystansem odniósł się do ONZ-owskiego traktatu o zakazie broni atomowej, za którym lobbował tegoroczny laureat Pokojowej Nagrody Nobla - Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej  (ICAN). Chodzi o przyjęty w lipcu ONZ-owski traktat zakazujący broni atomowej, którego jednak nie poparło dziewięć mocarstw jądrowych. O arsenałach broni jądrowej na świecie mówił w audycji Światowa Szachownica Andrzej Hładij z portalu Defence24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 broń nuklearna atom wojsko armia USA

Światowy handel bronią. Liderami USA, Chiny i Rosja

Rosja rozpoczęła w poniedziałek realizowanie dostawy sześciu używanych myśliwców MiG-29 do Serbii. Obiecała także dostarczenie Serbii 30 czołgów i 30 innych pojazdów opancerzonych. Serbski prezydent Aleksandar Vuczić oświadczył, że poza uzyskaniem myśliwców jego kraj zamierza również wzmocnić swą rakietową obronę powietrzną. Prowadzi się negocjacje w sprawie zakupu rosyjskich pocisków ziemia-powietrze S-300. O światowym handlu bronią mówił w audycji Światowa Szachownica analityk Juliusz Sabak z portalu Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Chiny USA broń handel bronią

USA gotowe na działania militarne wobec Korei Północnej

Donald Trump wezwał społeczność międzynarodową do izolacji władz w Pjongjangu. Prezydent USA podziękował Hiszpanii za wydalenie ze swego kraju ambasadora Korei Północnej. Skrytykował jednocześnie prezydenta Korei Północnej Kim Dzong Una za jego działania i prowokacyjne wypowiedzi. Dodał, że wolałby rozwiązać problem na drodze dyplomatycznej, ale jest przygotowany na działania militarne. O Korei Północnej w audycji Światowa Szachownica mówił Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump USA Pjongjang Korea Północna

Donald Trump przemawiał na forum ONZ

Prezydent Donald Trump zagroził całkowitą destrukcją Korei Północnej, jeśli zajdzie taka konieczność. Podczas przemówienia na forum ONZ w Nowym Jorku amerykański przywódca skrytykował także Iran. Prezydent Trump wezwał wszystkie kraje, by kierowały się własnymi interesami, ale podejmowały wspólne działania w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa. Przemówienie w audycji Światowa Szachownica komentował Tomasz Zalewski, były korespondent polskich mediów w USA.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ONZ Biały Dom USA Stany Zjednoczone Donald Trump

"Potencjał odstraszania NATO istnieje tylko dzięki USA"

Manewry Zapad 2017 odbędą się w dniach 14-20 września na Białorusi i w Rosji. Według oficjalnych informacji ma w nich wziąć udział około 12,7 tys. żołnierzy. Wywołują one niepokój w NATO, mimo zapewnień Moskwy, że scenariusz ćwiczeń jest obronny. O rosyjskich manewrach mówił w audycji Światowa Szachownica prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zapad 2017 Rosja NATO

„Chiny boją się rozwiązania siłowego na Półwyspie Koreańskim”

Członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ wezwali potępili Koreę Północną za ostatnią próbę jądrową. Stany Zjednoczone wezwały do drastycznego zaostrzenia sankcji wobec Pjongjangu i ostrzegły przed możliwością wojny. Chiny zapewniły, że nie dopuszczą do chaosu na Półwyspie Koreańskim. O postawie Pekinu wobec działań Korei Pn. mówił w audycji Światowa Szachownica prof. Bogdan Góralczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Korea Północna Chiny Kim Dzong Un Xi Jinping Pjongjang

"Korea z premedytacją wystrzeliła rakietę nad Japonię"

Pjongjang wystrzelił pocisk rakietowy, który przeleciał nad Japonią, rozpadł się na trzy części i wpadł do morza w odległości około 1200 kilometrów na wschód od przylądka Erimo na wyspie Hokkaido. O działaniach Korei Północnej w audycji Światowa Szachownica mówił Rafał Tomański, ekspert ds. Korei, autor książki "Niebo-Piekło. Zrozmieć Koreę".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Korea Północna Korea Południowa Japonia USA Rafał Tomański Chiny Rosja

Nowa strategia USA w Afganistanie

Prezydent Donald Trump w poniedziałkowym przemówieniu do narodu przedstawił nową, opartą na "pryncypialnym realizmie" strategię zakończenia trwającej od 16 lat wojny w Afganistanie. Przewiduje ona nieznaczne zwiększenie liczebności sił amerykańskich. Przedstawiciele Pentagonu, którzy omówili wystąpienie z dziennikarzami zapowiedzieli, że do Afganistanu wysłanych może zostać dodatkowo nie więcej niż 4 tys. żołnierzy amerykańskich. Decyzję prezydenta USA w audycji Światowa Szachownica komentował Witold Repetowicz z portalu Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Afganistan

Ekspert: Korea Północna nie zdecyduje się na użycie siły

Pjongjang zapowiada "tysiąckrotną zemstę" za surowe, bezprecedensowe sankcje nałożone przez ONZ. Amerykańska administracja zdecydowanie zaostrza kurs wobec północnokoreańskiego reżimu, a w tle swoje interesy rozgrywają inne mocarstwa. O tym, jakie to interesy i na ile groźny jest Kim Dzong Un, mówił w Światowej Szachownicy Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Korea Północna USA Kim Dzong Un

Londyn na geopolitycznej mapie świata po Brexicie

Trwają negocjacje brexitowe. Tymczasem, Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniża swoje długoterminowe prognozy dla Wielkiej Brytanii, a firmy zapowiadają wyprowadzkę z londyńskiego City. O skutkach Brexitu dla pozycji Wielkiej Brytanii w świecie mówił w audycji Światowa Szachownica dr Krzysztof Winkler z Grupy Badawczej Britannia na Uniwersytecie Warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Brexit Unia Europejska Wielka Brytania MFW

Trump w Polsce. "Koncepcja mocnego gospodarczego wsparcia"

Donald Trump odwiedził Warszawę i wziął udział w szczycie państw Trójmorza. Później udał się do Hamburga, by uczestniczyć w spotkaniu krajów G20, gdzie rozmawiał m.in. z Władimirem Putinem. O europejskiej wizycie prezydenta USA mówił w audycji Światowa Szachownica prof. Piotr Grochmalski, analityk Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump USA Trójmorze Hamburg G20 Chiny Rosja Europa Środkowo-Wschodnia

USA przestrzegają przed atakiem chemicznym w Syrii

Służby wywiadowcze USA informują o zwiększonej aktywności w syryjskiej bazie lotniczej w Szajrat  - poinformował rzecznik Pentagonu Jeff Davis. Zdaniem strony amerykańskiej aktywność ta może być związana z przygotowaniem do użycia broni chemicznej. O możliwych konsekwencjach ewentualnego ataku mówił w audycji Światowa Szachownica Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syria USA broń chemiczna Wojna w Syrii Andrzej Talaga Rosja Bliski Wschód

Kreml: Rosja odpowie na amerykańskie sankcje

Rosja odpowie na amerykańskie sankcje – zapowiedział kremlowski doradca Jurij Uszakow. Najbliższy współpracownik prezydenta Władimira Putina oświadczył, że Moskwa pracuje nad wariantami sankcji odwetowych. We wtorek amerykańska administracja objęła sankcjami Rosjan i rosyjskie organizacje związane z anektowanym Krymem i pogrążonym w wojnie Donbasem. O sytuacji na linii Rosja-USA mówił w audycji Światowa Szachownica prof. Zbigniew Lewicki z Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syria Kurdowie Rosja USA sankcje Władimir Putin