Polskie Radio
Section05

Syria

Syria wczoraj i dziś. Jaka przyszłość czeka ten kraj po upadku reżimu Baszara al-Asada?

Syryjska wojna domowa zaczęła się 15 marca 2011 roku, od krwawego stłumienia przez reżim Baszara al-Asada wielotysięcznych antyrządowych demonstracji, do jakich doszło w licznych miastach na fali tzw. Arabskiej Wiosny. Reakcja władz w Damaszku na wolnościowy zryw doprowadziła do wybuchu zbrojnego powstania, co z kolei wywołało jeszcze ostrzejsze działania reżimu. Upadek reżimu al-Asada w grudniu 2024 roku, zapowiada duże zmiany w układzie sił na Bliskim Wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Paulina Wilk Baszar al-Assad Krzysztof Strachota Mariusz Borkowski

Dramatyczna sytuacja w Syrii. "Brak dostępu do opieki medycznej"

- Wiele milionów Syryjczyków jest poza granicami kraju. Do końca zeszłego roku szacowano również, że wewnątrz Syrii przesiedlonych było 7 milionów osób, w tym momencie doszedł kolejny 1 milion osób, który przemieszcza się - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Ewa Piekarska-Dymus, szefowa Polskiej Misji Medycznej. W Syrii nie działa około połowa placówek opieki medycznej.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska reżim Bliski Wschód Ewa Piekarska-Dymus Radosław Pyffel Oskar Pietrewicz

Polskie Radio 24 Koniec reżimu Asada. "Rosja i Iran dostały mocno po łapach"

- To, że rządzić będą islamiści, jest z punktu widzenia większości świata, także Polski, mniejszym problemem, mniejszym złem, niż to, że był to człowiek jednocześnie Putina i Iranu, który kontrolował ten ważny punkt. Pewnie przez jakiś czas będzie chaos, morderstwa polityczne i przemoc, ale pojawią się szanse na stabilizację, a tych, dopóki rządził Asad, nie było - mówił w Polskim Radiu 24 dr Witold Sokała (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Bliski Wschód Baszar al-Assad Izrael Iran